Stabilizace čéšky (pately)

Základní pojmy

Stabilizace čéšky se provádí při její nestabilitě, po opakovaných vykloubení (vypadávání čéšky) po úraze nebo v rámci vrozeně volných vazů. Provádí se artrokopicky, buď sešitím a zpěvněním závěsných struktur pomocí stehů, nebo se závěsné struktury posilují pomocí šlachy hamstringů (MPFL).

Průběh operace stabilizace čéšky

PŘEDOPERAČNÍ INFORMACE

Před operací

Před operací je nutné si zajistit kompletní předoperační interní vyšetření dle návodu cestou praktického lékaře. V případě, že se léčíte s jiným závaznějným onemocněním, pak příprava probíhá v režii specialisty na danou problematiku (kardiolog, diabetolog, nefrolog apod.).

Předoperační vyšetření proveďte maximálně měsíc před operací, odběr krve nesmí být starší 14 dní. Domluvte se dopředu se svým praktickým lékařem.

OPERAČNÍ INFORMACE

Operace

Nejčastěji se volí celková anestezie. Je možné si také vybrat svodnou anestezii (tzv. spinální) do páteře. 

Operace trvá většinou:

přibližně 1-1,5 hodiny

Nejčastější artroskopické operace:

Provádí se artrokopicky, buď sešitím a zpěvněním závěsných struktur pomocí stehů, nebo se závěsné struktury posilují pomocí šlachy hamstringů (MPFL). 

INFORMACE O HOSPITALIZACI

Hospitalizace

Standardní délka hospitalizace dle operačního výkonu:

1–3 dny

INFORMACE O REKONVALESCENCI

Rekonvalescence a pooperační režim

Vytažení stehů – za 8- 14 dnů po operaci.

Rehabilitace – cvičení pohybu nejdříve po sundání ortézy, tj. za 3-4 týdny.

Chůze o berlích – 4-6 týdnů.

Ortéza – 3-4 týdny dle doporučení operatéra.

Rekonvalescence – přibližně 2-3 měsíce.

Sportovní aktivita – nejdříve po zklidnění kloubu cca za 4-6 měsíců. Po ošetření menisků můžete dělat jakýkoliv sport či zátěž bez omezení.

Návrat do zaměstnání – délka pracovní neschopnosti je zcela individuální a zálěží na náročnosti výkonu. U sedavého zaměstnání pokud je možné s ortézou, tak nejdříve po zklidnění kloubu (tj. 14 dní). U fyzicky náročného zaměstnání za 2-3 měsíce.

Jaké mohou být komplikace?

Porucha hojení rány, infekce, trombóza, selhání plastiky vazu, riziko opětovné ruptury menisku po jeho sešití, plicní embolie