Artroskopie kolena

Základní pojmy

Co je artroskopie (ASK)?

Jedná se o miniinvazivní metodu (přístup do kloubu jen z malých přístupových ran v přední části kolena), která slouží k diagnostice a ošetření poraněných či jinak poškozených nitrokloubních struktur (menisků, zkřížených vazů, kloubní chrupavky apod.). Při ASK se používá kamera s optikou a pomocí nástrojů se ošetření nitrokloubní struktury.

Výhodou této metody je především minimální zátěž pro pacienta a možnost ambulantního provedení výkonu bez nutnosti hospitalizace. Více informací o ambulantní artroskopii najdete zde.

Nejčastější artroskopické operace:

Odstranění menisků (menisektomie), sešití menisku pomocí stehu nebo implantátu, náhrada předního nebo zadního zkříženého vazu, náhrada kloubní chrupavky, stabilizace čéšky

Unikátní videodokument k artroskopii kolena po ošetření menisku nebo kloubní chrupavky

Více informací o videodokumentu najdete zde.

Průběh operace artroskopie kolena

Předoperační informace

Před operací

Před operací je nutné si zajistit kompletní předoperační interní vyšetření dle návodu cestou praktického lékaře. V případě, že se léčíte s jiným závaznějným onemocněním, pak příprava probíhá v režii specialisty na danou problematiku (kardiolog, diabetolog, nefrolog apod.).

Předoperační vyšetření proveďte maximálně měsíc před operací, odběr krve nesmí být starší 14 dní. Domluvte se dopředu se svým praktickým lékařem.

Operační informace

Operace

Vzhledem k tomu, že artroskopie je časově relativně krátký výkon, nejčastěji se volí celková anestezie. Je možné si také vybrat svodnou anestezii (tzv. spinální) do páteře. 

Operace trvá většinou:

Prostá artroskopie – odstranění části menisku, sešití menisku, ošetření kloubní chrupavky trvá cca 15-30 minut

Artroskopické ošetření menisku

Odstranění menisku (menisektomie)

Poranění meniskus se nejčastěji ošetřuje odstraněním jeho poškozené části. Neznamená to, že se odstraní celý, ale cílem operace je zachovat co největší část menisku.  

Přišití menisku pomocí stehu nebo implantátu

Meniskus je také možné artroskopicky sešít, ale pouze v případě, že se trhlina (ruptura) nachází v prokrvené části menisku. K přichycení (reinzerci) menisku zpět do původního místa se používají různé artroskopické techniky. Meniskus je možné buď přišít pomocí pevného stehu nebo přichytit zpět pomocí speciálních implantátů.

Transplantace menisku 

Transplantace menisku je prováděna miniinvazivně – artroskopicky. K náhradě menisku se používá kolagenový implantát, který je biologický a kompletně vstřebatelný (přestavitelný).

Další artroskopické operace:

Náhrada předního zkříženého vazu

podrobnější informace v části o náhradě zkříženého vazu.

Náhrada kloubní chrupavky

podrobnější informace v části o náhradě kloubní chrupavky.

Stabilizace čéšky

podrobnější informace v části o stabilizaci čéšky.

Informace o hospitalizaci

Hospitalizace

Standardní délka hospitalizace dle operačního výkonu:

Prostá artroskopie kolena: 1–3 dny

Ambulantní výkon: v den operace budete propuštěn domů (většinou nejdříve za 2 hodiny po výkonu). Podrobnější informace níže.

Informace o rekonvalescenci

Rekonvalescence a pooperační režim

Vytažení stehů – za 8- 14 dnů po operaci.

Artroskopické odstranění menisku (menisektomie)

Klidový režim po odstranění menisku je pouze z důvodu rychlejšího hojení. 

Rehabilitace – s cvičením pohybu je možné začít téměř ihned po operaci, resp. po vytažení drénu. Vhodná je rehabilitace pod vedením fyzioterapeuta.

Chůze o berlích – 1-3 týdny. 

Ortéza – u běžného odstranění menisku není potřeba. Ortéza se přikladá pouze v případě sešití menisku na dobu 3-4 týdnů.

Rekonvalescence – přibližně 3-4 týdny. 

Sportovní aktivita – nejdříve po zklidnění kloubu cca za 1,5-2 měsíce. Po ošetření menisků můžete dělat jakýkoliv sport či zátěž bez omezení. Po odstranění části menisku je vyšší riziko rozvoje artrózy, takže se doporučují sporty spíše s menší fyzickou zátěží (plavání, kolo apod.).

Návrat do zaměstnání – délka pracovní neschopnosti je zcela individuální a zálěží na náročnosti výkonu. U sedavého zaměstnání nejdříve po zklidnění kloubu (tj. 14 dní). U fyzicky náročného zaměstnání za 2 měsíce.

Artroskopické sešití menisku pomocí stehu nebo implantátu

Klidový režim je u sešití menisku důležitý z důvodu vytvoření dostatečně pevné jizvy.

Rehabilitace – cvičení pohybu nejdříve po sundání ortézy, tj. za 3-4 týdny.

Chůze o berlích – 3-4 týdny.

Ortéza – 3-4 týdny dle doporučení operatéra v závislosti na velikosti a typu původní ruptury.

Rekonvalescence – přibližně 1,5 – 2 měsíce.

Sportovní aktivita – nejdříve po zklidnění kloubu cca za 3 měsíce. Po ošetření menisků můžete dělat jakýkoliv sport či zátěž bez omezení.

Návrat do zaměstnání – délka pracovní neschopnosti je zcela individuální a zálěží na náročnosti výkonu. U sedavého zaměstnání pokud je možné s ortézou, tak nejdříve po zklidnění kloubu (tj. 14 dní). U fyzicky náročného zaměstnání za 2-3 měsíce.

Náhrada předního zkříženého vazu
podrobnější informace v části o náhradě zkříženého vazu.

Náhrada kloubní chrupavky
podrobnější informace v části o náhradě kloubní chrupavky.

Stabilizace čéšky
podrobnější informace v části o stabilizaci čéšky.

Jaké mohou být komplikace po artroskopii?

Porucha hojení rány, infekce, trombóza, selhání plastiky vazu, riziko opětovné ruptury menisku po jeho sešití, plicní embolie

Informace o ambulantním výkonu

Ambulantní artroskopie

Obecné informace

Ambulantní výkon v rámci jednodenní chirurgie znamená, že nebudete muset ležet po artroskopii v nemocnici, ale cca za 2 hodiny po výkonu budete propuštěni domů.

Ambulantně se provádí nejčastěji ošetření menisků. V případě nálezu větších defektů na kloubní chrupavce, kompletním roztržením zkřížených vazů, bude zajištěna další rekonstrukční artroskopickou nebo otevřenou operací na specializovaném pracovišti.

Předoperační vyšetření si zajistěte cestou svého praktického lékaře podle návodu, který obdržíte při objednání k operaci. Předoperační vyšetření nesmí být starší než 14 dní. Předoperační vyšetření je také možné provést po předchozí domluvě přímo na místě v den operace.

Anestezie je vždy celková (cca 10-30 min).

Operace se provádějí nejčastěji o víkendu.

Je potřeba si zajistit vlastní odvoz.

Nejčastější dotazy k ambulatnímu výkonu

Jaký bude režim po operaci?

Po operaci si budete muset aplikovat injekce (např. Zibor) na ředění krve jako prevence trombózy (jedná se o velmi snadnou a nebolestivou aplikaci). 

Vzhledem k tomu, že se jedná o ambulantní výkon, nepoužívají se drény do kloubu.

Rány nenamočit a udržovat v čistotě.

V případě tlaku obinadla, je možné obinadlo převázat, ale rány neodkrývejte. Pod obinadlem je ještě sterilní krytí operačních ran.

Chůze o berlích přibližně do stehů nebo dle doporučení 2-3 týdny.

Analgetika (léky od bolesti) vám budou předepsány domů na recept.

Prevence otoku – ledování, Asecin nebo Wobenzym tbl. 

Jak budou vypadat kontroly po operaci?

První kontrola – během prvního týdne po operaci. Na první kontrole bude proveden převaz rány a klinická kontrola (stehy na ránách se ponechají). Již v této době si můžete zařizovat rehabilitaci (obdržíte poukaz na rehabilitaci).

Druhá kontrola – cca za 8-12 dní k vytažení stehů

Další kontrola – po rehabilitaci, klinická kontrola popř. ukončení kontrol.

Kdy můžu začít cvičit koleno?

V prvních dnech se doporučuje klidový režim. Jakmile ustoupí otok kolena, můžete zkoušet rozcvičovat koleno. Zpočátku při ohybu ucítíte pocit tlaku, které je způsoben otokem v kloubu. Otok se může ledováním sám postupně vstřebat a ohyb se tak bude uvolňovat.

Mohu došlapovat na operovanou končetinu ihned po operaci?

V prvních dnech je doporučeno téměř nedošlapovat na končetinu (z důvodu hojení), postupně ale můžete lehce na končetinu došlapovat s oporou o berlích.

Jaké mohou být komplikace po operaci?

Otok kolena – při ambulantním výkonu se nepoužívají drény, proto může po operaci dojít k otoku kolena. Jedná se o náplň kolena krví. Otok se projeví jako zatvrdnutí stehenního svalu v prostoru nad čéškou. V prvních dnech se doporučuje nevytahovat krev z kloubu (pouze v případě velkého tlaku nereagujícího na analgetika). Vytažení krve je vhodné nejdříve při první kontrole.

Trombóza a zánět žil – trombóza se může objevit již v prvních dnech po operaci, ale nejčastěji  kolem 10.-28. dne. Projeví se například otokem lýtka, pocitem tlaku v lýtku i v klidu, při přetažení špičky nohy dojde k výrazné bolesti v zadní části lýtka apod. Jakmile budete mít tyto příznaky, není vhodné čekat a dostavte se ihned na urgentní příjem, kde Vás vyšetření internista a provede ultrazvuk žilního systému.

Zvýšená tělesná teplota – opakovaně naměřené teploty (nad 37 stupňů) mohou být příznakem počínající infekce. Kontaktuje zavčas operatéra a domluvte si kontrolu.

V případě potíží neváhejte co nejdříve kontaktovat svého operatéra.

Nejčastější dotazy

Mám problémy s kolenem po úraze na lyžích. Kromě bolesti při pohybu, mám stále otok a při sportu mi koleno jakoby vyskakuje.

Při úraze kolena pravděpodobně došlo k poranění menisku a předního zkříženého vazu, který vám způsobuje pocity nestability při změně směru pohybu. V tomto případě se provádí náhrada zkříženého vazu artroskopicky. Podrobné informace najdete na podstránce operace kolena.

Mám bolestivé koleno do „O“. Je mi 40 roků a hraji rekreačně fotbal a tenis. Vybočení kolena se mi stále zhoršuje, i přestože každý den poctivě cvičím. Je to jen kosmetická vada nebo mi to může nějak poškodit kloub do budoucna?

Koleno do „O“, odborně varózní osová odchylka, patří mezi nejčastější deformity kolena. Záleží na stupni vyosení. Při vyosení kolena do varozity dochází k neustálému přetěžování vnitřní strany kloubu - chrupavky, což může skončit za relativně krátkou dobu těžkou artrózou kolena. V těchto případech je vhodná operace - osteotomie, při které srovnáme koleno a tím zabráníme jeho dalšímu poškozování a máte tak naději, že se vyvarujete v budoucnu i náhradě kloubu. Tento výkon provádím na ortopedické klinice ve Fakultní nemocnici Olomouc. Je potřeba se objednat ke mně do specializované poradny a provedeme rentgen a zvolíme pro vás co nejlepší postup. Podrobné informace jak se objednat najdete na mém webu v sekci kontakty.

Mám pokročilý stupeň artrózy kyčle. Je mi 35 roků a v dětství jsem se léčil s vrozenou vadou kyčle? Lékař mě objednal na náhradu kloubu. Je vhodná operace v mém věku?

Pravděpodobně se jedná o poškození kloubu vzniklé na podkladě tzv. vývojové dysplazie kyčle. Je to jedna z častých příčin vzniku artrózy u mladších lidí. Pokud se jedná o náhradu kloubu, určitě se snažíme této operace u mladých pacientů vyvarovat. Avšak pokud jsou bolesti, tak výrazné, že vás omezují v běžném denním životě, máte klidové i noční bolesti, pak je náhrada kyčle jedinou možností. Vzhledem k tomu, že náhrada kyčle má životnost kolem 15-17 roků, je pravděpodobné, že se v budoucnu bude muset minimálně ještě jednou vyměnit.

Mám více než půl roku bolesti na zevní straně lokte a nic nezabírá. Hraji aktivně tenis a badminton. Jaké jsou možnosti?

Jedná se s největší pravděpodobností o diagnózu tenisové lokte, odborně radiální epikondylitidu. Je to problém přetížení úponu svalů, nejen u sportovců – tenistů, ale také u manuálně pracujících lidí. Konzervativní terapie, která zahrnuje obstřik, kolagen, aplikaci plazmy, rázovou vlny nebo léčebný ultrazvuk, je v 95% úspěšná. Operace se provádí až po vyčerpání všech možností konzervativní terapie.

Může pomoci artroskopie, když mám již vyšší stupeň artrózy kolena?

Ano. Ve většině případů, přibližně u 75-80 % pacientů, dojde v pooperačním období k přechodnému zlepšení stavu. Délka trvání se liší od artroskopického nálezu poškozené chrupavky a provedeného výkonu mezi jedním rokem až deseti lety. Avšak s vyšším stupněm artrózy se snižuje úspěšnost zákroku. U artrózy III. a IV. stupně se již artroskopie nedoporučuje, v těchto případech se volí již definitivní výkon náhradou kloubu.

Jsem aktivní sportovec, hraji hokej a zřejmě vlivem přetížení trpím obrovskými bolestmi kolena, které mi skoro nedovolují spát. Jak dlouho musí člověk na případnou operaci čekat?

Doporučuji ortopedické vyšetření. Je potřeba nejprve provést detailní diagnostiku, klinické vyšetření včetně magnetické rezonance a na základě výsledků zvolit správný postup a zvolit typ operačního výkonu.

Kontakty

Ortopedická klinika

Fakultní nemocnice a LF UP Olomouc

Kontakt: +420 585 853 533 

Ordinační den: každé pondělí 8:00-15:00

Neo Sport Clinic s.r.o.

Čajkovského 1348/18A, Horní lán, Olomouc 

Kontakt: +420 702 634 411

Mail: recepce@neosportclinic.cz

Konzultační doba: čtvrtek 1x za 14 dní od 16:00-18:30

Ortopedické a rehabilitační centrum SHAPE

Ibsenova 496/19, 779 00 Olomouc

Kontakt: +420 585 436 300

Konzultační doba: každá středa od 16:00-18:00