Poranění menisku patří vůbec mezi nejčastější poranění kolena. Meniskus je chrupavčitá ploténka, která se nachází uvnitř kolena v prostoru mezi kloubní chrupavkou stehenní a holenní kostí. V kolenu máme celkem dva menisky, jeden na vnitřní (mediální) a druhý na zevní straně (laterální). Nejčastěji se setkáváme s poraněním vnitřního menisku v jeho zadní část.
Meniscal injuries are among the most common knee injuries. The meniscus is a cartilaginous disc located inside the knee in the space between the articular cartilage of the femur and the tibia. There are a total of two menisci in the knee, one on the inside (medial) and one on the outside (lateral). The most common injury to the inner meniscus is to the posterior meniscus. Jak vypadá meniskus a jak se může roztrhnout?
Meniskus má přibližně tvar písmena „C“. Zevní meniskus je o něco větší. Oba menisky se rozdělují na tři části – zadní roh (cornu posterior), střední část (tělo; corpus) a přední roh (cornu anterior). Existují různé typy trhlin (ruptur) menisku, např. podélná, příčná (viz. obrázek níže).

Obr.: Pohled na meniskus zhora. Rozdělení menisku na zadní část a zadní roh, střední část = tělo a přední část.

Obr.: Artrokopický pohled na meniskus, ukázky různých typů ruptur menisku.

Podrobněji o root ruptuře najdete zde.

Obr. Root ruptura vnitřního menisku. Zdroj obrázku: https://www.sportsinjurybulletin.com/diagnose–treat/uncommon-injuries-getting-to-the-root-of-meniscal-tears

Podrobněji se o RAMP lézi dozvíte v odkazu zde.

Obr. RAMP léze vnitřního menisku. Zdroj obrázku: Taneja AK, Miranda FC, Rosemberg LA, Santos DCB. Meniscal ramp lesions: an illustrated review. Insights Imaging. 2021 Sep 25;12(1):134. doi: 10.1186/s13244-021-01080-9. PMID: 34564751; PMCID: PMC8464645.

Obr.: Artroskopická ukázka podélné ruptury menisku.

Obr.: Artroskopická ukázka horizontální ruptury menisku („sandwitch“).

Obr.: Artroskopická ukázka degenerativní ruptury menisku, rozvlákněné okraje.

Obr.: Artroskopická ukázka radiální ruptury menisku.

Obr.: Artroskopická ukázka „flap“ ruptury menisku.

Obr.: Ukázka ruptury typu ucho od košíku („bucket handle“). Část menisku je zcela mimo svoje původní místo. 

Jak je meniskus vyživován?

Z hlediska anatomie a zejména z pohledu strategie léčby (odstranění části menisku vs. sešití) je důležité cévní zásobení, podle kterého se meniskus rozděluje na tři zóny. Nejperiferněji je červená zóna (prokrvená;red zone), je dobře vyživovaná cévami, proto se i dobře zhojí i po sešití. Ve středu menisku je červenobílá zóna (red-white), zde je již méně cév, méně krevního zásobení, tzn. méně výživy. Při okraji menisku (směrem do středu kloubu) je bílá zóna (neprokrvená), tj. nemá žádné cévy, její výživa je jen z kloubní tekutiny, tzn. nemá šanci se zhojit, proto se trhliny v této zóně pouze odstraňují (menisectomie). 

Jaká je funkce menisku?

Z funkčního hlediska je meniskus nesmírně důležitá struktura, která zejména chrání opotřebení kloubní chrupavky tím, že absorbuje zátěž, vyrovnává kloubní nerovnosti a v neposlední řadě redistribuuje kloubní tekutinu, která vyživuje kloubní chrupavku.

Kdy dojde k roztržení menisku?

K roztržení menisku dochází hlavně při rotačním pohybu na zatížené končetině například při špatném došlapu nebo při změně směru pohybu během sportovní aktivity. Rozsah poškození menisku záleží na energii úrazu, stabilitě kolena a postavení končetiny během podvrtnutí. U starších lidí pak nemusí být tolik vyjádřený úrazový mechanismus a může dojít k ruptuře menisku například jen při vstávání z dřepu z důvodu již probíhajících degenerativních změn uvnitř menisku.

Jaké jsou příznaky poranění menisku?

Hlavním příznakem při poranění menisku je bolest v oblasti kloubní štěrbiny (po stranách kolena), často vnímaná jako pocit píchnutí nebo bolestivé přeskočení v kolenu. V krajním případě se roztržený meniskus může dostat i mimo kloubní štěrbinu a způsobit zablokování kolena a znemožnit jeho plné propnutí.

Jak se zjistí, že došlo k roztržení menisku?

Klinické vyšetření ortopedem. Suverénní zobrazovací metodou k detailní diagnostice poranění menisků je magnetická rezonance (MR). MR nám ukáže rozsah poranění menisku, v které části menisku se trhlina nachází. V případě nejasností na MR v rámci diagnostiky používáme nanoskopii, která se provádí ambulantně pohledem malé kamery v lokálním znecitlivění.

Obr.: Ukázka detailního zobrazení menisku na magnetické rezonanci

Obr.: Ukázka detailního zobrazení ruptury menisku v zadní části na magnetické rezonanci.

Jak se léčí poranění menisku?

Artroskopická operace menisků je jedna z nečastějších artroskopických operací. Ošetření menisků trvá přibližně 15-20 minut a provádíme ho buď ambulantně v rámci jednodenního výkonu (2 hodiny po operaci domů), nebo za 1-2 denní hospitalizace. Roztrženou část menisku buď můžeme odstranit částečně (parciální menisektomie), velkou část (subtotální menisectomie) nebo ve zcela krajním případě celý (totální menisektomie). Aktuálním trendem je zejména meniskus zachránit = zachovat sešítím (sutura, reinzerce). Volba odstranění vs. zachování části menisku však záleží na řadě faktorů, kterými jsou například velikost a typ ruptury menisku, degenerace a rozhodující je také místo, kde se trhlina nachází. Aktuálním trendem je samozřejmě snaha o zachování (záchrana). Náhrady menisků (transplantace) se provádí jen na specializovaných pracovištích. U mladých aktivních lidí se také často setkáváme s roztrženým meniskem, z části již poškozenou kloubní chrupavkou a vyosením kolena do „O“. V tomto případě pak nestačí jen ošetření menisku, ale současně srovnání končetiny osteotomií

Před i po operaci je možné využít hojivého a regeneračního potenciálu vlastní plasmy, která se aplikuje přímo do kloubu.

Obr.: Nástroj „duckbill“, kterým se provádí odstranění roztržené části menisku artroskopicky – tzv. menisektomie.

Obr.: Ukázky jak je možné sešít (sutura) menisku a tím ho zachránit.

Obr.: Sešití menisku pomocí PDS stehu a dvou implantátů Truespan (Mitek).

Video: Techniku sešití pomocí implantátu Truespan (Mitek).

Video: Techniku sešití pomocí implantátu FiberStitch.

Máte před nebo po operaci menisku a nevíte si rady s dalším postupem, ukážeme vám na videodokumentu jak postupovat. 

Copyright © 2023 ortopedickeoperace.cz, MUDr. Jiří Lošťák, Ph.D.