Zadní zkřížený vaz (latinsky ligamentum cruciatum posterius; LCP; angl. posterior cruciate ligament; PCL) je jeden z čtyř hlavních vazů v kolenním kloubu a je klíčový pro jeho stabilitu. Anatomicky se zadní zkřížený vaz nachází uprostřed kolenního kloubu a svým průběhem se kříží s předním zkříženým vazem. Začíná stehenní kosti a upíná se na holenní kost zezadu. Poranění zadního zkříženého vazu je mnohem méně časté než poranění předního zkříženého vazu, uvádí se až 15x méně časté. Zpočátku je těžké odlišit poranění zadního zkříženého vazu od poranění ostatních struktur. Podezření na poranění zadního zkříženého vazu určuje zejména mechanismus poranění. Pro poranění zadního zkříženého vazu je typický přímý náraz na koleno zepředu nebo jeho násilné propnutí dozadu např. při doskoku.

Download instead.

Proč je důležitý zadní zkřížený vaz a jaká je jeho funkce?

Zadní zkřížený vaz je tvořen hustou sítí vazivových vláken a je důležitým mechanickým stabilizátorem, který brání posunutí holenní kosti (tibie) dozadu (posteriorně) vůči stehenní kosti (femuru). Zadní zkřížený vaz také pomáhá omezit nadměrné propnutí kolena dozadu (hyperextenzi).

Kdy dojde k poranění zadního zkříženého vazu?

Zadní zkřížený vaz je širší a silnější než přední zkřížený vaz, což mu umožňuje odolávat silám, které by mohly tlačit tibii dozadu. Většina poranění zadního zkříženého vazu vzniká tedy následkem většího úrazu. Typickým mechanismem zranění PCL je přímý náraz na přední část kolena. K tomu může dojít nárazem přímo na koleno při pádu, úderem předmětu nebo například při autonehodě, kdy holenní kost narazí do palubní desky.

Jaké sporty jsou rizikové pro poranění zadního zkříženého vazu?

Existují určité sporty a aktivity, které mají vyšší riziko vzniku poranění zadního zkříženého vazu.

Fotbal: Ačkoliv je poranění zadního zkříženého vazu mnohem méně časté ve srovnání s předním zkříženým vazem může dojít přímým úderem do kolena ze přední strany při srážce s protihráčem.

Zvýšené riziko je zejména u brankářů.

Baseball: Zranění může nastat při skluzu na metu, když je koleno vystaveno přímému nárazu.

Motorové sporty (motokros, automobilové závody): Při nehodě může dojít k přímému úderu na koleno.

Cyklistika: Pády, při nichž koleno narazí na objekt (např. kámen nebo kořen) mohou způsobit poranění.

Bojové sporty: Některé techniky nebo pády mohou vést k náhlému a silnému nárazu na koleno nebo jeho propnutí dozadu.

 Jak se projeví ruptura zadního zkříženého vazu?

V mnoha případech může být ruptura zadního zkřáženého vazu spojena s poraněním ostatních vazů, menisků nebo chrupavky kolenního kloubu a je zpočátku obtížné rozpoznat závažnost poranění vazu. Nejčastějším příznakem je bolest a otok kolenu. Je však třeba poznamenat, že projevy závisí na závažnosti poranění (částečné natržení – parciální ruptura vs. úplné roztržení – totální ruptura) a na přítomnosti dalších souběžných poranění kolenního kloubu. V okamžiku poranění může být slyšitelné prasknutí v kolenu. Krátce po poranění může koleno otéct, což je způsobeno zakrvácením z roztrženého vazu do kloubu (hemartros). Z dlouhodobého hlediska se nestabilita zadního zkříženého vazu projeví bolestmi kolena, než vysloveně nestabilitou jako je tomu u poranění předního zkříženého vazu.

Jak se diagnostikuje poranění zadního zkříženého vazu?

Podezření na poranění zadního zkříženého vazu se často stanovuje na základě mechanismu úrazu a klinických projevů. Suverénní zobrazovací metodou, která ukáže detailně poranění zadního zkříženého vazu je magnetická rezonance.

 Jak se postupuje při roztržení zadního zkříženého vazu?

Léčba poranění zadního zkříženého vazu závisí na závažnosti poranění a potřebách pacienta. Konzervativní léčba (neoperační) je často vhodná pro lidi s částečným poraněním zadního zkříženého vazu nebo pro ty, kteří nemají pocity nestability kolena a kteří nejsou aktivní v náročných sportech. Pro konzervativní terapii je klíčová rehabilitace s cílem stabilizovat koleno svaly. Cvičení jsou zaměřená zejména na posílení čtyřhlavého svalu stehenního a hamstringů.

K operační léčbě přistupujeme v případě úplného poranění zadního zkříženého vazu, významnou nestabilitou kloubu nebo v kombinaci s dalšími poraněními kolenního kloubu. Ve srovnání s náhradou předního zkříženého vazu, je náhrada zadního mnohem méně častá. Náhrada zadního zkříženého vazu se provádí artroskopicky asistovaně. Během tohoto zákroku je poškozený vaz nahrazen nejčastěji vlastní šlachou hamstringu. Po operačním zákroku následuje období rehabilitace, které je klíčové pro úspěšné zotavení a návrat k plné funkci. Rehabilitace trvá řádově několik měsíců a návrat ke sportovním aktivitám nejdříve až po 8-12 měsíci po náhradě.

Copyright © 2023 ortopedickeoperace.cz, MUDr. Jiří Lošťák, Ph.D.