Burzy jsou tíhové váčky, které se nachází na namáhaných místech, kde chrání klouby před třením z vnějšku. Nejčastější bursitidou v oblasti kolena je prepatelární burzitida, která se nachází se před češkou. Projevuje se jako měkký otok způsobený nahromaděním tekutiny v přední části kolena před čéškou. Burza může mít různou velikost podle množství tekutiny. V oblasti kolena jsou i další burzitidy, např.  infrapatelární, která se nachází pod čéškou (nad patelárním vazem) a může se vytvořit zejména u běžců nebo bursitida pes anserini, tj. v místě, kde se setkávají šlachy hamstringů – odborně se toto místo označuje jako pes anserinus a nachází se na vnitřní straně horní části holenní kosti.

Jak dojde k poranění burzy?

K náplni burzy může dojít úrazem (zakrvácením), nejčastěji přímým pádem na koleno nebo opakovaným drážděním (mikrotraumatizací) při klečení na kolenách např. u podlahářů. Někdy je prepatelární burzitida označována také jako „koleno mnicha“.

Přečtěte si pokračování tohoto exkluzivního článku a plného přístupu do všech rubrik včetně obrázků, fotodokumentace a videí s naším prémiovým předplatným!

Cena 199 Kč za roční předplatné

Koupit
Připojte se ještě dnes a získejte:
Neomezený přístup k prémiovému obsahu ortopedickeoperace.cz
Více než 100 odborných článků k pohybovému aparátu
Upozornění: Předplatné nezahrnuje přístup k placeným videodokumentům.