Impingement syndrom ramena je stav, při kterém dochází k narážení (odborně impingementu) mezi dvěma kostními strukturami v oblasti ramenního kloubu, konkrétně mezi horní částí hlavice pažní kosti a akromiem (výběžkem z lopatky). V důsledku kontaktu těchto dvou struktur dochází k dráždění prostoru mezi nimi (subakromiální bursy) a opakované traumatizaci rotátorové manžety. K impingement syndrom dochází při opakovaném zvedání horní končetiny nad hlavu (tzv. overhead aktivity). Bývá častý u sportovců (např. u plavců nebo tenistů) nebo lidí pracujících s rukama nad hlavou.

Co může způsobit narážení?

Rozlišují se dvě příčiny impingementu. Impingement může být způsobený anatomickými abnormalitami (primární), jako je nesprávný tvar akromia, tzv. hákovitý akromion, kostní výrůstky (osteofyty) vznikající v důsledku degenerativních změn nebo narážení výrůstků vycházejících z akromioklavikulárního kloubu. Sekundární impingement vzniká v důsledku funkčních abnormalit, např. nestability ramenního kloubu, oslabení rotátorové manžety nebo při nesouladu pohybu ramena s lopatkou. 

Přečtěte si pokračování tohoto exkluzivního článku a plného přístupu do všech rubrik včetně obrázků, fotodokumentace a videí s naším prémiovým předplatným!

Cena 199 Kč za roční předplatné

Koupit
Připojte se ještě dnes a získejte:
Neomezený přístup k prémiovému obsahu ortopedickeoperace.cz
Více než 100 odborných článků k pohybovému aparátu
Upozornění: Předplatné nezahrnuje přístup k placeným videodokumentům.