Poranění menisku patří vůbec mezi nejčastější poranění kolena. Meniskus je chrupavčitá ploténka, která se nachází uvnitř kolena v prostoru mezi kloubní chrupavkou stehenní a holenní kostí. V kolenu máme celkem dva menisky, jeden na vnitřní (mediální) a druhý na zevní straně (laterální). Nejčastěji se setkáváme s poraněním vnitřního menisku v jeho zadní část.

Meniscal injuries are among the most common knee injuries. The meniscus is a cartilaginous disc located inside the knee in the space between the articular cartilage of the femur and the tibia. There are a total of two menisci in the knee, one on the inside (medial) and one on the outside (lateral). The most common injury to the inner meniscus is to the posterior meniscus.

Jak vypadá meniskus a jak se může roztrhnout?

Meniskus má přibližně tvar písmena „C“. Zevní meniskus je o něco větší. Oba menisky se rozdělují na tři části – zadní roh (cornu posterior), střední část (tělo; corpus) a přední roh (cornu anterior). Existují různé typy trhlin (ruptur) menisku, např. podélná, příčná (viz. obrázek níže).

Obr.: Pohled na meniskus zhora. Rozdělení menisku na zadní část a zadní roh, střední část = tělo a přední část.

Obr.: Artrokopický pohled na meniskus, ukázky různých typů ruptur menisku.

Přečtěte si pokračování tohoto exkluzivního článku a plného přístupu do všech rubrik včetně obrázků, fotodokumentace a videí s naším prémiovým předplatným!

Cena 199 Kč za roční předplatné

Koupit
Připojte se ještě dnes a získejte:
Neomezený přístup k prémiovému obsahu ortopedickeoperace.cz
Více než 100 odborných článků k pohybovému aparátu
Upozornění: Předplatné nezahrnuje přístup k placeným videodokumentům.

Máte před nebo po operaci menisku a nevíte si rady s dalším postupem, ukážeme vám na videodokumentu jak postupovat.