Bolesti lokte

Úvod

Bolesti lokte patří mezi časté důvody návštěvy ortopedických ambulancí. Dokonce tenisový loket se řadí mezi nejčastější úponové bolesti (entezopatie).

Podle místa bolesti lokte

Download instead.

Podle příčiny vzniku bolesti lokte

Úponové bolesti v oblasti lokte

Tenisový loket (laterální epikondylitida; latinsky epikondylitis radialis humeri): více o tenisovém loktu najdete zde.

Golfový loket nebo oštěpařský loket (mediální epikondylitida; latinsky epikondylitis ulnaris humeri): více oštěpařském loktu najdete zde.

Úponové bolesti nebo poranění tricepsu: Triceps (trojhlavý sval pažní) se upíná na zadní část loketní kosti, projeví se bolestí v místě úponu zejména při natažení lokte proti odporu.

Bolesti po úraze lokte

Více informací o artróze lokte najdete zde.

Bolesti při opotřebení lokte (artróza)

Artróza lokte není tolik častá jako u kolen nebo kyčlí. Mnohem častěji bývá způsobena druhotně (sekundární typ artrózy). Bývají to záněty kloubů jako revmatoidní artritida nebo lupénka. Další možnou příčinou je úraz lokte, když dojde ke zlomenině některé z kostí tvořící kloub (např. hlavička vřetenní kosti, dolní část pažní kosti atd.) nebo dojde k poranění vazů s rozvojem nestability. S destrukcí lokte se také setkáváme u hemofiliků, u kterých dochází k zakrvácení do kloubu a následnému poškození (vrozená porucha srážení krve). Artróza lokte se projeví při pohybu lokte, později v klidu. Současně dochází k omezení rozsahu pohybu a ztuhnutí, zejména po probuzení nebo po dlouhém období nečinnosti. Mohou být i slyšitelné drástoty a přeskakování v loktu. Léčba jako u artrózy ostatních kloubů včetně obstřiku s kortikoidy, aplikace kyseliny hyaluronová nebo kolagenových injekci. Náhrady lokte se dělají jen výimečně a to pouze na specializovaných pracovištích.

Bolesti lokte při zánětech (artritida)

Zánětlivé a autoimunitní stavy: Záněty kloubů (artritidy) jsou součástí systémových zánětlivých onemocnění jako je např. revmatoidní artritida nebo systémový lupus erythematodes. Záněty se projeví se otokem, náplní kloubu výpotkem v důledku zánětu kloubní výstelky (synovialitidy).

Infekce lokte: Velmi závažná, jedná se o akutní (zcela neodkladný stav!), vyžadující aktivní přístup s příjmem do nemocnice, s podáním širokospektrých antibiotik do žíly a operační revizí. Infekce se do lokte může dostat různou cestou, např. po operaci nebo zanesením infekce krevní cestou (hematogenně) např. při angíně. Infekce lokte se projevujíe horečkami, zarudnutím, otokem a výraznou bolesti lokte. Infekce může nevratně poškodit kloubní chrupavku a vést až k destrukci lokte.

Bolesti při zánětu tíhového váčku (bursitida)

Bursitida olecranonu: Více informací o bursitidě najdete zde.

Neurologické bolesti

Syndrom kubitálního tunelu: Patří mezi úžinové syndromy. Vzniká útlakem (drážděním) loketního nervu (n. ulnaris) v oblasti lokte, kde prochází na vnitřní straně v úzkém místě (tunelu). Tohle místo známé jako „brňavka“. Projeví se kromě bolesti vnitřního lokte, také brněním 3. a 5. prstu ruky. K příznakům často dochází např. při sepnutí opasku nebo zapnutí zipu. Je doporučeno vyšetření neurologem včetně EMG vyšetření. Operačně se provádí revize a transpozice nervu.

Bolesti pří nádorových onemocnění v oblasti lokte

I přestože jsou primární zhoubné nádory kosti vzácné, měli bychom na ně vždy myslet. Zejména bychom se měli být v pozoru při nočních bolestech trvajích delší dobu často například v kombinaci s větším úbytkem váhy, nočním pocením apod.  Každé vyšetření lokte by proto mělo zahrnovat minimálně rentgenový snímek, v případě nejasností pak doplnit magnetickou rezonanci (MR) nebo CT.