Syndrom zmrzlého ramena, známý také jako adhezivní kapsulitida (odborně capsulitis adhesiva, angl. frozen shoulder), je stav, kdy je pohyb v ramenní kloubu postupně omezen ve svém rozsahu do všech směrů. Toto omezení je způsobeno ztuhnutím (stažením) a zánětem kloubního pouzdra ramenním kloubu. Výsledkem je bolest a značné omezení hybnosti. Omezený pohyb znemožní běžné denní aktivity např. učesat se, něco si podat z poličky nebo se jen poškrabat na hlavě apod.

Jaké jsou příčiny ztuhnutí ramena?

Přesné příčiny nejsou zcela známé. Nicméně existují některá onemocnění a faktory, která mohou zvyšovat riziko vzniku zmrzlého ramena.

Zánětlivé procesy v oblasti ramena: subakromiální bursitida apod.

Úraz nebo stav po operacích ramena: Jakékoli poranění ramena nebo operační zákrok, které vyžadují dlouhodobé znehybnění ramena (např. ortézou), může zvyšovat riziko vzniku zmrzlého ramena. Zvláště k tomu jsou náchylní starší lidí, u kterých dlouhá imobilizace vede často k zmrzlému ramenu.

Přečtěte si pokračování tohoto exkluzivního článku a plného přístupu do všech rubrik včetně obrázků, fotodokumentace a videí s naším prémiovým předplatným!

Cena 199 Kč za roční předplatné

Koupit
Připojte se ještě dnes a získejte:
Neomezený přístup k prémiovému obsahu ortopedickeoperace.cz
Více než 100 odborných článků k pohybovému aparátu
Upozornění: Předplatné nezahrnuje přístup k placeným videodokumentům.