Přední zkřížený vaz (ligamentum cruciatum anterius, LCA, anglicky ACL) spojuje holenní kost se stehenní a je funkčně jeden z nejdůležitějších stabilizátorů kolena. K poranění předního zkříženého vazu dochází nejčastěji při sportovních úrazech (fotbal, hokej, házená, lyže, judo apod.). Přední zkřížený vaz se nejčastěji poraní nepřímým rotačním mechanismem při zatížené končetině například při změně směru pohybu, otočení, doskoku apod. Vaz se nejčastěji odrhne od úponu na stehenní kost. Přední zkřížený vaz je až 10x častěji poraněný než zadní.

The anterior cruciate ligament (ligamentum cruciatum anterius, LCA, ACL) connects the tibia to the femur and is functionally one of the most important stabilizers of the knee. Injuries to the anterior cruciate ligament occur most often in sports injuries (football, hockey, handball, skiing, judo, etc.). The anterior cruciate ligament is most often injured by an indirect rotational mechanism when the limb is loaded, for example, during a change of direction, turning, jumping, etc. The ligament is most often torn away from the attachment to the femur. The anterior cruciate ligament is up to 10 times more frequently injured than the posterior.

Obr.: Ukázka anatomie kolena se zvýrazněním předního zkříženého vazu.

Obr.: Ruptura předního zkříženého vazu.

Obr.: Ukázka ruptury předního zkříženého vazu, část vazu je utržená dopředu – tzv. cyclop syndrom.

Podcast na téma: Poranění předního zkříženého vazu. Detailně vše o předním zkříženém vazu.

Jak se postupuje při poranění předního zkříženého vazu?

V případě akutního úrazu s roztržením LCA provedeme nejprve komplexní vyšetření kolena, rentgen k vyloučení zlomeniny, pokud dojde k otoku kolena, pak provádíme punkci krve z kloubu. Poté přiložíme rigidní ortézu na 3-6 týdnů a doporučíme chůzi o berlích. Následuje velmi důležitá fáze s cílem urychlit hojení a snížit otok kolena. Pro urychlení regenerace se využívá hojivého účinku vlastní plasmy aplikované přímo do kolena

Jak se operačně nahrazuje přední zkřížený vaz? Jaké jsou možnosti štěpů použivaných k náhradě vazu?

Náhrada předního zkříženého vazu se provádí artroskopicky, při které jsme také schopni současně s náhradou vazu ošetřit i poraněné menisky a kloubní chrupavku. K náhradě vazu používáme nejčastěji dva štěpy – šlachu hamstringů nebo patelární vazu s kostnímu bločky (BTB). Podrobněji o nejčastěji používaných stěpech, v jakých případech se používají, který se štěpů je nejlepší atd., se dozvíte níže v premiové verzi.

Obr.: Možnosti štěpů používaných k náhradě předního zkříženého vazu.

Hamstring štěp

Je to aktuálně nejčastěji používaným štěpem k náhradě předního zkříženého vazu. Odebírá se šlacha hamstringu, který se odborně nazývá m. semitendinosus. To je sval, který má dlouhou šlachu a krátké svalové bříško. Odebírá se z 3-4 cm kožního nářezu v místě úponu šlachy v horní části holenní kosti na vnitřní straně, šlacha se odetne a pomocí speciálního nástroje se oddělí od svalového bříška v půli stehna. Pokud je šlacha semitendinosu tenká, současně odebíráme i šlachu druhého hamstring – m. gracilis. Po odběru se štěp 3-4 složí a vytvoří se tzv. quadruštěp nevo tripleštěp. Konce štěpu se prošítí stehem, tyto části jsou pak v kosti upevněné šrouby.

Obr.: Ukázka složeného štěpu hamstringu (tzv. quadruštěp), který je připravený k náhradě vazu.

Obr.: Artroskopický pohled na nový vaz nahrazený pomocí šlachy hamstringu.

BTB štěp

Zkratka BTB vznikla spojením anglických slov B – bone (kostní bloček z čéšky), T – tendon (třetina patelárního vazu) – B (kostní bloček z holenní kosti). BTB štěp je pevnější ve srovnání s hamstringem a lépe se přihojení ke kosti. Může však do budoucna vyvolat problémy pod čéškou. Je volbou zejména u aktivních profi sportovců, hlavně fotbal nebo hokej. Nedoporučuje se například u sportů nebo zaměstnání, kde se kleká z důvodu bolestivého místa v přední části kolena po odběru štěpu.

Obr.: Artroskopický pohled na nahrazený BTB štěp – jeho část v kloubu.

Jak je štěp fixován v kanálech?

Štěp je upevněn v kanálech pomocí speciálních vstřebatelných šroubů. Šrouby se nevytahují, v budoucnu se přestaví postupně v kost.

Obr.: Příprava a zacílení kanálu ve stehenní kosti pro nový vaz. K cílení kanálu se používá drát.

Obr.: Pohled artroskopem do kanálu v holenní kosti, kde je nový vaz fixovaný pomocí vstřebatelného šroubu.

Obr.: Ukázka na magnetické rezonanci jak je nově nahrazený štěp upevněn ke kosti pomoci vstřebatelných šroubů.

Obr.: Finální stav po náhradě vazu. Štěp nahrazující původně roztržený předního zkřížený vaz a je fixovaný v kanálech pomocí šroubů. Zdroj obrázku: Arthrex