Ruka

Úvod a anatomie ruky

Ruka (latinsky: manus) je od trupu nejdistálnější (nejvzdálenější) část horní končetiny. Její anatomická stavba umožňuje úchop a manipulaci s předměty. Anatomickou součástí ruky jsou metakarpy Každý prst se skládá ze tří kostí spojených dvěma klouby (PIP a DIP kloub).

Nejčastější operace v oblasti ruky:

operace Dupuytrenovy kontraktury, operace lupavého prstu, náhrada malých kloubů na ruce

Nejčastější diagnózy

Co je to Dupuytrenova kontraktura?

Dupuytrenova kontraktura (fibromatóza palmární fascie ) je onemocnění charakterizované tvorbou uzlů a vazivových pruhů na dlani a na prstech ruky. Kontraktury omezující natažení prstů vedou k funkčním obtížím pacientů při hygieně, denních činnostech nebo pracovní zátěži. Je častější u mužů. Mezi rizikové faktory patří cukrovka, epilepsie, kouření nebo alkoholismus. Operační řešení znamená protětí nebo odstranění kontrahující tkáně z dlaně a někdy i z oblasti prstů. Operace se provádí v místní (lokální) nebo celkové anestezii. Kontraktura má tendenci k recidivě i po operaci.

Co znamená lupavý prst?

Jedná se o zánětlivé postižení šlach a jejich obalů. Zánět způsobí jejich ztluštění, které při ohnutí a natažení postiženého prstu zapříčiní bolestivé přeskočení (lupnutí). Konzervativní léčba spočívá v obstřiku do oblasti zánětlivě změněného šlachového obalu (v žádném případě přímo do šlachy, rozí prasknutí šlachy)). Operační léčba spočívá v protětí poutka z přibližně centimetrového řezu ve dlani nad základním (MP) kloubem prstu. Operace se provádí se pouze v lokální anestezii. Není výjimkou i operace více prstů během jedné operace.

Jak se řeší pokročilá artróza malých kloubů prstů na ruce?

Artróza neboli degenerativní onemocnění kloubů na prstech ruky není tak časté jako u kolen a kyčlí. Rozvíjí se u pacientů s revmatickým zánětlivým onemocněním nebo po úrazech (nitrokloubní zlomeniny). K náhradám kloubů na ruce se používají silikonové endoprotézy. Nahrazují se hlavně tzv. MCP a PIP klouby. Náhrady malých kloubů se provádí zejména na specializovaných klinikách zaměřující se na chirurgii ruky.

Typy operací

Operace Dupuytrenovy kontraktury

Operace kontraktury spočívá v protětí nebo odstranění kontrahující vazivové tkáně z dlaně a někdy i z oblasti prstů. Operace se provádí v místní (lokální) nebo celkové anestezii.

Operace Dupuytrenovy kontraktury trvá cca 60-90 min.

 

Operace artrózy kořenového kloubu palce

Operace artrózy kořenového kloubu (rhizartróza) palce spočívá, buď v umělé náhradě, a nebo interpoziční artroplastice. Operace se provádí hlavně v celkové anestezii.

Operace artrózy palce trvá cca 60-90 min.

 

Operace lupavého prstu

Při operaci lupavého prstu se protíná tzv. A1 poutko, pod kterým pochází šlacha ohybače z cca centimetrového řezu na dlani nad základním (MP) kloubem prstu. Současně se odstraní zduřelý obal šlachy, které způsobuje zaskakování prstu při ohybu. Provádí se nejčastěji v místní (lokální) anestezii.

Operace lupavého prstu trvá cca 10-20 min.

Náhrada malých kloubů prstů na ruce

Při náhradě malých kloubů na ruce se odstraní poškozený kloub a nahradí se umělým implantátem (endoprotézou). Během jedné operace se nahrazuje i více poškozených kloubů na ruce. Provádí se v celkové nebo svodné anestezii.

Náhrada kloubu na prstech trvá cca 1 hod.

Kontakty

Ortopedická klinika

Fakultní nemocnice a LF UP Olomouc

Kontakt: +420 585 853 533 

Ordinační den: každé pondělí 8:00-15:00

Neo Sport Clinic s.r.o.

Čajkovského 1348/18A, Horní lán, Olomouc 

Kontakt: +420 702 634 411

Mail: recepce@neosportclinic.cz

Konzultační doba: čtvrtek 1x za 14 dní od 16:00-18:30

Ortopedické a rehabilitační centrum SHAPE

Ibsenova 496/19, 779 00 Olomouc

Kontakt: +420 585 436 300

Konzultační doba: každá středa od 16:00-18:00