Nestabilita češky (odborně instabilitas patelae; angl. Kneecap dislocation) znamená neschopnost udržet čéšku ve správném postavení, tzn. vyjetí z dráhy, po které čéška jezdí během pohybu kolena. Může docházet k různým stupňům nestability od částečného povyskočení čéšky během pohybu (patelární subluxace) až k úplnému vykloubení to znamená, když čéška zcela vyskočí z původní dráhy (vykloubení neboli luxace pately). K vykloubení čéšky může dojít úrazem (úrazové luxace) např. přímým úderem do kolena ze strany na čéšku nebo při podvrtnutí kolena. K vykloubení může také dojít bez úrazu v rámci syndromu volnosti kloubů, mluvíme o habituální luxaci čéšky. Po prvním vykloubení, zvlášť pokud nedojde ke zhojení poškozených vazů, může docházet následně k dalším opakovaným vykloubením (recidivující luxace). Čéška nejčastěji vyskakuje na zevní stranu kolena.

Jaké jsou příčiny nestability čéšky?

Úraz: Poranění, jako je roztržení vazů stabilizujících čéšku, může způsobit nestabilitu čéšky

Vrozené příčiny (dysplazie): Dysplazie se týká tvaru a hloubky stehenní žlábku, ve kterém čéška jezdí, tak nevýhodného tvaru čéšky, který je pro stabilitu nevýhodný (dysplazie pately).

Vyosení kolena do „X“ (valgozita kolena): Nadměrná valgozita kolena může zvyšovat riziko vykloubení, zejména změnou tahu čtyřhlavého svalu stehenního (tzv. Q-úhel).

Vysoký stav čéšky (patela alta). 

Nedostatečná pevnost vnitřního čéškového vazu (odborně mediální patelární ligamentum – MPFL): MPFL je klíčový stabilizátor pately. Poranění tohoto vazu může zvýšit riziko opakujícího se vykloubení.

Oslabení svalů, které pomahají ke stabilizaci čéšky: Zejména oslabení vnitřní hlavy čtyřhlavého svalu stehenního (vastus medialis). Slabost svalu může narušit rovnováhu sil, které působí na patelu.

Nesprávná pozice úponu patelárního vazu: Měří se jako vzdálenost mezi úponem patelárního vazu a žlábku na stehenní kosti  (TT-TG distance), rizikem k vykloubení je posun tuberosity tibie na zevní stranu (laterálně).

Výše uvedené faktory se mohou kombinovat.

Jak se diagnostikuje nestabilita čéšky?

Akutní vykloubení čéšky je viditelné již při klinickém vyšetření jako deformita předního kolena, čéška je vyskočená na stranu kolena, koleno nelze ohnout a je výrazně bolestivé). Ze zobrazovacích metod je na prvním místě rentgen, který ukáže směr vykloubení čéšky a vyloučí případnou zlomeniny čéšky. Rentgen také může odhalit tvarové predispozice (dysplazii čéšky) nebo stupeň osové odchylky. Ke zhodnocení stavu vazů včetně MPFL, míry poškození kloubní chrupavky na čéšce či ke zhodnocení hloubky femorálního žlábku se provádí magnetická rezonance. Na magnetické rezonanci se také dá hodnotit TT-TG vzdálenost.

Jak se léčí nestabilita čéšky?

Při akutním vykloubení se provádí repozice (vrácení čéšky zpět na své místo) na ambulanci, vždy po předchozím vyloučení zlomeniny na rentgenu. Po zakloubení se provádí kontrolní rentgen a pokud je vše v pořádku, přikládá se ortéza na 4-6 týdnů. Toto období je nutné zejména ke zhojení roztržených vazů. Ortéza se kombinuje s chůzí o berlích bez došlapu na poraněnou končetinu. Po sundání ortézy je doporučena rehabilitace včetně fyzikální terapie. Fyzioterapeut se  zpočátku zaměřuje na rozcvičení pohybu kolena, který bývá ztuhlý po fixaci ortézou. Poté se zaměřuje na posílení stabilizátorů čéšky, hlavně čtyřhlavého svalu stehenního a jeho vnitřní hlavy (m. vastus medialis) a upravuje poruchu vedení pately. Jako prevence vykloubení se doporučuje nosit speciální ortézy, které stabilizují čéšku nebo kineziotaping. Operační stabilizace čéšky se provádí artroskopicky. Více informací o artroskopické stabilizaci najdete zde.

Copyright © 2023 ortopedickeoperace.cz, MUDr. Jiří Lošťák, Ph.D.