Kotník

Úvod a anatomie kotníku

Kotník (správně hlezenní kloub – latinsky: articulatio talocruralis) je skloubení tří kostí: dolní část holenní kosti (tibia) a dolní část lýtkové kosti (fibula) s kostí hlezenní (talus). Dolní část holenní kosti vybíhá na straně kloubu ve výběžek, který se nazývá vnitřní kotník. Podobně na zevní straně hlezna se nachází nejspodnější část lýtkové kosti označované jako zevní kotník. Kloub je na vnitřní straně stabilizován vnitřním postranním vazem (ligamentum collaterale mediale) a obdobně na zevní straně zevním postranním vazem hlezna (ligamentum collaterale laterale).

Nejčastější diagnózy

Co je to distorze kotníku?

Distorzí kotníku se rozumí úrazové podvrtnutí kotníku, při kterém může dojít k různě závažnému poranění vazů nebo kloubní chrupavky. Podle stupně poškození vazů (natažení až kompletní roztržení) se volí buď konzervativní terapie (sádrová fixace 3-6 týdnů) nebo operační postup, při kterém se otevřeně sešijí roztržené vazy. Neléčená nestabilita kotníku může vést v budoucnu k rozvoji artrózy hlezenního kloubu. V případě, že při podvrtnutí dojde i k poškození chrupavky (nejlépe viditelné na magnetické rezonanci), pak je metodou volby artroskopické ošetření (návrty, náhrada chrupavky apod.). 

Jak se řeší artróza hlezenního kloubu?

Nejčastější příčinou vzniku artrózy jsou opakované a zejména nesprávně léčené úrazy, které vedou k poranění stabilizačních vazů hlezna. Nestabilita kloubu vede k nadměrné a nepřiměřené zátěži chrupavky. S artrózou kotníku se také setkáváme například u revmatiků. V prvních stupních artrózy se provádí artroskopické vyčištění. V pozdních stádiích s pokročilým poškozením kloubní chrupavky jsou dvě možnosti operačního řešení: ztužení hlezna (artrodéza) anebo umělá náhrada hlezenního kloubu. 

Jak se řeší zánět peroneálních šlach?

Zánět peroneálních šlach (tendosynovialitida) vzniká drážděním při jejich průchodu v kostěném žlábku za zevním kotníkem. K postižení šlach dochází jejich nadměrným zatěžováním při chůzi, při delším stání nebo sportovní aktivitě. Bolest se objevuje za zevním kotníkem a většinou je doprovázená otokem. Při neúspěšné konzervativní terapii je volí operační řešení, při kterém se otevřeně odstraňují zánětlivě změněné tkáně, obal šlachy.

Typy operací

Artroskopie hlezna

Miniinvazivní endoskopická metoda, která slouží k diagnostice a ošetření poraněných či jinak poškozených nitrokloubních struktur. Při artroskopii hlezna se odstraňují kostěné výrůstky, vmezeřující se měkké tkáně, volná tělíska, ošetřuje se či nahrazuje kloubní chrupavka.

Trvá přibližně 30-40 min.

Operace vazů hlezenního kloubu

Operačně se stabilizuje hlezno buď otevřeně nebo v poslední době miniinvazivně artroskopicky pomocí implantátu nahrazující poranění vaz.

Trvá přibližně 60 min.

Náhrada hlezna

Umělá kloubní náhrada je operační metoda, při které se nahrazují poškozené kloubní povrchy umělým implantátem (endoprotézou). Náhrada hlezna patří mezi méně často nahrazované klouby. Spíše se v této lokalitě volí artrodéza hlezna.

Trvá přibližně 90-120 min.

Artrodéza hlezna

Artrodézou se rozumí ztužení, znehybnění hlezenního kloubu. Znehybnění se dosáhne operarčně pomocí šroubů nebo hřebu. Artrodéza se provádí podle stupně poškození buď artroskopicky nebo otevřeně. Operace se provádí v celkové anestezii.

Trvá přibližně 60 min.

Nejčastější dotazy

Mám problémy s kolenem po úraze na lyžích. Kromě bolesti při pohybu, mám stále otok a při sportu mi koleno jakoby vyskakuje.

Při úraze kolena pravděpodobně došlo k poranění menisku a předního zkříženého vazu, který vám způsobuje pocity nestability při změně směru pohybu. V tomto případě se provádí náhrada zkříženého vazu artroskopicky. Podrobné informace najdete na podstránce operace kolena.

Mám bolestivé koleno do „O“. Je mi 40 roků a hraji rekreačně fotbal a tenis. Vybočení kolena se mi stále zhoršuje, i přestože každý den poctivě cvičím. Je to jen kosmetická vada nebo mi to může nějak poškodit kloub do budoucna?

Koleno do „O“, odborně varózní osová odchylka, patří mezi nejčastější deformity kolena. Záleží na stupni vyosení. Při vyosení kolena do varozity dochází k neustálému přetěžování vnitřní strany kloubu - chrupavky, což může skončit za relativně krátkou dobu těžkou artrózou kolena. V těchto případech je vhodná operace - osteotomie, při které srovnáme koleno a tím zabráníme jeho dalšímu poškozování a máte tak naději, že se vyvarujete v budoucnu i náhradě kloubu. Tento výkon provádím na ortopedické klinice ve Fakultní nemocnici Olomouc. Je potřeba se objednat ke mně do specializované poradny a provedeme rentgen a zvolíme pro vás co nejlepší postup. Podrobné informace jak se objednat najdete na mém webu v sekci kontakty.

Mám pokročilý stupeň artrózy kyčle. Je mi 35 roků a v dětství jsem se léčil s vrozenou vadou kyčle? Lékař mě objednal na náhradu kloubu. Je vhodná operace v mém věku?

Pravděpodobně se jedná o poškození kloubu vzniklé na podkladě tzv. vývojové dysplazie kyčle. Je to jedna z častých příčin vzniku artrózy u mladších lidí. Pokud se jedná o náhradu kloubu, určitě se snažíme této operace u mladých pacientů vyvarovat. Avšak pokud jsou bolesti, tak výrazné, že vás omezují v běžném denním životě, máte klidové i noční bolesti, pak je náhrada kyčle jedinou možností. Vzhledem k tomu, že náhrada kyčle má životnost kolem 15-17 roků, je pravděpodobné, že se v budoucnu bude muset minimálně ještě jednou vyměnit.

Mám více než půl roku bolesti na zevní straně lokte a nic nezabírá. Hraji aktivně tenis a badminton. Jaké jsou možnosti?

Jedná se s největší pravděpodobností o diagnózu tenisové lokte, odborně radiální epikondylitidu. Je to problém přetížení úponu svalů, nejen u sportovců – tenistů, ale také u manuálně pracujících lidí. Konzervativní terapie, která zahrnuje obstřik, kolagen, aplikaci plazmy, rázovou vlny nebo léčebný ultrazvuk, je v 95% úspěšná. Operace se provádí až po vyčerpání všech možností konzervativní terapie.

Může pomoci artroskopie, když mám již vyšší stupeň artrózy kolena?

Ano. Ve většině případů, přibližně u 75-80 % pacientů, dojde v pooperačním období k přechodnému zlepšení stavu. Délka trvání se liší od artroskopického nálezu poškozené chrupavky a provedeného výkonu mezi jedním rokem až deseti lety. Avšak s vyšším stupněm artrózy se snižuje úspěšnost zákroku. U artrózy III. a IV. stupně se již artroskopie nedoporučuje, v těchto případech se volí již definitivní výkon náhradou kloubu.

Jsem aktivní sportovec, hraji hokej a zřejmě vlivem přetížení trpím obrovskými bolestmi kolena, které mi skoro nedovolují spát. Jak dlouho musí člověk na případnou operaci čekat?

Doporučuji ortopedické vyšetření. Je potřeba nejprve provést detailní diagnostiku, klinické vyšetření včetně magnetické rezonance a na základě výsledků zvolit správný postup a zvolit typ operačního výkonu.

Kontakty

Ortopedická klinika

Fakultní nemocnice a LF UP Olomouc

Kontakt: +420 585 853 533 

Ordinační den: každé pondělí 8:00-15:00

Neo Sport Clinic s.r.o.

Čajkovského 1348/18A, Horní lán, Olomouc 

Kontakt: +420 702 634 411

Mail: recepce@neosportclinic.cz

Konzultační doba: čtvrtek 1x za 14 dní od 16:00-18:30

Ortopedické a rehabilitační centrum SHAPE

Ibsenova 496/19, 779 00 Olomouc

Kontakt: +420 585 436 300

Konzultační doba: každá středa od 16:00-18:00