Zápěstí

Úvod a anatomie zápěstí

Zápěstí (latinsky: articulatio radiocarpalis, carpus) je část horní končetiny tvořící skloubení mezi rukou a předloktím umožňující pohyblivost ruky. V zápěstí se spojuje kost vřetenní (radius) a kost loketní (ulnu) s kůstkami karpu. Karpus se skládá se z osmi malých kostí seřazených ve dvou řadách.

Nejčastější operace v oblasti zápěstí:

operace karpalního tunelu, revize šlach, operace člunkové kosti, operace artrózy kořenového kloubu palce, artrodéza zápěstí, náhrada zápěstí.

Nejčastější diagnózy

Co je to syndrom karpálního tunelu?

Syndrom karpálního tunelu (latinsky syndroma canalis carpi) je tzv. úžinový syndrom. Je způsoben útlakem středního nervu (nervus medianus) v karpálním tunelu. Projevuje se brněním prvních tří prstů. Tlakové poškození nervu může vzniknout např. po úrazu zápěstí, zánětu šlach a vazů v této oblasti nebo poslední dobou častým chronickým přetížením zápěstí při s počítačem. Možnou příčinou bývají i hormonální změny v těhotenství. V rámci diagnostiky se provádí kromě rentgenu, tzv. elektromyografické (EMG) vyšetření vodivosti nervu. Na základě EMG se určí stupeň poškození vedení nervu a poté se zvolí buď konzervativní nebo operační léčba. Při EMG nálezu středního a těžšího stupně a výrazných potížích je doporučeno operační řešení – protětí zápěstních vazů (ligamentum carpi transversum) a odstranění útlaku nervu. Operace provádí buď v místní (lokální) nebo celkové anestezii.

Jak se řeší zánět šlach v oblasti zápěstí tzv. m. de Quervain?

De Quervainův syndrom je zánět dvou šlach, které kontrolují pohyb palce ruky (odtažení a natažení). Zánět se projevuje jako bolest na vnější straně zápěstí. Bolest je obvykle zvýšena při uchopení nebo otočení zápěstí. Palec se může také obtížně pohybovat. Často se se zánětem šlach setkáváme u manuálně pracujících lidí či při nošení dítěte. Nástup příznaků je postupný. Kromě konzervativní terapie (obstřik, rehabilitace, fyzikální terapie), se provádí operační uvolnění (dekomprese) šlach. Operace se provádí buď v místní (lokální) nebo celkové anestezii.

Je zlomenina malé člunkové kůstky závažné poranění?

Ke zlomeninám kosti člunkové (latinsky: os naviculare, os scaphoideum) dochází při pádu na nataženou horní končetinu. I přestože se jedná o malou kůstku zápěstí, může mít značné následky do budoucna. Vzhledem k jejímu omezenému cévnímu zásobení má vysokou tendenci ke vzniku pakloubu (nezhojení zlomeniny), který může s odstupem času způsobit až kolaps zápěstních kůstek s rozvojem těžké artrózy zápěstí s jeho výraznou bolestivostí a omezenou hybností. Léčba stabilních zlomenin bez posunu úlomků ve střední a dolní třetině kosti je konzervativní (cca 6-8 týdnů sádrová fixace). Operační léčba spočívá ve stabilizaci zlomeniny. Nejčastěji se používá speciální šroubek, který zajistí dobré hojení zlomeniny. Včasné odhalení prodlouženého hojení a rozvoje pakloubu s následnou reoperací může zamezit vzniku poúrazové artrózy.

Jaké jsou možnosti léčby artrózy zápěstí?

Artróza neboli degenerativní onemocnění kloubní chrupavky zápěstí vzniká nejčastěji po zlomeninách vřetenní kosti, člunkové kosti nebo po úrazových stavech s poškozením vazů zápěstí. V případě pokročilé artrózy kloubu přicházejí v úvahu pouze výkony limitující pohyb zápěstí částečně či úplně s cílem omezit bolesti zápěstí. Náhrady zápěstí jsou raritní operace. Častěji se přistupuje ke ztužení kloubu tzv. artrodéze.

Co to je rhizartróza a jak se řeší operačně?

Po pojmem rhizartróza se rozumí degenerativní onemocnění (artróza) základního (kořenového) kloubu palce ruky. Nejčastěji postihuje ženy ve středním a vyšším věku. Zpočátku se vyznačuje především ranní ztuhlostí, občasnou bolestí palce při pohybu, která postupně narůstá a nabývá trvalého charakteru. Bolest omezuje pohyb ruky, a nakonec znemožní uchopit předměty. Principem operace je odstranění bolesti a současné zachování velmi důležité funkce palce. Provádí se v celkové anestezii.

Typy operací

Operace karpálního tunelu

Operace se provádí z cca 3-4 cm kožního řezu ve střední části zápěstí z dlaňové strany. Principem operace je protětí zápěstních vazů (ligamentum carpi transversum) a odstranění útlaku nervu. Operace se provádí buď v místní (lokální) nebo celkové anestezii.

Operace karpálního tunelu trvá cca 30-40 min.

 

Operace m. de Quervain

Operace se provádí na zevní straně zápěstí z cca 2-3 cm kožního řezu. Při operaci si uvolní šlachy a odstraní se jejich zánětlivě změněný obal. Operace se provádí nejčastěji v místní (lokální), ale je možné si zvolit i celkovou anestezii.

Operace šlach zápěstí trvá cca 30-40 min.

Operace rhizartrózy

Principem operace je odstranění poškozeného kloubu tzv. interpoziční artrokplastikou. V některých případech se provádí umělá náhrada tohoto kloubu. Operace se provádějí v celkové anestezii.

Operace rhizatrózy trvá cca 1 – 1,5 hod.

Náhrada zápěstí

Při náhradě zápěstí se odstraní poškozený kloub a nahradí se umělým implantátem (endoprotézou). Operace se provádí v celkové anestezii. Patří mezi málo časté operace a provádí se pouze na specializovaných klinikách.

Náhrada zápěstí trvá cca 1,5 – 2 hod.

Artrodéza zápěstí

Artrodézou se rozumí ztužení, znehybnění zápěstí s cílem ulevit od bolesti. Znehybnění se zajistí pomocí vnitřní dlahy. Operace se provádí v celkové anestezii.

Artrodéza zápěstí trvá cca 1 – 2 hod.

Nejčastější dotazy

Mám problémy s kolenem po úraze na lyžích. Kromě bolesti při pohybu, mám stále otok a při sportu mi koleno jakoby vyskakuje.

Při úraze kolena pravděpodobně došlo k poranění menisku a předního zkříženého vazu, který vám způsobuje pocity nestability při změně směru pohybu. V tomto případě se provádí náhrada zkříženého vazu artroskopicky. Podrobné informace najdete na podstránce operace kolena.

Mám bolestivé koleno do „O“. Je mi 40 roků a hraji rekreačně fotbal a tenis. Vybočení kolena se mi stále zhoršuje, i přestože každý den poctivě cvičím. Je to jen kosmetická vada nebo mi to může nějak poškodit kloub do budoucna?

Koleno do „O“, odborně varózní osová odchylka, patří mezi nejčastější deformity kolena. Záleží na stupni vyosení. Při vyosení kolena do varozity dochází k neustálému přetěžování vnitřní strany kloubu - chrupavky, což může skončit za relativně krátkou dobu těžkou artrózou kolena. V těchto případech je vhodná operace - osteotomie, při které srovnáme koleno a tím zabráníme jeho dalšímu poškozování a máte tak naději, že se vyvarujete v budoucnu i náhradě kloubu. Tento výkon provádím na ortopedické klinice ve Fakultní nemocnici Olomouc. Je potřeba se objednat ke mně do specializované poradny a provedeme rentgen a zvolíme pro vás co nejlepší postup. Podrobné informace jak se objednat najdete na mém webu v sekci kontakty.

Mám pokročilý stupeň artrózy kyčle. Je mi 35 roků a v dětství jsem se léčil s vrozenou vadou kyčle? Lékař mě objednal na náhradu kloubu. Je vhodná operace v mém věku?

Pravděpodobně se jedná o poškození kloubu vzniklé na podkladě tzv. vývojové dysplazie kyčle. Je to jedna z častých příčin vzniku artrózy u mladších lidí. Pokud se jedná o náhradu kloubu, určitě se snažíme této operace u mladých pacientů vyvarovat. Avšak pokud jsou bolesti, tak výrazné, že vás omezují v běžném denním životě, máte klidové i noční bolesti, pak je náhrada kyčle jedinou možností. Vzhledem k tomu, že náhrada kyčle má životnost kolem 15-17 roků, je pravděpodobné, že se v budoucnu bude muset minimálně ještě jednou vyměnit.

Mám více než půl roku bolesti na zevní straně lokte a nic nezabírá. Hraji aktivně tenis a badminton. Jaké jsou možnosti?

Jedná se s největší pravděpodobností o diagnózu tenisové lokte, odborně radiální epikondylitidu. Je to problém přetížení úponu svalů, nejen u sportovců – tenistů, ale také u manuálně pracujících lidí. Konzervativní terapie, která zahrnuje obstřik, kolagen, aplikaci plazmy, rázovou vlny nebo léčebný ultrazvuk, je v 95% úspěšná. Operace se provádí až po vyčerpání všech možností konzervativní terapie.

Může pomoci artroskopie, když mám již vyšší stupeň artrózy kolena?

Ano. Ve většině případů, přibližně u 75-80 % pacientů, dojde v pooperačním období k přechodnému zlepšení stavu. Délka trvání se liší od artroskopického nálezu poškozené chrupavky a provedeného výkonu mezi jedním rokem až deseti lety. Avšak s vyšším stupněm artrózy se snižuje úspěšnost zákroku. U artrózy III. a IV. stupně se již artroskopie nedoporučuje, v těchto případech se volí již definitivní výkon náhradou kloubu.

Jsem aktivní sportovec, hraji hokej a zřejmě vlivem přetížení trpím obrovskými bolestmi kolena, které mi skoro nedovolují spát. Jak dlouho musí člověk na případnou operaci čekat?

Doporučuji ortopedické vyšetření. Je potřeba nejprve provést detailní diagnostiku, klinické vyšetření včetně magnetické rezonance a na základě výsledků zvolit správný postup a zvolit typ operačního výkonu.

Kontakty

Ortopedická klinika

Fakultní nemocnice a LF UP Olomouc

Kontakt: +420 585 853 533 

Ordinační den: každé pondělí 8:00-15:00

Neo Sport Clinic s.r.o.

Čajkovského 1348/18A, Horní lán, Olomouc 

Kontakt: +420 702 634 411

Mail: recepce@neosportclinic.cz

Konzultační doba: čtvrtek 1x za 14 dní od 16:00-18:30

Ortopedické a rehabilitační centrum SHAPE

Ibsenova 496/19, 779 00 Olomouc

Kontakt: +420 585 436 300

Konzultační doba: každá středa od 16:00-18:00