Ztuhlý palec na noze, odborně označovaný také jako „hallux rigidus“, je způsobený poškozením hlavního kloubu palce artrózou. Přestože přesná příčina není vždy jasná, může se vyvinout v důsledku předchozího poranění (zlomeniny zasahující do kloubu), na základě dědičné predispozice, dlouhodobým přetěžováním a zánětem.

A stiff big toe, also known professionally as „hallux rigidus“, is caused by arthrosis damage to the main joint of the big toe. Although the exact cause is not always clear, it can develop as a result of previous injury (fractures affecting the joint), congenital predisposition, long-term overuse and inflammation.

Jaké jsou příznaky ztuhlého palce? 

Nejprve se projeví jako bolest kloubu větší zátěži např při chůzi, běhu nebo při nošení určité obuvi. Postupně dochází k omezení pohyblivost kloubu palce (ztuhlost), zejména nahoru, způsobená novotvorbou výrůstků na okraji kloubu, které působí mechanicky jako nárazníky a brání pohybu.

Přečtěte si pokračování tohoto exkluzivního článku a plného přístupu do všech rubrik včetně obrázků, fotodokumentace a videí s naším prémiovým předplatným!

Cena 199 Kč za roční předplatné

Koupit
Připojte se ještě dnes a získejte:
Neomezený přístup k prémiovému obsahu ortopedickeoperace.cz
Více než 100 odborných článků k pohybovému aparátu
Upozornění: Předplatné nezahrnuje přístup k placeným videodokumentům.