Ruka

Úvod a anatomie ruky

Ruka (latinsky: manus) je od trupu nejdistálnější (nejvzdálenější) část horní končetiny. Její anatomická stavba umožňuje úchop a manipulaci s předměty. Anatomickou součástí ruky jsou metakarpy Každý prst se skládá ze tří kostí spojených dvěma klouby (PIP a DIP kloub).

Nejčastější operace v oblasti ruky:

operace Dupuytrenovy kontraktury, operace lupavého prstu, náhrada malých kloubů na ruce

Nejčastější diagnózy

Co je to Dupuytrenova kontraktura?

Dupuytrenova kontraktura (fibromatóza palmární fascie ) je onemocnění charakterizované tvorbou uzlů a vazivových pruhů na dlani a na prstech ruky. Kontraktury omezující natažení prstů vedou k funkčním obtížím pacientů při hygieně, denních činnostech nebo pracovní zátěži. Je častější u mužů. Mezi rizikové faktory patří cukrovka, epilepsie, kouření nebo alkoholismus. Operační řešení znamená protětí nebo odstranění kontrahující tkáně z dlaně a někdy i z oblasti prstů. Operace se provádí v místní (lokální) nebo celkové anestezii. Kontraktura má tendenci k recidivě i po operaci.

Co znamená lupavý prst?

Jedná se o zánětlivé postižení šlach a jejich obalů. Zánět způsobí jejich ztluštění, které při ohnutí a natažení postiženého prstu zapříčiní bolestivé přeskočení (lupnutí). Konzervativní léčba spočívá v obstřiku do oblasti zánětlivě změněného šlachového obalu (v žádném případě přímo do šlachy, rozí prasknutí šlachy)). Operační léčba spočívá v protětí poutka z přibližně centimetrového řezu ve dlani nad základním (MP) kloubem prstu. Operace se provádí se pouze v lokální anestezii. Není výjimkou i operace více prstů během jedné operace.

Jak se řeší pokročilá artróza malých kloubů prstů na ruce?

Artróza neboli degenerativní onemocnění kloubů na prstech ruky není tak časté jako u kolen a kyčlí. Rozvíjí se u pacientů s revmatickým zánětlivým onemocněním nebo po úrazech (nitrokloubní zlomeniny). K náhradám kloubů na ruce se používají silikonové endoprotézy. Nahrazují se hlavně tzv. MCP a PIP klouby. Náhrady malých kloubů se provádí zejména na specializovaných klinikách zaměřující se na chirurgii ruky.

Typy operací

Operace Dupuytrenovy kontraktury

Operace kontraktury spočívá v protětí nebo odstranění kontrahující vazivové tkáně z dlaně a někdy i z oblasti prstů. Operace se provádí v místní (lokální) nebo celkové anestezii.

Operace Dupuytrenovy kontraktury trvá cca 60-90 min.

 

Operace lupavého prstu

Při operaci lupavého prstu se protíná tzv. A1 poutko, pod kterým pochází šlacha ohybače z cca centimetrového řezu na dlani nad základním (MP) kloubem prstu. Současně se odstraní zduřelý obal šlachy, které způsobuje zaskakování prstu při ohybu. Provádí se nejčastěji v místní (lokální) anestezii.

Operace lupavého prstu trvá cca 10-20 min.

Náhrada malých kloubů prstů na ruce

Při náhradě malých kloubů na ruce se odstraní poškozený kloub a nahradí se umělým implantátem (endoprotézou). Během jedné operace se nahrazuje i více poškozených kloubů na ruce. Provádí se v celkové nebo svodné anestezii.

Náhrada kloubu na prstech trvá cca 1 hod.

Nejčastější dotazy

Mám problémy s kolenem po úraze na lyžích. Kromě bolesti při pohybu, mám stále otok a při sportu mi koleno jakoby vyskakuje.

Při úraze kolena pravděpodobně došlo k poranění menisku a předního zkříženého vazu, který vám způsobuje pocity nestability při změně směru pohybu. V tomto případě se provádí náhrada zkříženého vazu artroskopicky. Podrobné informace najdete na podstránce operace kolena.

Mám bolestivé koleno do „O“. Je mi 40 roků a hraji rekreačně fotbal a tenis. Vybočení kolena se mi stále zhoršuje, i přestože každý den poctivě cvičím. Je to jen kosmetická vada nebo mi to může nějak poškodit kloub do budoucna?

Koleno do „O“, odborně varózní osová odchylka, patří mezi nejčastější deformity kolena. Záleží na stupni vyosení. Při vyosení kolena do varozity dochází k neustálému přetěžování vnitřní strany kloubu - chrupavky, což může skončit za relativně krátkou dobu těžkou artrózou kolena. V těchto případech je vhodná operace - osteotomie, při které srovnáme koleno a tím zabráníme jeho dalšímu poškozování a máte tak naději, že se vyvarujete v budoucnu i náhradě kloubu. Tento výkon provádím na ortopedické klinice ve Fakultní nemocnici Olomouc. Je potřeba se objednat ke mně do specializované poradny a provedeme rentgen a zvolíme pro vás co nejlepší postup. Podrobné informace jak se objednat najdete na mém webu v sekci kontakty.

Mám pokročilý stupeň artrózy kyčle. Je mi 35 roků a v dětství jsem se léčil s vrozenou vadou kyčle? Lékař mě objednal na náhradu kloubu. Je vhodná operace v mém věku?

Pravděpodobně se jedná o poškození kloubu vzniklé na podkladě tzv. vývojové dysplazie kyčle. Je to jedna z častých příčin vzniku artrózy u mladších lidí. Pokud se jedná o náhradu kloubu, určitě se snažíme této operace u mladých pacientů vyvarovat. Avšak pokud jsou bolesti, tak výrazné, že vás omezují v běžném denním životě, máte klidové i noční bolesti, pak je náhrada kyčle jedinou možností. Vzhledem k tomu, že náhrada kyčle má životnost kolem 15-17 roků, je pravděpodobné, že se v budoucnu bude muset minimálně ještě jednou vyměnit.

Mám více než půl roku bolesti na zevní straně lokte a nic nezabírá. Hraji aktivně tenis a badminton. Jaké jsou možnosti?

Jedná se s největší pravděpodobností o diagnózu tenisové lokte, odborně radiální epikondylitidu. Je to problém přetížení úponu svalů, nejen u sportovců – tenistů, ale také u manuálně pracujících lidí. Konzervativní terapie, která zahrnuje obstřik, kolagen, aplikaci plazmy, rázovou vlny nebo léčebný ultrazvuk, je v 95% úspěšná. Operace se provádí až po vyčerpání všech možností konzervativní terapie.

Může pomoci artroskopie, když mám již vyšší stupeň artrózy kolena?

Ano. Ve většině případů, přibližně u 75-80 % pacientů, dojde v pooperačním období k přechodnému zlepšení stavu. Délka trvání se liší od artroskopického nálezu poškozené chrupavky a provedeného výkonu mezi jedním rokem až deseti lety. Avšak s vyšším stupněm artrózy se snižuje úspěšnost zákroku. U artrózy III. a IV. stupně se již artroskopie nedoporučuje, v těchto případech se volí již definitivní výkon náhradou kloubu.

Jsem aktivní sportovec, hraji hokej a zřejmě vlivem přetížení trpím obrovskými bolestmi kolena, které mi skoro nedovolují spát. Jak dlouho musí člověk na případnou operaci čekat?

Doporučuji ortopedické vyšetření. Je potřeba nejprve provést detailní diagnostiku, klinické vyšetření včetně magnetické rezonance a na základě výsledků zvolit správný postup a zvolit typ operačního výkonu.

Kontakty

Ortopedická klinika

Fakultní nemocnice a LF UP Olomouc

Kontakt: +420 585 853 533 

Ordinační den: každé pondělí 8:00-15:00

Neo Sport Clinic s.r.o.

Čajkovského 1348/18A, Horní lán, Olomouc 

Kontakt: +420 702 634 411

Mail: recepce@neosportclinic.cz

Konzultační doba: čtvrtek 1x za 14 dní od 16:00-18:30

Ortopedické a rehabilitační centrum SHAPE

Ibsenova 496/19, 779 00 Olomouc

Kontakt: +420 585 436 300

Konzultační doba: každá středa od 16:00-18:00