Syndrom zmrzlého ramena, známý také jako adhezivní kapsulitida (odborně capsulitis adhesiva, angl. frozen shoulder), je stav, kdy je pohyb v ramenní kloubu postupně omezen ve svém rozsahu do všech směrů. Toto omezení je způsobeno ztuhnutím (stažením) a zánětem kloubního pouzdra ramenním kloubu. Výsledkem je bolest a značné omezení hybnosti. Omezený pohyb znemožní běžné denní aktivity např. učesat se, něco si podat z poličky nebo se jen poškrabat na hlavě apod.

Jaké jsou příčiny ztuhnutí ramena?

Přesné příčiny nejsou zcela známé. Nicméně existují některá onemocnění a faktory, která mohou zvyšovat riziko vzniku zmrzlého ramena.

Zánětlivé procesy v oblasti ramena: subakromiální bursitida apod.

Úraz nebo stav po operacích ramena: Jakékoli poranění ramena nebo operační zákrok, které vyžadují dlouhodobé znehybnění ramena (např. ortézou), může zvyšovat riziko vzniku zmrzlého ramena. Zvláště k tomu jsou náchylní starší lidí, u kterých dlouhá imobilizace vede často k zmrzlému ramenu.

 

Některé onemocnění: Kardiovaskulární onemocnění (hypertenze), Parkinsonova choroba, vysoký cholesterol.

Infekční onemocnění.

Systémové zánětlivé onemocnění: revmatoidní artritida nebo systémový lupus erythematodes (SLE).

Endokrinní choroby: cukrovka, hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy) nebo hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy), nadměrná aktivita příštítných tělísek (hyperparatyreóza).

Jak probíhá tuhnutí (zamrzání) ramena v čase?

Syndrom zmrzlého ramena má obvykle tři fáze:

Fáze ztuhnutí (freeze phase; trvá cca 6 týdnů až 4 měsíce): Rameno začíná bolet a ztrácí svou pohyblivost.

Fáze zamrznutí (frozen phase; trvá cca 4 až 6 měsíců): Bolest se může stabilizovat nebo dokonce změnšit, ale ztuhnutí a omezení pohybu zůstává a může se dokonce zhoršit.

Tající fáze (thaw phase; trvá cca 6 měsíců až 2 roky): Bolest a ztuhnutí začnou postupně ustupovat a rozsah pohybu se zlepšuje.

Jak se postupuje v léčbě zmrzlého ramena?

Léčba je často zdlouhavá v řádech měsíců, zvlášť pokud je zahájena pozdě. Vyžaduje intenzivní rehabilitaci včetně fyzikální terapie s cílem zlepšit rozsah pohybu a uvolnit kloubní pouzdro. Rehabilitace je možná buď ambulantně nebo v pozdních fázích lépe za hospitalizace. Vhodné je užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) ke snížení bolesti a zánětu např. Aulin tbl. nebo Diclofenac tbl.

Ortopedem aplikace kortikoidů přímo do ramenního kloubu a subakromiálního prostoru.

Aplikace vlastní plasmy nebo kolagenových injekcí.

Operační uvolnění pohybu: k tomu se používá artroskopie, při které se povolí kloubní pouzdro, rozruší vazivové srůsty a uvolní se pohyb.

Důraz je kladen zejména prevenci, tzn. u stavů s vyšším rizikem rozvoje zmrzlého ramena se doporučuje rameno znehybnit ortézou jen na nezbytně nutnou dobu.