Jednoduše řečeno, skolióza je stav, kdy se páteř zakřivuje do strany místo toho, aby byla rovná. Odborně je skolióza definovaná jako deformita páteře, při které dochází k patologickému zakřivení směrem na levou anebo na pravou stranu ve frontální rovině. Současně však rotují i obratle, proto je skolióza považovaná za vícerovinnou, tzv. 3D deformitu. Skolióza se může rozvinout na různých částech páteře, nejčastěji hrudní. Může být vrozená nebo se může vyvinout během dětství či v dospívání (idiopatická skolióza) nebo se může objevit až v dospělosti v důsledku opotřebení páteře při artróze (degenerativní skolióza). Ve většině případů jsou skoliózy mírné a nevyžadují zásadní léčbu. Děti, které mají zjištěnou skoliózu je však třeba pravidelně sledovat, obvykle pomocí rentgenových snímků, aby se zjistilo, zda se křivka nezhoršuje a zavčas se případně zasáhlo. Při větších stupních skoliózy se nosí speciální ortézy (korzety), aby se křivka nezhoršovala. Operační řešení je pouze ve velmi těžkých případech. Díky včasné léčbě vede většina dětí a dospívajících se skoliózou normální aktivní život.

Jak se projevuje skolióza?

Je důležité si uvědomit, že mnoho lidí má mírnou skoliózou, což je považováno za fyziologické

a nemají žádné potíže. Vyjádření příznaků skoliózy závisí tedy zejména na velikosti zakřivení:

Postavení ramen: Jedno rameno může být o něco výše než druhé.

Výška lopatek: Jedna lopatka může být více vystouplá nebo výraznější než druhá.

Postavení boků: Jeden bok může být výše než druhý.

Viditelné zakřivení páteře: Když se díváte na postavu zezadu, může být páteř zakřivena do strany, tvořící tvar „C“ nebo „S“.

Přečtěte si pokračování tohoto exkluzivního článku a plného přístupu do všech rubrik včetně obrázků, fotodokumentace a videí s naším prémiovým předplatným!

Cena 199 Kč za roční předplatné

Koupit
Připojte se ještě dnes a získejte:
Neomezený přístup k prémiovému obsahu ortopedickeoperace.cz
Více než 100 odborných článků k pohybovému aparátu
Upozornění: Předplatné nezahrnuje přístup k placeným videodokumentům.

Copyright © 2023 ortopedickeoprace.cz, MUDr. Jiří Lošťák, Ph.D.