Náhrada předního zkříženého vazu

(plastika LCA)

Přední zkřížený vaz (ligamentum cruciatum anterius, LCA, anglicky ACL) je funkčně velmi důležitým stabilizátorem kolena. Zajišťuje kromě přední stability, také neméně důležitou rotační stabilitu. K poranění předního zkříženého vazu dochází nejčastěji při sportovních úrazech (fotbal, hokej, házená, lyže apod.). Roztržení LCA je charakterizováno pocitem často slyšitelného prasknutí v kolenu s následnou nejistotou a většinou rychle vznikající náplní kolena krví (hemartros). Při bočném násilí může dojít kromě poranění LCA, také k poranění postranních vazů a menisků. Suverénní diagnostikou zobrazovací metodou je magnetická rezonance. V případě izolovaného poranění LCA je postupuje nejprve konzervativně (punkce kloubu, ortéza, rehabilitace). K náhradě zkříženého vazu (plastika LCA) přistupujeme cca po 2-3 měsících od úrazu u pacient s rozvojem nestability nebo u sportovců či aktivních lidí. Principem výkonu je stabilizace kloubu s cílem zabránit rozvoji časné artrózy do budoucna. K náhradě vazu se nejčastěji používají dva vlastní štěpy – BTB nebo šlacha hamstringu (další podrobnosti v sekci operace). Existuje nová operační technika, při které jsme schopni zachránit vlastní přední zkřížený vaz a připevnit ho zpět k původnímu úponu pomocí implantátu (internal brace, fiber tape, „vnitřní ortéza“). Indikace k tomuto výkonu však vyžaduje magnetickou rezonanci, rozpoznání typu ruptury LCA. Tento výkon se provádí se nejpozději do 6 týdnů od úrazu.

Máte před nebo po náhradě předního zkříženého vazu?

Připravili jsme pro Vás unikátní videodokument, ve kterém vám detailně ukážeme jak správně postupovat od prvního dne až do jednoho roku po náhradě vazu, aby jste dosáhli co nejlepšího výsledku a mohli se co nejdříve vrátit k aktivnímu životu. Více informací najdete zde.

Průběh náhrady předního zkříženého vazu

Předoperační informace

Před operací

Před operací je nutné si zajistit kompletní předoperační interní vyšetření dle návodu cestou praktického lékaře. V případě, že se léčíte s jiným závaznějným onemocněním, pak příprava probíhá v režii specialisty na danou problematiku (kardiolog, diabetolog, nefrolog apod.).

Předoperační vyšetření proveďte maximálně měsíc před operací, odběr krve nesmí být starší 14 dní. Domluvte se dopředu se svým praktickým lékařem.

Operační informace

Operace

Nejčastěji se volí celková anestezie. Je možné si také vybrat svodnou anestezii (tzv. spinální) do páteře. 

Operace trvá většinou:

náhrada předního zkříženého trvá přibližně 1-1,5 hodiny

Možnosti odběru štěpu: vlastní (autologní), od dárce (allogenní). Jako vlastní štěp se nejčastěji používá šlacha jednoho z hamstringů. Další možností je odběr tzv. patelárního štěpu – BTB (B – kostní bloček z čéšky, T – část šlachy patelárního vazu, B – kostní bloček z holenní kosti). 

Informace o hospitalizaci

Hospitalizace

Standardní délka hospitalizace dle operačního výkonu:

1–3 dny

Informace o rekonvalescenci

Rekonvalescence a pooperační režim

Vytažení stehů – za 8- 14 dnů po operaci.

Rehabilitace – rehabilitaci možno začít po vytažení stehů (cca za 14 dní) pod vedením fyzioterapeuta. Rehabilitace trvá 2-3 měsíce.

Chůze o berlích – 6 týdnů.

Ortéza – 14 dní, pokud se současně přišil meniskus nebo ošetřila chrupavka i více týdnů.

Rekonvalescence – 2-3 měsíce.

Sportovní aktivita – nejdříve za 6 měsíců s ortézou. Podrobné schéma sportovních aktivit najdete na videu.

Návrat do zaměstnání – délka pracovní neschopnosti je zcela individuální a zálěží na náročnosti výkonu. U sedavého zaměstnání nejdříve po zklidnění kloubu (tj. 1 měsíc). U fyzicky náročného zaměstnání za 2-3 měsíce.

Jaké mohou být komplikace po artroskopii?
Porucha hojení rány, infekce, trombóza, selhání plastiky vazu, plicní embolie.

Nejčastější dotazy

Mám problémy s kolenem po úraze na lyžích. Kromě bolesti při pohybu, mám stále otok a při sportu mi koleno jakoby vyskakuje.

Při úraze kolena pravděpodobně došlo k poranění menisku a předního zkříženého vazu, který vám způsobuje pocity nestability při změně směru pohybu. V tomto případě se provádí náhrada zkříženého vazu artroskopicky. Podrobné informace najdete na podstránce operace kolena.

Mám bolestivé koleno do „O“. Je mi 40 roků a hraji rekreačně fotbal a tenis. Vybočení kolena se mi stále zhoršuje, i přestože každý den poctivě cvičím. Je to jen kosmetická vada nebo mi to může nějak poškodit kloub do budoucna?

Koleno do „O“, odborně varózní osová odchylka, patří mezi nejčastější deformity kolena. Záleží na stupni vyosení. Při vyosení kolena do varozity dochází k neustálému přetěžování vnitřní strany kloubu - chrupavky, což může skončit za relativně krátkou dobu těžkou artrózou kolena. V těchto případech je vhodná operace - osteotomie, při které srovnáme koleno a tím zabráníme jeho dalšímu poškozování a máte tak naději, že se vyvarujete v budoucnu i náhradě kloubu. Tento výkon provádím na ortopedické klinice ve Fakultní nemocnici Olomouc. Je potřeba se objednat ke mně do specializované poradny a provedeme rentgen a zvolíme pro vás co nejlepší postup. Podrobné informace jak se objednat najdete na mém webu v sekci kontakty.

Mám pokročilý stupeň artrózy kyčle. Je mi 35 roků a v dětství jsem se léčil s vrozenou vadou kyčle? Lékař mě objednal na náhradu kloubu. Je vhodná operace v mém věku?

Pravděpodobně se jedná o poškození kloubu vzniklé na podkladě tzv. vývojové dysplazie kyčle. Je to jedna z častých příčin vzniku artrózy u mladších lidí. Pokud se jedná o náhradu kloubu, určitě se snažíme této operace u mladých pacientů vyvarovat. Avšak pokud jsou bolesti, tak výrazné, že vás omezují v běžném denním životě, máte klidové i noční bolesti, pak je náhrada kyčle jedinou možností. Vzhledem k tomu, že náhrada kyčle má životnost kolem 15-17 roků, je pravděpodobné, že se v budoucnu bude muset minimálně ještě jednou vyměnit.

Mám více než půl roku bolesti na zevní straně lokte a nic nezabírá. Hraji aktivně tenis a badminton. Jaké jsou možnosti?

Jedná se s největší pravděpodobností o diagnózu tenisové lokte, odborně radiální epikondylitidu. Je to problém přetížení úponu svalů, nejen u sportovců – tenistů, ale také u manuálně pracujících lidí. Konzervativní terapie, která zahrnuje obstřik, kolagen, aplikaci plazmy, rázovou vlny nebo léčebný ultrazvuk, je v 95% úspěšná. Operace se provádí až po vyčerpání všech možností konzervativní terapie.

Může pomoci artroskopie, když mám již vyšší stupeň artrózy kolena?

Ano. Ve většině případů, přibližně u 75-80 % pacientů, dojde v pooperačním období k přechodnému zlepšení stavu. Délka trvání se liší od artroskopického nálezu poškozené chrupavky a provedeného výkonu mezi jedním rokem až deseti lety. Avšak s vyšším stupněm artrózy se snižuje úspěšnost zákroku. U artrózy III. a IV. stupně se již artroskopie nedoporučuje, v těchto případech se volí již definitivní výkon náhradou kloubu.

Jsem aktivní sportovec, hraji hokej a zřejmě vlivem přetížení trpím obrovskými bolestmi kolena, které mi skoro nedovolují spát. Jak dlouho musí člověk na případnou operaci čekat?

Doporučuji ortopedické vyšetření. Je potřeba nejprve provést detailní diagnostiku, klinické vyšetření včetně magnetické rezonance a na základě výsledků zvolit správný postup a zvolit typ operačního výkonu.

Kontakty

Ortopedická klinika

Fakultní nemocnice a LF UP Olomouc

Kontakt: +420 585 853 533 

Ordinační den: každé pondělí 8:00-15:00

Neo Sport Clinic s.r.o.

Čajkovského 1348/18A, Horní lán, Olomouc 

Kontakt: +420 702 634 411

Mail: recepce@neosportclinic.cz

Konzultační doba: čtvrtek 1x za 14 dní od 16:00-18:30

Ortopedické a rehabilitační centrum SHAPE

Ibsenova 496/19, 779 00 Olomouc

Kontakt: +420 585 436 300

Konzultační doba: každá středa od 16:00-18:00