Bolesti zad

Úvod

Bolesti zad se řadí na první místo v žebříčku nejčastějších zdravotních problému a důvodů návštěvy praktického lékaře nebo specialisty. Bolesti zad se mohou vyskytnout u lidí všech věkových kategorií a životních stylů. Bolesti zad často zcela vyřadí lidi z práce a jsou velmi častým důvodem dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Anatomicky je páteř složena z 33-34 obratlů, mezi kterými se nacházejí meziobratlové ploténky. Dohromady spolu s vazy, svaly a nervy, tvoří komplex, který nám umožňuje pohyb. Páteř se rozděluje se na čtyři specifické úseky – krční, hrudní, bederní a křížová oblast.

Příčiny bolesti zad sahají od svalového napětí, přes výhřezy meziobratlových plotének, pokročilé degenerativní onemocnění páteře, až po akutní poranění páteře behěm nehod nebo sportovních aktivit. Ačkoli mnohé bolesti zad jsou dočasné a reagují na konzervativní léčbu, některé mohou být trvalé a vyžadovat operační zásah. Velké části bolestí zad lze předejít nebo je zmírnit, zejména u mladších lidí.

Projevy mohou být různé, od místní bolesti způsobené stažením svalů podél páteře, pálení nebo mravenčení, kožní necitlivost, oslabení valové síly a šíření bolesti do jiné oblasti. Bolest se také může šířit do horní nebo dolní končetiny. Prevence, včetně pravidelného cvičení, správného držení těla, je zásadní pro dosažení nebolestivých zad.

Bolesti zad můžeme rozdělit podle místa bolesti na krční, hrudní, bederní a křížovou oblast. Každá oblast má své specifické příčiny bolestí a níže po výběru místa bolesti na obrázku vám detailně ukážeme jaké to jsou, jak se diagnostikují a jak se postupuje při léčbě.

Výběr podle místa bolesti zad

Download instead.