Zánět dlouhé šlachy bicepsu (dvouhlavý sval pažní; zkratka CLMBB), odborně se také nazývá tendosynovitlitida caput longum m. biceps brachii, patří mezi časté potíže. Projevuje se nejčastěji jako bolest v přední části ramena. Je důležité správně diagnostikovat a léčit zánět šlachy bicepsu, protože dlouhodobý zánět může vést k degeneraci šlachy a potenciálně k jejímu prasknutí. Poranění (natržení, roztržení) úponu dlouhé šlachy bicepsu v oblasti jamky ramena se nazývá SLAP léze.

Jaká je příčina zánětu šlachy bicepsu?

Nadměrné přetěžování může vést k mikrotrhlinám ve šlaše nebo šlachovém obalu a tím způsobit zánět.

S narůstajícím věkem může šlacha oslabovat a degenerovat.

Úraz může způsobit poškození šlachy.

Jak se projevuje zánět bicepsu?

Bolest je typicky lokalizovaná v přední části ramena, často zvýrazněná zejména při zvedání paže nebo otáčení předloktí. Bývá patrný otok a pohmatová bolestivost v průběhu šlachy bicepsu. Zánět šlachového obalu může způsobit pocit praskání (krepitace), které může bý hmatné i slyšitelné při zapojení svalu.

Jak se diagnostikuje zánět bicepsu?

Důležitá je anamnéza. V rámci klinického vyšetření ortopedem se používají k diagnostice poškození šlachy specifické testy. I přestože se jedná o poranění šlachy, provádíme jako první rentgenový snímek. Ze zobrazovacích metod, které zobrazí šlachu se používá ultrazvuk nebo nejlépe magnetická rezonance pomocí, které zobrazíme detailně jak strukturu celé šlachy a můžeme tak zhodnotit míru zánětu či stupeň její degenerace. Slouží také k diagnostice případného natržení (parciální ruptura) nebo kompletního roztržení bicepsu (totální ruptura).

Jak se postupuje při léčbě zánětu bicepsu?

Nejprve se volí konzervativní léčba. Důležité je omezení pohybů, které vyvolávají bolest, ledování a užíbvají se protizánětlivé léky. Dobře učinná je rehabilitace včetně fyzikální terapie. Aplikuje se obstřik s kortikody do okolí šlachy s protizánětlivým účinkem (musí se však dávat pozor, aby nedošlo k aplikaci přímo do šlachy, hrozí pak její prasknutí). K urychlení regenerace šlachy se aplikují ke šlaše kolagenové injekce nebo vlastní plasma. K operační léčbě přistupujeme pokud konzervativní léčba není účinná nebo pokud dojde k významnému poškození šlachy ve smyslu natržení nebo roztržení. Provádí se artroskopie ramena, při které se používají různé techniky ošetření – např. přemístění úponu šlachy – do žlábku nebo pod prsní sval tj. do místa na horní části pažní kosti, kde se upíná (subpektorální tenodéza) nebo u starších lidí se provádí jen protětí šlachy od úponu – tenotomie.

 

Copyright © 2023 ortopedickeoperace.cz, MUDr. Jiří Lošťák, Ph.D.