Subakromiální bursitida (odborně Bursitis subacromialis; zkráceně SA bursitida) je zánětlivá reakce v prostoru (burze) mezi akromiem (výběžkem z lopatky) a svaly rotátorové manžety. V tomto kontextu je subakromiální bursa strukturou, která snižuje tření mezi šlachami a akromionem. Nejčastěji dochází k bursitidě po úrazu např. pád z kola, při opakovaném přetěžování nebo zánětlivými onemocněními. Zánět bursy pak způsobí bolest ramena zejména při zvedaní končetiny nad hlavu a omezení pohyblivosti kloubu.

Kdy dojde k zánětu v subakromiálním prostoru?
Úrazem: Pád na rameno může způsobit zakrvácení do bursy a následně s odstupem času se může rozvinout zánět.
Prochladnutím.
Impingement syndrom: více informací o impingement syndromu najdete zde.
Artróza: Degenerativní změny ramena mohou způsobit zánět v okolních bursách. Bíce o artróze ramena zde.
Infekce: Vzácně může bakteriální infekce způsobit zánět bursy.
Jiné systémové zánětlivé onemocnění: Například revmatoidní artritida.
Jaká je funkce subakromiální bursy?
Snížení tření: Bursa umožňuje šlachám rotátorové manžety klouzat hladce pod akromionem. Díky tomu mohou šlachy provádět svou funkci při pohybech ramene bez nadměrného opotřebení nebo podráždění.
Tlumící a ochranná funkce: Během pohybů, zejména těch, které zahrnují zvedání paže nad hlavu, může být bursa stlačována mezi akromionem a šlachou nadloktí. Tekutina uvnitř bursy poskytuje „měkký polštář“, který absorbuje tlak a chrání okolní struktury před poškozením.
Jak se projevuje bursitida?
Projevuje se bolesti ramena, jak při pohybu ramena, tak později i klidové a noční.
Zvýšená teplota a zarudnutí v oblasti ramene může signalizovat infekční bursitidu.
Jak se diagnostikuje bursitida?
Je nezbytné komplexní vyšetření ramena ortopedem. Důležitá je anamnéza (historie) potíží, délka trvání, vyvolávající momenty či charakter zaměstnání nebo typ sportovních aktivit. Existují speciální vyšetřovací manévry, které odhalí burzitidu včetně testování hybnosti a svalové síly. V případě podezření na infekční bursitidu se provádí odběr zánětlivých markerů (leukocyty, CRP).
Ze zobrazovacích metod se jako první používá rentgen, který může ukázat zúžení SA prostoru, artrózu nebo zvápenatění ve svalech či burze (klasifikující tendinitida). Suverénní metodou je magnetická rezonance, která zhodnotí detailně celý ramenní kloub. Vhodné je také užívání kloubních kolagenů.
Jak se léčí bursitida?
V případě akutních potíží je doporučen klidový režim, omezení aktivit. Důležitou roli hraji rehabilitace včetně fyzikálních metod na snížení zánětu a bolesti. Zánět je nejčastěji neinfekční, proto se neužívají antibiotiky. Antibiotika se užívají jen v případě prokázáné infekční (bakteriální) bursitidy. Užívají se protizánětlivé léky např. Brufen tbl., Aulin tbl., Diclofenac tbl. Velmi dobrý protizánětlivý účinek má obstřik s kortikoidy nebo aplikace kolagenových injekcí do subakromiálního prostoru.
Při trvání potíží, zvlášť pokud dojde k vytvoření vazivových srůstů v burse nebo zvápenatění, je indikovaná artroskopická operace, při které se provádí vyčištění prostoru tzv. dekomprese a odstranění zánětlivé tkáně.

Copyright 2023 ortopedickeoperace.cz, autor článku: MUDr. Jiří Lošťák, Ph.D.