Artróza lokte je degenerativní onemocnění kloubu způsobené opotřebováním chrupavky a změnou okolních vazů a šlach. Artróza lokte je mnohem méně častá ve srovnání s ostatními klouby, protože loket není tolik zatěžován jako váhonosné klouby tj. kolena a kyčle. V oblasti lokte jsou dvou skloubení, ve kterých může dojít k rozvoji artrózy. První skloubení je mezi pažní a loketní kostí (humeroulnární kloub) a druhé mezi pažní kostí a hlavičkou vřetenní kosti (radiohumerální kloub).

Jaké jsou příčiny artrózy lokte?

Příčinou artrózy lokte může být úraz se zlomeninou dolní části pažní kosti nebo hlavičky vřetenní kosti zasahující do kloubu nebo při poranění vazů lokte s následným rozvojem nestability. Zvlášť závažným úrazem, který může vést k rozvoji artrózy, je vykloubení (luxace) lokte. Artróza lokte může vzniknout také v rámci systémových zánětlivých onemocnění jako např. revmatoidní artritida, psoriatická artritida a ankylózující spondylitida. K těžké artróze lokte může dojít i u krvácivých stavů jako např. hemofilie, při kterých opakovaně krvácí do kloubu a tím dochází k jeho poškození až destrukci kloubních ploch.

Přečtěte si pokračování tohoto exkluzivního článku a plného přístupu do všech rubrik včetně obrázků, fotodokumentace a videí s naším prémiovým předplatným!

Cena 199 Kč za roční předplatné

Koupit
Připojte se ještě dnes a získejte:
Neomezený přístup k prémiovému obsahu ortopedickeoperace.cz
Více než 100 odborných článků k pohybovému aparátu
Upozornění: Předplatné nezahrnuje přístup k placeným videodokumentům.

Copyright © 2023 ortopedickeoprace.cz, MUDr. Jiří Lošťák, Ph.D.