Zadní zkřížený vaz (latinsky ligamentum cruciatum posterius; LCP; angl. posterior cruciate ligament; PCL) je jeden z čtyř hlavních vazů v kolenním kloubu a je klíčový pro jeho stabilitu. Anatomicky se zadní zkřížený vaz nachází uprostřed kolenního kloubu a svým průběhem se kříží s předním zkříženým vazem. Začíná stehenní kosti a upíná se na holenní kost zezadu. Poranění zadního zkříženého vazu je mnohem méně časté než poranění předního zkříženého vazu, uvádí se až 15x méně časté. Zpočátku je těžké odlišit poranění zadního zkříženého vazu od poranění ostatních struktur. Podezření na poranění zadního zkříženého vazu určuje zejména mechanismus poranění. Pro poranění zadního zkříženého vazu je typický přímý náraz na koleno zepředu nebo jeho násilné propnutí dozadu např. při doskoku.

Download instead.

Proč je důležitý zadní zkřížený vaz a jaká je jeho funkce?

Zadní zkřížený vaz je tvořen hustou sítí vazivových vláken a je důležitým mechanickým stabilizátorem, který brání posunutí holenní kosti (tibie) dozadu (posteriorně) vůči stehenní kosti (femuru). Zadní zkřížený vaz také pomáhá omezit nadměrné propnutí kolena dozadu (hyperextenzi).

Kdy dojde k poranění zadního zkříženého vazu?

Zadní zkřížený vaz je širší a silnější než přední zkřížený vaz, což mu umožňuje odolávat silám, které by mohly tlačit tibii dozadu. Většina poranění zadního zkříženého vazu vzniká tedy následkem většího úrazu. Typickým mechanismem zranění PCL je přímý náraz na přední část kolena. K tomu může dojít nárazem přímo na koleno při pádu, úderem předmětu nebo například při autonehodě, kdy holenní kost narazí do palubní desky.

Jaké sporty jsou rizikové pro poranění zadního zkříženého vazu?

Existují určité sporty a aktivity, které mají vyšší riziko vzniku poranění zadního zkříženého vazu.

Fotbal: Ačkoliv je poranění zadního zkříženého vazu mnohem méně časté ve srovnání s předním zkříženým vazem může dojít přímým úderem do kolena ze přední strany při srážce s protihráčem.

Přečtěte si pokračování tohoto exkluzivního článku a plného přístupu do všech rubrik včetně obrázků, fotodokumentace a videí s naším prémiovým předplatným!

Cena 199 Kč za roční předplatné

Koupit
Připojte se ještě dnes a získejte:
Neomezený přístup k prémiovému obsahu ortopedickeoperace.cz
Více než 100 odborných článků k pohybovému aparátu
Upozornění: Předplatné nezahrnuje přístup k placeným videodokumentům.