Postranní vazy hrají klíčovou roli v bočné mechanické stabilitě kolenního kloubu. Máme celkem dva postranní vazy. Mediální kolaterální vaz (LCM), který se nachází na vnitřní straně kolena a laterální kolaterální vaz (LCL), který je na vnější straně kolena. Statisticky je poranění vnitřního postranního vazu až 15x častější ve srovnání s poraněním zevního postranním vazem. Při úraze kolena může dojít od lehkého natažení, přes částečné roztržení až po kompletní prasknutí. Délka rekonvalescence se liší podle závažnosti poranění od 2-8 týdnů, u závažných poranění i několik měsíců.

Kdy dojde k poranění postranních vazů?

Poranění těchto vazů může být způsobeno různými mechanismy, obvykle následkem přímého nárazu na koleno ze strany nebo nepřímo rotací kolena během úrazu. Vnitřní postranní vaz se například poraní tehdy, jestliže síla působí z vnější strany kolena, tzn. nárazem jde koleno jakoby směrem dovnitř k druhému kolenu a tím dojde k natažení nebo roztržení vnitřního postranní vazu. Naopak síla na vnitřní stranu kolena může poranit zevní postranní vaz. Poranění vnitřního

Přečtěte si pokračování tohoto exkluzivního článku a plného přístupu do všech rubrik včetně obrázků, fotodokumentace a videí s naším prémiovým předplatným!

Cena 199 Kč za roční předplatné

Koupit
Připojte se ještě dnes a získejte:
Neomezený přístup k prémiovému obsahu ortopedickeoperace.cz
Více než 100 odborných článků k pohybovému aparátu
Upozornění: Předplatné nezahrnuje přístup k placeným videodokumentům.