Náhrada předního zkříženého vazu

(plastika LCA)

Přední zkřížený vaz (ligamentum cruciatum anterius, LCA, anglicky ACL) je funkčně velmi důležitým stabilizátorem kolena. Zajišťuje kromě přední stability, také neméně důležitou rotační stabilitu. K poranění předního zkříženého vazu dochází nejčastěji při sportovních úrazech (fotbal, hokej, házená, lyže apod.). Roztržení LCA je charakterizováno pocitem často slyšitelného prasknutí v kolenu s následnou nejistotou a většinou rychle vznikající náplní kolena krví (hemartros). Při bočném násilí může dojít kromě poranění LCA, také k poranění postranních vazů a menisků. Suverénní diagnostikou zobrazovací metodou je magnetická rezonance. V případě izolovaného poranění LCA je postupuje nejprve konzervativně (punkce kloubu, ortéza, rehabilitace). K náhradě zkříženého vazu (plastika LCA) přistupujeme cca po 2-3 měsících od úrazu u pacient s rozvojem nestability nebo u sportovců či aktivních lidí. Principem výkonu je stabilizace kloubu s cílem zabránit rozvoji časné artrózy do budoucna. K náhradě vazu se nejčastěji používají dva vlastní štěpy – BTB nebo šlacha hamstringu (další podrobnosti v sekci operace). Existuje nová operační technika, při které jsme schopni zachránit vlastní přední zkřížený vaz a připevnit ho zpět k původnímu úponu pomocí implantátu (internal brace, fiber tape, „vnitřní ortéza“). Indikace k tomuto výkonu však vyžaduje magnetickou rezonanci, rozpoznání typu ruptury LCA. Tento výkon se provádí se nejpozději do 6 týdnů od úrazu.

Máte před nebo po náhradě předního zkříženého vazu?

Připravili jsme pro Vás unikátní videodokument, ve kterém vám detailně ukážeme jak správně postupovat od prvního dne až do jednoho roku po náhradě vazu, aby jste dosáhli co nejlepšího výsledku a mohli se co nejdříve vrátit k aktivnímu životu. Více informací najdete zde.

Průběh náhrady předního zkříženého vazu

PŘEDOPERAČNÍ INFORMACE

Před operací je nutné si zajistit kompletní předoperační interní vyšetření dle návodu cestou praktického lékaře. V případě, že se léčíte s jiným závaznějným onemocněním, pak příprava probíhá v režii specialisty na danou problematiku (kardiolog, diabetolog, nefrolog apod.).

Předoperační vyšetření proveďte maximálně měsíc před operací, odběr krve nesmí být starší 14 dní. Domluvte se dopředu se svým praktickým lékařem.

Nejčastěji se volí celková anestezie. Vyjímečně si je možno také vybrat svodnou anestezii (tzv. spinální) do páteře.

OPERACE

Náhrada předního zkříženého trvá přibližně 1 hodinu.

Možnosti odběru štěpu: vlastní (autologní), od dárce (allogenní). Jako vlastní štěp se nejčastěji používá šlacha jednoho z hamstringů. Další možností je odběr tzv. patelárního štěpu – BTB (B – kostní bloček z čéšky, T – část šlachy patelárního vazu, B – kostní bloček z holenní kosti). Podrobnější informace o možnosti volby štěpu najdete zde.

INFORMACE O HOSPITALIZACI

Standardní délka hospitalizace dle operačního výkonu:  1–3 dny.

Náhrada předního zkříženého vazu se provádí i ambulantně na soukromých klinikách s přespáním do druhého dne a následném propuštění domů.

INFORMACE O REKONVALESCENCI

Vytažení stehů – za 8- 14 dnů po operaci.

Rehabilitace – rehabilitaci možno začít po vytažení stehů (cca za 14 dní) pod vedením fyzioterapeuta. Rehabilitace trvá 2-3 měsíce.

Chůze o berlích – 6 týdnů.

Ortéza – 14 dní, pokud se současně přišil meniskus nebo ošetřila chrupavka i více týdnů. Na některých pracovištích se ortéza po operaci předního zkříženého vazu nedává.

Rekonvalescence – délka je individuální, 2-3 měsíce.

Sportovní aktivita – nejdříve za 6 měsíců s ortézou. Podrobné schéma sportovních aktivit najdete na videu.

Návrat do zaměstnání – délka pracovní neschopnosti je zcela individuální a zálěží na náročnosti výkonu. U sedavého zaměstnání nejdříve po zklidnění kloubu (tj. 1 měsíc). U fyzicky náročného zaměstnání za 2-3 měsíce.

NEJČASTĚJŚÍ DOTAZY

Jaké mohou být komplikace po artroskopii?
Porucha hojení rány, infekce, trombóza, selhání plastiky vazu, plicní embolie.