Náhrada kloubní chrupavky
Základní pojmy
U izolovaných ohraničených defektů kloubní chrupavky je možné nahradit chybějící chrupavku, buď odběrem vlastní chrupavky z nezatěžované části kolena a přenesením do místa poškozené chrupavky („mozaiková plastika“) nebo pomocí umělých kolagenových implantátů, které vyplní defekt na chrupavce. Náhrada chrupavky se nejčastěji provádí artroskopicky nebo otevřeně z několika centimetrového přístupu do kloubu. Volba typu náhrady chrupavky a přístupu (artroskopicky nebo otevřeně) se volí podle velikosti a lokalizace defektu.
Jak se provádí náhrada chrupavky u kolena?
Náhrada chrupavky se provádí buď artroskopicky nebo otevřenou operací cca 4-5 cm nářezem (přístupem do kolena) podle místa poškození chrupavky. Artroskopicky hůře přístupná je zejména oblasti čéšky a stehenní žlábku, kde se nejčastěji volí otevřený přístup.
Jaké jsou možnosti náhrady kloubní chrupavky?
Provádí se buď odběrem vlastní chrupavky z nezatěžované části kolena (mozaikplastika, Autocart) nebo pomocí kolagenových implantátů, které vyplní defekt na chrupavce. Volba typu náhrady klubní chrupavky zavisí na velikosti poškození chrupavky.
Mozaiková plastika (mozaikoplastika) spočívá v tom, že se z méně zatěžovaných částí kolena (napři po stranách, ze středu odeberou malé válečky zdravé chrupavky spolu s válečkem kosti („osteochondrální sazenice“), které se poté vkládají do místa poškození, kde nové části chrupavky zaplní postižené místo . Provádí se artroskopicky nebo otevřeně podle místa poškození kloubní chrupavky.
Kolagenové implantáty např. Hyalofast, Chondrotissue nebo Chondrofiller
Novinkou je metoda AutoCart, které představuje moderní postup pro obnovu kloubní chrupavky, využívá pacientovu vlastní tkáň k výplni poškozených míst na chrupavce. Při této metodě se odebere drobný vzorek zdravé chrupavky z nepoškozené části kloubu, ten se následně mechanicky rozdrobí a smísí s krevní plasmou, čímž vznikne tzv. autologní chrupavkový štěp. Tento štěp je poté implantován na místo defektu. AutoCart umožňuje přirozenou obnovu chrupavky s použitím vlastních buněk pacienta, což snižuje riziko imunitní reakce a zajišťuje lepší biologickou integraci s okolní tkání.
Více informací o poškození kloubní chrupavky také najdete zde.
Průběh náhrady kloubní chrupavky
PŘEDOPERAČNÍ INFORMACE
Před operací je nutné si zajistit kompletní předoperační interní vyšetření dle návodu cestou praktického lékaře. V případě, že se léčíte s jiným závaznějným onemocněním, pak příprava probíhá v režii specialisty na danou problematiku (kardiolog, diabetolog, nefrolog apod.).
Předoperační vyšetření proveďte maximálně měsíc před operací, odběr krve nesmí být starší 14 dní. Domluvte se dopředu se svým praktickým lékařem.
OPERACE
Nejčastěji se volí celková anestezie. Je možné si vyjímečně také vybrat svodnou anestezii (tzv. spinální) do páteře.
Operace trvá většinou:
Přibližně 1-1,5 hodiny
INFORMACE O HOSPITALIZACI
Standardní délka hospitalizace dle operačního výkonu: 1–3 dny
POOPERAČNÍ PRŮBĚH A REKONVALESCENCE
Vytažení stehů – za 8- 14 dnů po operaci
Rehabilitace – cvičení pohybu nejdříve po sundání ortézy, tj. za 2-4 týdny.
Chůze o berlích – 6 týdnů
Ortéza – 2-4 týdny podle lokality poškozené chrupavky dle doporučení operatéra.
Rekonvalescence – přibližně 2-3 měsíce, při větších defektech chrupavky i déle.
Sportovní aktivita – nejdříve po zklidnění kloubu cca za 6 měsíců.
Návrat do zaměstnání – délka pracovní neschopnosti je zcela individuální a zálěží na náročnosti výkonu. U sedavého zaměstnání pokud je možné s ortézou, tak nejdříve po zklidnění kloubu (tj. 14 dní). U fyzicky náročného zaměstnání za 2-3 měsíce.
Jaké mohou být komplikace?
Porucha hojení rány, infekce, trombóza, plicní embolie.