Noha

Úvod a anatomie nohy

Noha je koncová část dolní končetiny, která se nachází pod úrovní hlezenního kloubu. Dělí na tři části: zánártní, nárt a prsty. Zánártí je anatomicky tvořeno sedmi zánártními kostmi: kost hlezenní (talus), kost patní (calcaneus), kost loďkovitá (os naviculare), kost krychlová (os cuboideum), zevní klínová kost (os cuneiforme laterale), střední klínová kost (os cuneiforme intermedium) a vnitřní klínová kost (os cuneiforme mediale). Před zánártními kostmi se nachází nárt (tarzus), v kterém je umístěno pět nártních kostí (metatarzy). První metatarz (palcový) je nejmohutnější a pod její hlavicí se nacházejí dvě sezamské kosti.

Nejčastější diagnózy

Jak se léčí ztuhlý palec (hallux rigidus)?
Příčinou ztuhlého palce (hallux rigidus) je degenerativní onemocnění (artróza) základního kloubu palce. Artróza tohoto kloubu vede k omezení hybnosti a bolestem zejména při chůzi, běhu nebo jiné sportovní aktivitě. Rozsah operačního výkonu se volí podle stupně artrózy. V počátečních stadiích se provádí operace, při které se zachová kloub a odstranění se pouze kostěné výrůstky (cheilectomie). V pokročilých stadiích se přistupuje k dekompresi kloubu s resekcí kloubních ploch (interpoziční artroplastikou, Kellerova operace), artrodéza kloubu nebo umělá náhradou kloubu.
Jaké jsou možnosti léčby vbočeného palce (hallux valgus)?

Vbočený palec (hallux valgus) je nejčastější získanou deformitou přednoží. Vbočený palec vzniká a vyvíjí se zejména nepřiměřeným a opakovaným přetěžováním nohy v nevhodné obuvi (chůze na podpatcích, obuv s úzkou špičkou apod.). Působí bolest v obuvi na vnitřní strany palce s bolestivým otlakem. Operačně se provádí operace rovnající palec. Výkonů v této oblasti je velká řada a rozdělují se na výkony na měkkých tkáních nebo na kostech (osteotomie).

Co je to patní ostruha a jaká je terapie?
Patní ostruha (calcar calcanei) patří mezi časté problémy v ortopedické ambulanci. Projevuje se bolest ze spodní část paty při větší fyzické zátěži, později i při běžné chůzi. Charakteristická je tzv. ranní startovací bolest. Nejčastěji se volí konzervativní terapie (obstřik, kolagen, plazma, ultrazvuk, rázová vlna, popř. rentgenové ozáření). K operační terapii se přistupuje po vyčerpání konzervativní terapie a provádí se artroskopicky (odstranění kostěného výrůstku).
Co je to plantární fasciitida?
Jedná se o zánětlivé onemocnění vazivové struktury nohy, která se nazývá plantární aponeuróza. Projevuje se podobně jako bolest u patní ostruhy. Bolest se typicky objevuje ráno při prvním došlapu. Nejčastěji se volí konzervativní terapie (obstřik, kolagen, plazma, ultrazvuk, rázová vlna, popř. rentgenové ozáření). K operační terapii se přistupuje po vyčerpání konzervativní terapie a provádí se artroskopicky (povolení úponu fascie). Operace se provádí v celkové anestezii nebo svodné anestezii.

Typy operací

Operace ztuhlého palce

Operačně se hallux rigidus řeší buď odstraněním kloubních vyrůstků (cheilectomie), dekompresí kloubu s resekcí kloubních ploch (interpoziční artroplastika, Mayo-Kellerova operace), atrodézou (ztužením) nebo umělou náhradou kloubu. Operace se provádí v celkové anestezii nebo svodné anestezii.

Cheilectomie trvá přibližně 30-40 min.
Interpoziční artroplastika (Mayo-Keller) trvá přibližně 30-40 min.
Artrodéza kloubu palce trvá přibližně 60 min.
Náhrada kloubu palce trvá přibližně 60-90 min.

Operace vbočeného palce

Operačně se upravuje palec do správného postavení. Výkonů v této oblasti je velká řada. Téměř ve všech případech je nezbytné provést k dostatečné korekci a zabránění recidivy současně výkon na kosti, tzv. protnutí kosti (osteotomie). Úpravou tvaru kosti se následně změní postavení celého palce. V posledních letech je možné tyto výkony provádět i miniinvazivně. Operace vbočeného palce se provádí v celkové nebo svodné anestezii.

Operace vbočeného palce trvají přibližně 30-90 min

Operace ostruhy patní kosti

Patní ostruha se odstraňuje miniinvazivně artroskopicky pomocí kostní frézy. Operace se provádí v celkové anestezii nebo svodné anestezii.

Operace vbočeného palce trvají přibližně 30-60 min

Nejčastější dotazy

Mám problémy s kolenem po úraze na lyžích. Kromě bolesti při pohybu, mám stále otok a při sportu mi koleno jakoby vyskakuje.

Při úraze kolena pravděpodobně došlo k poranění menisku a předního zkříženého vazu, který vám způsobuje pocity nestability při změně směru pohybu. V tomto případě se provádí náhrada zkříženého vazu artroskopicky. Podrobné informace najdete na podstránce operace kolena.

Mám bolestivé koleno do „O“. Je mi 40 roků a hraji rekreačně fotbal a tenis. Vybočení kolena se mi stále zhoršuje, i přestože každý den poctivě cvičím. Je to jen kosmetická vada nebo mi to může nějak poškodit kloub do budoucna?

Koleno do „O“, odborně varózní osová odchylka, patří mezi nejčastější deformity kolena. Záleží na stupni vyosení. Při vyosení kolena do varozity dochází k neustálému přetěžování vnitřní strany kloubu - chrupavky, což může skončit za relativně krátkou dobu těžkou artrózou kolena. V těchto případech je vhodná operace - osteotomie, při které srovnáme koleno a tím zabráníme jeho dalšímu poškozování a máte tak naději, že se vyvarujete v budoucnu i náhradě kloubu. Tento výkon provádím na ortopedické klinice ve Fakultní nemocnici Olomouc. Je potřeba se objednat ke mně do specializované poradny a provedeme rentgen a zvolíme pro vás co nejlepší postup. Podrobné informace jak se objednat najdete na mém webu v sekci kontakty.

Mám pokročilý stupeň artrózy kyčle. Je mi 35 roků a v dětství jsem se léčil s vrozenou vadou kyčle? Lékař mě objednal na náhradu kloubu. Je vhodná operace v mém věku?

Pravděpodobně se jedná o poškození kloubu vzniklé na podkladě tzv. vývojové dysplazie kyčle. Je to jedna z častých příčin vzniku artrózy u mladších lidí. Pokud se jedná o náhradu kloubu, určitě se snažíme této operace u mladých pacientů vyvarovat. Avšak pokud jsou bolesti, tak výrazné, že vás omezují v běžném denním životě, máte klidové i noční bolesti, pak je náhrada kyčle jedinou možností. Vzhledem k tomu, že náhrada kyčle má životnost kolem 15-17 roků, je pravděpodobné, že se v budoucnu bude muset minimálně ještě jednou vyměnit.

Mám více než půl roku bolesti na zevní straně lokte a nic nezabírá. Hraji aktivně tenis a badminton. Jaké jsou možnosti?

Jedná se s největší pravděpodobností o diagnózu tenisové lokte, odborně radiální epikondylitidu. Je to problém přetížení úponu svalů, nejen u sportovců – tenistů, ale také u manuálně pracujících lidí. Konzervativní terapie, která zahrnuje obstřik, kolagen, aplikaci plazmy, rázovou vlny nebo léčebný ultrazvuk, je v 95% úspěšná. Operace se provádí až po vyčerpání všech možností konzervativní terapie.

Může pomoci artroskopie, když mám již vyšší stupeň artrózy kolena?

Ano. Ve většině případů, přibližně u 75-80 % pacientů, dojde v pooperačním období k přechodnému zlepšení stavu. Délka trvání se liší od artroskopického nálezu poškozené chrupavky a provedeného výkonu mezi jedním rokem až deseti lety. Avšak s vyšším stupněm artrózy se snižuje úspěšnost zákroku. U artrózy III. a IV. stupně se již artroskopie nedoporučuje, v těchto případech se volí již definitivní výkon náhradou kloubu.

Jsem aktivní sportovec, hraji hokej a zřejmě vlivem přetížení trpím obrovskými bolestmi kolena, které mi skoro nedovolují spát. Jak dlouho musí člověk na případnou operaci čekat?

Doporučuji ortopedické vyšetření. Je potřeba nejprve provést detailní diagnostiku, klinické vyšetření včetně magnetické rezonance a na základě výsledků zvolit správný postup a zvolit typ operačního výkonu.

Kontakty

Ortopedická klinika

Fakultní nemocnice a LF UP Olomouc

Kontakt: +420 585 853 533 

Ordinační den: každé pondělí 8:00-15:00

Neo Sport Clinic s.r.o.

Čajkovského 1348/18A, Horní lán, Olomouc 

Kontakt: +420 702 634 411

Mail: recepce@neosportclinic.cz

Konzultační doba: čtvrtek 1x za 14 dní od 16:00-18:30

Ortopedické a rehabilitační centrum SHAPE

Ibsenova 496/19, 779 00 Olomouc

Kontakt: +420 585 436 300

Konzultační doba: každá středa od 16:00-18:00