RAMENO

Úvod a anatomie ramena

Rameno (ramenní kloub – latinsky: articulatio humeri) má ze všech kloubů v lidském těle největší rozsah pohybu. Je to dáno zejména jeho anatomickou stavbou a funkcí všech ostatních kloubů a svalů pažního pletence. Vlastní ramenní kloub spojuje dvě kosti – lopatku (scapula), na které se nachází jamka ramenního kloub a pažní kost (humerus) tvořící hlavici kloubu. K ramennímu kloubu se řadí také skloubení mezi klíční a hrudní kostí.

Nejčastější diagnózy

Co se představím pod pojmem ruptura rotátorové manžeta?

Jedná se o skupinu svalů začínajících na lopatce a upínající se na pažní kost. Jejich průběh tvoří strop ramenního kloubu. Hlavní funkcí těchto svalů, jak napovídá název „rotátorová“, je rotace pažní kosti a současně pomáhají v odpažení horní končetiny od těla. Při úraze nebo v rámci degenerativních změn může dojít k roztržení (ruptuře) svalů rotátorové manžety a v případě klinických potíží (nemožnost zvednout končetin, učesat se apod.) je volbou operační řešení – nejčastěji artroskopická rekonstrukce.

podrobnější informace zde (video, ČR)

Co způsobuje nestabilitu („vyskakování“) ramena?

Rameno je kloub se největším rozsahem pohybu v těle. Nestabilita ramena může být způsobena buď volností kloubního pouzdra (často vrozeně) nebo poškozením struktur při úraze s vykloubením ramena. Zatímco volnost kloubního pouzdra se nejčastěji řeší konzervativně rehabilitací, ve výjimečných případech operačně. Poúrazová nestabilita, opakované „vyskakování ramena“ se řeší hlavně artroskopickou stabilizací.

Adhesivní kapsulitida neboli zmrzlé rameno?

Jde o náhle vzniklou bolestivost ramenního kloubu s omezením hybnosti všemi směru. Častou příčinou je prochladnutí, stavy po dlouhém nošením ortézy po úraze a někdy se příčina nenajde. Nejprve se provádí obstřik a cílené rehabilitace pohybu. V případě, že konzervativní terapie není úspěšná, pak se volí artroskopie s uvolněním kloubního pouzdra, popř. uvolnění pohybu v celkové narkóze.

Jak se řeší kalcifikace (zvápenatění) v oblasti ramenního kloubu?

Ke kalcifikaci (zvápenatění) dochází nejčastěji ve svalech rotátorové manžety. Kalcifikací se rozumí ukládání solí vápníku do svalů. Tyto kalcifikace se odstraňují artroskopicky. Bývají spojeny s prasklinou svalů, proto je nutné po vypuštění kalcifikací i sešití svalů.

Co je to SLAP léze?

Jde o různě rozsáhlé poranění horní části chrupavčitého lemu podél jamky ramena (labra) kam se upíná dlouhá šlacha dvouhlavého svalu pažního (bicepsu). Dochází k němu nejčastěji při prudkém pohybu nad hlavou (při tzv. overhead aktivitě). Např. u nadhazovačů, smečařů apod. Podle stupně poranění se volí operační řešení – artroskopická stabilizace.

podrobnější informace zde (video, ENGLISH)

Poranění AC skloubení?

Zkratka AC se používá pro kloub mezi klíční kostí a výběžkem z lopatky akromiem (akromioklavikulární kloub) . V oblasti AC skloubení se nejčastěji setkáváme s vykloubením (tzv. AC luxací), ke které dochází nejčastěji při přímém pádu na rameno nebo nataženou končetinu. Podle stupně vykloubení se řeší buď konzervativně ortézou nebo při velkém posunu operačně artroskopickou stabilizací.

podrobnější informace zde (video, ENGLISH)

Typy operací

Artroskopie ramena

Miniinvazivní endoskopická metoda, která slouží k diagnostice a ošetření poraněných či jinak poškozených nitrokloubních struktur. Výhodou této metody je především minimální zátěž pro pacienta.

Prostá artroskopie trvá cca 30-40 min.

Stabilizace ramena trvá cca 60 min.

Sešití svalů rotátorové manžety trvá cca 60-90 min. 

Stabilizace AC skloubení trvá cca 60 min.

Náhrada ramena

Náhrada ramenního kloubu patří mezi méně časté náhrady kloubu. Hlavní příčinou je pokročilá artróza ramenního kloubu např. po zlomeninách hlavice pažní kosti, u revmatiků apod. Při této operaci se nahrazuje jamka ramenního kloubu a horní část pažní kosti umělým implantátem.

Náhrada ramena trvá cca 1,5-3 hod.

Nejčastější dotazy

Mám problémy s kolenem po úraze na lyžích. Kromě bolesti při pohybu, mám stále otok a při sportu mi koleno jakoby vyskakuje.

Při úraze kolena pravděpodobně došlo k poranění menisku a předního zkříženého vazu, který vám způsobuje pocity nestability při změně směru pohybu. V tomto případě se provádí náhrada zkříženého vazu artroskopicky. Podrobné informace najdete na podstránce operace kolena.

Mám bolestivé koleno do „O“. Je mi 40 roků a hraji rekreačně fotbal a tenis. Vybočení kolena se mi stále zhoršuje, i přestože každý den poctivě cvičím. Je to jen kosmetická vada nebo mi to může nějak poškodit kloub do budoucna?

Koleno do „O“, odborně varózní osová odchylka, patří mezi nejčastější deformity kolena. Záleží na stupni vyosení. Při vyosení kolena do varozity dochází k neustálému přetěžování vnitřní strany kloubu - chrupavky, což může skončit za relativně krátkou dobu těžkou artrózou kolena. V těchto případech je vhodná operace - osteotomie, při které srovnáme koleno a tím zabráníme jeho dalšímu poškozování a máte tak naději, že se vyvarujete v budoucnu i náhradě kloubu. Tento výkon provádím na ortopedické klinice ve Fakultní nemocnici Olomouc. Je potřeba se objednat ke mně do specializované poradny a provedeme rentgen a zvolíme pro vás co nejlepší postup. Podrobné informace jak se objednat najdete na mém webu v sekci kontakty.

Mám pokročilý stupeň artrózy kyčle. Je mi 35 roků a v dětství jsem se léčil s vrozenou vadou kyčle? Lékař mě objednal na náhradu kloubu. Je vhodná operace v mém věku?

Pravděpodobně se jedná o poškození kloubu vzniklé na podkladě tzv. vývojové dysplazie kyčle. Je to jedna z častých příčin vzniku artrózy u mladších lidí. Pokud se jedná o náhradu kloubu, určitě se snažíme této operace u mladých pacientů vyvarovat. Avšak pokud jsou bolesti, tak výrazné, že vás omezují v běžném denním životě, máte klidové i noční bolesti, pak je náhrada kyčle jedinou možností. Vzhledem k tomu, že náhrada kyčle má životnost kolem 15-17 roků, je pravděpodobné, že se v budoucnu bude muset minimálně ještě jednou vyměnit.

Mám více než půl roku bolesti na zevní straně lokte a nic nezabírá. Hraji aktivně tenis a badminton. Jaké jsou možnosti?

Jedná se s největší pravděpodobností o diagnózu tenisové lokte, odborně radiální epikondylitidu. Je to problém přetížení úponu svalů, nejen u sportovců – tenistů, ale také u manuálně pracujících lidí. Konzervativní terapie, která zahrnuje obstřik, kolagen, aplikaci plazmy, rázovou vlny nebo léčebný ultrazvuk, je v 95% úspěšná. Operace se provádí až po vyčerpání všech možností konzervativní terapie.

Může pomoci artroskopie, když mám již vyšší stupeň artrózy kolena?

Ano. Ve většině případů, přibližně u 75-80 % pacientů, dojde v pooperačním období k přechodnému zlepšení stavu. Délka trvání se liší od artroskopického nálezu poškozené chrupavky a provedeného výkonu mezi jedním rokem až deseti lety. Avšak s vyšším stupněm artrózy se snižuje úspěšnost zákroku. U artrózy III. a IV. stupně se již artroskopie nedoporučuje, v těchto případech se volí již definitivní výkon náhradou kloubu.

Jsem aktivní sportovec, hraji hokej a zřejmě vlivem přetížení trpím obrovskými bolestmi kolena, které mi skoro nedovolují spát. Jak dlouho musí člověk na případnou operaci čekat?

Doporučuji ortopedické vyšetření. Je potřeba nejprve provést detailní diagnostiku, klinické vyšetření včetně magnetické rezonance a na základě výsledků zvolit správný postup a zvolit typ operačního výkonu.

Kontakty

Ortopedická klinika

Fakultní nemocnice a LF UP Olomouc

Kontakt: +420 585 853 533 

Ordinační den: každé pondělí 8:00-15:00

Neo Sport Clinic s.r.o.

Čajkovského 1348/18A, Horní lán, Olomouc 

Kontakt: +420 702 634 411

Mail: recepce@neosportclinic.cz

Konzultační doba: čtvrtek 1x za 14 dní od 16:00-18:30

Ortopedické a rehabilitační centrum SHAPE

Ibsenova 496/19, 779 00 Olomouc

Kontakt: +420 585 436 300

Konzultační doba: každá středa od 16:00-18:00