Transplantace menisku je složitý operační výkon, při kterém se nahrazuje poškozený nebo chybějící meniskus novým meniskem získaným buď od dárce (allograft) nebo pomocí umělého implantátu. I přestože je aktuálním trendem maximální možné zachování menisku při artroskopii, v některých případech však může být poškození natolik rozsáhlé, že není možné meniskus spravit a musí být z velké části (subtotální menisectomie) nebo zcela odstraněn (totální menisectomie). Meniskus je nesmírně důležitá struktura, která zejména chrání opotřebení kloubní chrupavky tím, že absorbuje zátěž, vyrovnává kloubní nerovnosti a v neposlední řadě redistribuuje kloubní tekutinu. Více o tom co je to meniskus se dozvíte zdeOdstranění menisku je sice v současné době výjimečným výkonem a může vést k předčasné artróze. Cílem transplantace menisku je, aby nový meniskus chránil chrupavku před opotřebením a rychlým rozvojem artrózy. Transplantace menisku se provádí pouze na specializovaných ortopedických pracovištích.

Jaké jsou možnosti náhrady menisku?

První možnost je transplantace menisku od zemřelého dárce (angl.: meniscal allograft transplantation, zkratka MAT): Jedná se o nejčastější metodu transplantace menisku, při které se transplantuje meniskus od dárce. Tento meniskus je obvykle získán z dárcovské banky a je vhodně upraven a skladován do operace.

Přečtěte si pokračování tohoto exkluzivního článku a plného přístupu do všech rubrik včetně obrázků, fotodokumentace a videí s naším prémiovým předplatným!

Cena 199 Kč za roční předplatné

Koupit
Připojte se ještě dnes a získejte:
Neomezený přístup k prémiovému obsahu ortopedickeoperace.cz
Více než 100 odborných článků k pohybovému aparátu
Upozornění: Předplatné nezahrnuje přístup k placeným videodokumentům.