Postranní vazy hrají klíčovou roli v bočné mechanické stabilitě kolenního kloubu. Máme celkem dva postranní vazy. Mediální kolaterální vaz (LCM), který se nachází na vnitřní straně kolena a laterální kolaterální vaz (LCL), který je na vnější straně kolena. Statisticky je poranění vnitřního postranního vazu až 15x častější ve srovnání s poraněním zevního postranním vazem. Při úraze kolena může dojít od lehkého natažení, přes částečné roztržení až po kompletní prasknutí. Délka rekonvalescence se liší podle závažnosti poranění od 2-8 týdnů, u závažných poranění i několik měsíců.

Kdy dojde k poranění postranních vazů?

Poranění těchto vazů může být způsobeno různými mechanismy, obvykle následkem přímého nárazu na koleno ze strany nebo nepřímo rotací kolena během úrazu. Vnitřní postranní vaz se například poraní tehdy, jestliže síla působí z vnější strany kolena, tzn. nárazem jde koleno jakoby směrem dovnitř k druhému kolenu a tím dojde k natažení nebo roztržení vnitřního postranní vazu. Naopak síla na vnitřní stranu kolena může poranit zevní postranní vaz. Poranění vnitřního

postranního vazu je také součástí tzv. nešťastné trojice („unhappy trias“, současně s vazem dochází i k poranění předního zkříženého vazu a vnitřního menisku).
Jaké jsou příznaky poranění postranních vazů?
Příznaky záleží zejména na energii úrazu. U lehčích poranění vazů bývá jen mírný otok a pohmatové bolestivost průběhu vazu. V případě závažnějších poranění bývá viditelná modřina (hematom) v místě praskliny vazu, výrazná bolestivost a nemožnost chůze.
Jak se diagnostikuje poranění postranních vazů?
Provádí se klinické vyšetření, hodnotí se stabilita (pevnost) vazu pomocí speciálních vyšetřovacích testů. Současně se zjišťují i další přidružené poranění kolena (vyšetření menisků, zkřížených vazů atd.) Může být přítomen i výpotek v kloubu. Po každém úraze se provádí rentgenový snímek, zejména k vyloučení zlomeniny. Rentgen vazy nevidí, proto suverénní metodou k posouzení stupně poranění vazů je magnetická rezonance.
Jak se léčí poranění postranních vazů? Léčba poranění postranních vazů kolena závisí na závažnosti poranění. Zde je obecný přehled léčby podle stupně poranění:
Stupeň I. (natažení; distenze): Léčba: klidový režim, ledování, bandáž a udržení končetiny ve zvýšené poloze. Doporučuje se užívat protizánětlivé léky (NSAID) ke snížení bolesti a zánětu. Na podporu hojení má velmi dobrý účinek aplikace vlastní plasmy do místa poraněného vazu. Předpokládaná délka rekonvalescence: Obvykle 1-3 týdny. Ve většině případů je možné se vrátit k normálním aktivitám během několika týdnů.
Stupeň II. (natržení; parciální ruptura): Léčba: klidový režim, doporučuje se ortéza na 3 týdny a chůze o berlích 4-6 týdnů. Po sundání ortézy je doporučena fyzikální terapie k posílení svalů kolem kolenního kloubu a zlepšení rozcvičení pohybu.  Na podporu hojení má velmi dobrý účinek aplikace vlastní plasmy do místa poraněného vazu. Předpokládaná délka rekonvalescence: Obvykle 3-6 týdnů. Návrat ke sportu po 2-3 měsících podle potíží.
Stupeň III. (roztržení; kompletní ruptura) Léčba: V závislosti na závažnosti a místě roztržení vazu může být indikováno operační řešení – otevřené sešití vazu pomocí pevného stehu. V případě konzervativního postupu se volí ortéza, popř. sádrová fixace na 4-6 týdnů, chůze o berlích min. 6 týdnů. Na podporu hojení má velmi dobrý účinek aplikace vlastní plasmy do místa poraněného vazu. Návrat ke sportu nejdříve po 3-4 měsících. Samozřejmě, pokud jsou současně poškozeny i další struktury kolena, pak může být mnohem delší. Předpokládaná délka rekonvalescence: 8-12 týdnů, ale úplný návratu ke sportovním aktivitám může trvat 4-6 měsíců nebo i déle.

Copyright 2023 ortopedickeoperace.cz, autor článku: MUDr. Jiří Lošťák, Ph.D.