Achillova šlacha je nejsilnější šlacha v lidském těle. Spojuje lýtkové svaly s patní kostí. Bolest Achillovy šlachy může být způsobena různými faktory a může se objevit ve formě několika specifických stavů. Typickým projevem je bolest při úponu na patní kost nebo 3-5 cm nad ním v rámci zánětu. Problémy s achilovkou mohou být způsobeny úrazem, nošením nevhodné obuvi. Bolesti mohou být vyvolané zánětem šlachového obalu (peritendinitidou; odborně peritendinitis achilei), zánětem šlachy (tendinitida; odborně tendinitis achilei), pornaněním (rupturou) nebo přetížením úponu (entezopatie).

Jak se diagnostikuje?

V rámci diagnostiky je důležitá anamnéza a komplexní klinické vyšetření. Potíže jsou zvýrazněny zejména při stoji na špičkách. V první linii se provádí rentgenový snímek, který sice šlachu nevidí, ale na rentgenu mohou být odhaleny jiné příčiny vyvolávající bolesti achilovky. Na rentgenu může být také vidět zvápenatění při úponu achilovy šlachy při chronických problémech. Zánět achilovy šlachy je také dobře rozpoznatelný na ultrazvuku nebo magnetické rezonanci, která zobrazí podrobně i okolní šlachy a klouby.

Jaké mohou být příčiny bolesti Achillovy šlachy?

Zánět achilovy šlachy (tendinitida) nebo šlachového obalu (peritendinitida): Bývají obvykle způsobené opakovaným namáháním nebo nadměrnou aktivitou. Bolest je obvykle lokalizována 2-3 cm nad úponem šlachy na patní kost. Projeví se jako vřetenovité rozšíření achilovy šlachy, při dotyku velmi bolestivé. Léčba zahrnuje protizánětlivé léky, jak v tabletách, tak i lokálně promazáním či zábaly. V akutních fázích je vhodná ortéza. Do okolí šlachy lze aplikovat vlastní plasma nebo kolagenové injekce. Obstřik s kortikoidy není doporučený, hrozí po něm prasknutí achilovy šlachy zvlášť pokud by byl aplikován přímo do šlachy. Zklidňující protizánětlivý efekt mají aplikace kolagenových injekcí. Léčba zánětu achilovy šlachy je často dlouhodobá. V případě, že konzervativní postup není účinný, přistupujeme k operačnímí „vyčištění“ achilovy šlachy – odborně mluvíme o peritendektomii (odstranění zánětlivě změněného obalu) a revizi šlachy. Obecně při zánětu achilovy šlachy dochází k jejím oslabení s rizikem prasknutím achilovky (rupturou).

Tendinóza Achillovy šlachy: Jedná se o degenerativní onemocnění šlachy způsobené chronickým přetížením bez dostatečného času na zotavení. Na rozdíl od tendinitidy, tendinóza nezahrnuje zánět.

Úponové bolesti achilovy šlachy (entezopatie): Zánět na místě, kde se achilova šlacha upńá na patní kosti. Mohou se zde také vyvinout zvápenatení viditelné již na rentgenovém snímku.

Ruptura Achillovy šlachy: naprasknutí (parciální ruptura) nebo úplné přerušení (kompletní ruptura) šlachy. Toto je akutní zranění, často doprovázená slyšitelným prasknutím bběhem úrazu s nnáslednou nemožnosti chůzi. Při ruptuře achilovy šlachy není možno stoupnut na špičku. Diagnostika ultrazvuk nebo magnetická rezonance. V některých případech se postupuje konzervativně – sádrová fixace. Většinou se achilovka operačně sešívá (sutura achilovy šlachy).