Jako koleno do „O“ se označuje stav, kdy dochází k vybočení kolena zevně. S touto osovou odchylkou se setkáváme napříč všemi věkovými kategoriemi. Lidově se označují jako „óčka“. V angličtině se používá název „bow leg“, odborně se pak označují jako „genu varum“. Pro kolena do „O“ je typické, že při stoji nejdou dát k sobě a zůstává tak mezi nimi různě velká mezera. Osová odchylka kolena ve tvaru „O“ je častější než kolena do „X“. Spousta lidí má óčka a přitom nemusí mít dlouhou dobu téměř žádné potíže. Hlavním problémem kolen do „O“ je zejména nerovnoměrné zatížení kolena s přetížením jeho vnitřní částíi což vede k rychlejšímu opotřebení kloubní chrupavky a zvyšuje výrazně riziko rozvoje artrózy již v mladším věku. U sportovců mohou kolena do „O“ zvyšovat riziko určitých poranění kloubu, jako jsou poškození menisku či roztržení předního zkříženého vazu. Je třeba zdůraznit, že pokud je vybočení kolen řešeno zavčas, můžeme tím do budoucna zachránit koleno před jeho nahradou umělým kloubem. Operační výkon, pomocí kterého se rovnají kolena se nazývá osteotomie.
Obr.: Ukázka kolena do „O“ s čárkovanou linií spojující střed kyčle a střed kotníku (mechanická zátěž) znázorňující přetížení vnitřní strany kolena, které je charakteristické pro kolena do „O“.
Jaké jsou příčiny kolen do „O“?
U dětí do 2 let jsou přirozeně častější kolena do „O“. Mají tendenci se samovolně upravit, zvlášť jakmile dítě začne chodit. Pokud se zakřivení nesrovná neměli bychom to podceňovat a dítě nechat zkontrolovat dětských ortopedem. K rozvoji koleno do „O“ u dětí mohou vést úrazy kolena, zlomeniny, genetické predispozice nebo infekce kostí. Mezi diagnózy, který mohou být spojeny s osovou odchylkou stojí za zmínku osteogenesis imperfecta či Blountova nemoc. Při Blountově nemoci dochází k progresivní zakřivení holenní kosti, což vede k vývoji kolen do „O“. Toto zakřivení je důsledkem abnormálního růstu růstové ploténky (epifýzy) na vnitřní straně holenní kosti v blízkosti kolenního kloubu. Přesná příčina Blountovy nemoci není plně známa, ale předpokládá se, že roli hraje genetika. U dospělých se nejčastěji setkáváme s koleny do „O“ u artrózy, po úrazech a zlomeninách dlouhých kostí dolních končetin.
Jak se diagnostikují kolena do „O“?
Diagnóza se obvykle stanovuje na základě klinického vyšetření a rentgenových snímků kolena (předozadní a bočná projekce). Provádí se speciální snímky, při kterých se stojí, tento snímek je označovaný jako ortoradiogram. Na ortoradiogramu je zobrazena celé končetina od kyčle přes kolena až po kotníky. Spojením středu kyčelního kloubu a středu kotníku se dá změřit velikost osové odchylky (mechanická osa).
Obr.: Rentgenový snímek (ortoradiogram), který zachycuje celou končetinu od kyčle přes koleno až po kotník.
Jak se postupuje v léčbě u kolen do „O“?
Léčba kolen do „O“ se odvíjí od příčiny, závažnosti deformity, stupni poškození kloubu, věku pacienta. U dětí se zpočátku postupuje konzervativně. Velkou výhodou rostoucího věku dítěte je, že se mohou i větší odchylky postupně sami upravit bez nutnosti operační terapie. V některých případech může být doporučeno nošení ortéz nebo vložek do bot, aby se upravilo zatížení kloubu a snížila bolest. Vhodná jsou cvičení zaměřená na stabilitu kolena. Pokud osové odchylky nereagují na konzervativní postup, přistupujeme k operační léčbě. Je třeba si uvědomit, že u dospělých na rozdíl od dětí, není možné kolena do „O“ upravit konzervativně a je možné pouze zpomalit jejich další vývoj. Důvodem je fakt, že kolena do „O“ jsou hlavně způsobená změnou tvaru kosti, které se cvičením a ani jinou konzervativní metodou nemůžou upravit. Srovnání končetin je proto možné pouze operačním zákrokem, který se nazývá korekční osteotomie. Více o osteotomii kolena včetně tří videodokumentů (cesta osteotomií pohledem pacienta) najdete zde. U pokročilého poškození kloubu artrózou s kolenami do „O“, je pak možná již jen umělá náhrada kolena.
Video ukazující sportovce před osteotomií a po osteotomii. Původně obě kolena do „O“ s přibližně 13-ti stupňovým vybočením. Na videu vpravo je již stav po provedené osteotomii obou kolen (časový odstup mezi osteotomiemi bylo půl roku).
Videodokument o osteotomii kolena
Na třech videodokumentech vám podrobně a srozumitelně vysvětlíme co je to osteotomie, ukážeme vám jak se provádí osteotomie, z jakého důvodu, u koho je vhodná atd. Detailně se budeme věnovat pooperačnímu režimu a průběhu. Ve videodokumentu vám také ukážeme příběh sportovce, který podstoupil osteotomii, jeho zkušenosti s osteotomií.
Poradna pro osteotomie: MUDr. Jiří Lošťák, Ph.D.