Tenisový loket, odborně také označovaný jako laterální epikondylitida, je bolestivé úponové onemocnění, které postihuje vnější část loketního kloubu. Přestože je pojmenován podle tenisu, může se vyvinout v důsledku jakékoli aktivity či během zaměstnání opakovaným namáháním svalů a šlach předloktí. Tenisový loket vzniká opakovaným přetěžováním, při kterém vznikají drobné trhliny ve šlachách svalů natahovačů zápěstí a prstů, které se upínají na vnější část lokte.
Tennis elbow, also professionally referred to as lateral epicondylitis, is a painful tendon disorder that affects the outer part of the elbow joint. Although it is named after tennis, it can develop as a result of any activity or during employment by repeatedly straining the muscles and tendons of the forearm. Tennis elbow is caused by repetitive overexertion, which produces small tears in the tendons of the extensor muscles of the wrist and fingers that attach the outer part of the forearm to the elbow.
Jaké jsou příznaky tenisového lokte?
Nejtypičtějším příznakem je bolest na zevní straně lokte, která se může šířit směrem dolů na předloktí nebo nahoru na paži, zejména při zvedání předmětů nebo při otáčení ruky. Uchopení malých předmětů, jako jsou klíče, nebo činnosti jako stlačení dveřní kliky, podávání ruky, bývají velmi bolestivé. Bolest je také často vyvolaná při natahování zápěstí, například při podávání předmětu. Zvedání i lehkých předmětů, jako je sklenice s vodou, může způsobit bolest v postižené oblasti.
Jak se léčí tenisový loket?
Je důležité se zcela vyhnout činnostem, které způsobují bolest. Ledování může pomoci snížit zánět a bolest. Na zmírnění zánětu se užívají léky jako např. Diclofenac nebo Aulin. nebo lokálně protizánětlivé gely např. Aulin gel nebo Flector gel. Důležitá je rehabilitace zahrnující cvičení, protahování svalů. Do místa bolestivosti resp. k přetíženému úponu se aplikuje obstřik s protizánětlivým účinkem. Velmi dobrý regenerační účinek má aplikace vlastní plasmy nebo kolagenových injekcí k úponu. V případech, kdy konzervativní léčba není účinná, nejdříve však po 6 měsících léčby, volíme operaci. Princip operace je otevřená revize místa úponu, denervace (znecitlivění) a distalizace (snížení) úponu s cílem odlehčit přetěžovanou oblast.
Důležitá je prevence!
Správná technika při sportu nebo při práci. Pravidelné protahování svalů předloktí a zápěstí. Posilování svalů ruky, zápěstí a předloktí. Při hře tenisu používat raketu s vhodnou rukojetí a výpletem s odpovídajícím napětím. Je doporučeno také nošení ortézky tzv. epikondylární pásky nebo kineziotaping. V rámci prevence a regenerace svalových úponů se doporučuje dlouhodobě užívání kolagenových preparátů.
Ke stažení v pdf. (pro tisk)
Tenisový loket – informační leták – CZ verze
Tennis elbow – information flyer – pdf. printable version English