Kolagen je nepostradatelná stavební bílkovina, která tvoří strukturu a oporu pojivovým tkáním. Existuje několik typů kolagenů, které se liší podle uspořádání molekul, a podle toho, kde se v těle využívají. Kolagen je obsažen například ve vazech, šlachách, kostech a v kloubní chrupavce. Mimojiné také v kůži, plicích a ostatních orgánech. Kolagen se získává z živočišné potravy jako jsou ryby, vejce, vývar z kostí atd., v rostlinné stravě není obsažen. Na trhu je dostupných nepočet kolagenů ve formě doplňků stravy, které se však významně liší, jak množstvím, tak kvalitou zpracovaného kolagenu.

 Jaké jsou typy kolagenů?

Typ I – nejrozšířenější – obsažen v kůži, zubech, kostech, šlachách a vazech.

Typ II – tvoří asi 90 % kolagenu v chrupavkách. Je specifický pro bolesti kloubů.

Typ III – ve střední vrstvě kůže, ve svalech a cévách.

Typ IV – v ledvinách, plicích, střevech a očích.

Typ V – ve vlasech a na povrchu buněk.

 Proč používat kolagenové doplňky?

S přibývajícím věkem tělo vytváří méně kolagenu a současně se snižuje i kvalita kolagenu. U kloubů se se snižuje pevnost a pružnost šlach, vazů a dochází k degeneraci kloubní chrupavky a rozvoji artrózy. Kouření, pití alkoholu, nadměrné slunění, málo pohybu a spánku tento úbytek ještě urychlují. Stejně tak menopauza, záněty kloubů. Pokud je novotvorba kolagenu nedostačující.

Doporučené kolageny?

Kloubní kolagen REWOSKIN ve formě rozpustných sáčků – unikátní složení, komplexní doplněk – obsahuje kolagen typu I., II., D-glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, MSM, L-tryptofan, Hyaluronát sodný / kyselina hyaluronová, vitamín C, Zinek atd.

Kolageny GUNA v injekční formě – aplikace k úponům, do svalů, do kloubů – aplikace ortopedem. Prevence artrózy, po poranění vazů a svalů k regeneraci. Informujte se v ordinaci ortopeda.

Ke stažení v pdf. (pro tisk)

Kloubní kolageny – informační leták