Osteotomie kolena do „O“

srovnání končetiny a záchrana kolena s poškozenou chrupavkou u aktivních lidí před umělým kloubem

Základní pojmy

Co je to osteotomie?

Osteotomie je operační metoda, při které protínáme kost s cílem srovnat koleno a přenést zátěž na zdravou část kloubu. Osteotomie se často kombinuje s artroskopií kolena s ošetřením menisků a kloubní chrupavky.

Proč osteotomie, jaké jsou výhody tohoto výkonu?

Osa končetiny má zásadní vliv na rozložení zátěže mezi jednotlivé části kolena. Srovnáním kolena do „O“ přerušíme opakovaný cyklus, který vede k přetěžování již poškozené vnitřní části kolena   a zabráníme tak nevratnému opotřebení kloubní chrupavky. Osteotomie může oddálit umělou náhradu kloubu u mladších lidí s artrózou kolena až o 10-15 roků nebo může být v řadě případů dokonce definitivních výkonem. Velkou výhodou osteotomie je zachování vlastního kolena. Na rozdíl od náhrady kloubu nejsou po zhojení osteotomie žádná omezení. Po osteotomii je možné se vrátit zpět do aktivního života včetně sportu.

Typy osteotomií u kolena do „O“

U kolena do „O“ se provádí výkon nejčastěji na horní části holenní kosti tzv. open wedge osteotomie neboli otevřená osteotomie, při které se upravuje osa končetiny otevřením klínu.

V případě větší osové odchylky se provádí osteotomie současně na holenní a stehenní kosti.

Nová biplanární (dvourovinná) osteotomie u kolena do „O“

Nový moderní operační postup a technika osteotomie umožňující rychlejší rekonvalescenci. Výkon, který může zachránit koleno poškozené artrózou před umělým kloubem u mladých a aktivních lidí. Podrobnější informace o osteotomii také najdete na videodokumentu.

Připravili jsme pro vás také videodokument, ve kterém vás provedeme pohledem pacienta od operace až do návratu zpět k aktivnímu životu (viz níže).

Průběh osteotomie kolena

Předoperační informace

Před operací

Předoperační vyšetření

Před operací je nutné si zajistit kompletní předoperační interní vyšetření dle návodu cestou praktického lékaře. V případě, že se léčíte s jiným závaznějným onemocněním, pak příprava probíhá v režii specialisty na danou problematiku (kardiolog, diabetolog, nefrolog apod.).

Předoperační vyšetření proveďte maximálně měsíc před operací, odběr krve nesmí být starší 14 dní. Domluvte se dopředu se svým praktickým lékařem.

Operační informace

Operace

U osteotomie se volí nejčastěji celková anestezie popř. svodná (spinální) anestezie do páteře. Volba typu anestezie je zcela v režii anesteziologa, nikoliv ortopeda.

Operace trvá většinou:

Osteotomie u kolena od „O“ trvá cca 1-1,5 hodiny.

Informace o hospitalizaci

Hospitalizace

Příjem k hospitalizaci: termín nástupu k operaci stanoví lékař při objednání k operaci, většinou je to den před operací.

Standardní délka hospitalizace dle operačního výkonu:

Pobyt v nemocnici: cca 3-4 dny při nekomplikovaném průběhu.

 

Informace o rekonvalescenci

Rekonvalescence

Rekonvalescence po osteotomii trvá přibližně 3-8 měsíců. Průběh pooperačního období se u každého pacienta může lišit, s ohledem na věk a celkový zdravotní stav.

Jak správně postupovat po osteotomii si můžete přečíst níže nebo se také podívat na videodokument o pooperačním průběhu pohledem sportovce, který podstoupil osteotomii zde.

Jaký bude pooperační režim po osteotomii?

Vytažení stehů – za 10-14 dní podle stavu rány.

Chůze o berlích –  od 14. dne je povoleno částečné zatěžovaní operované končetiny o berlích (cca 20 kg) a od 6 týdne je možno postupně plně zatěžovat. Chůze o berlích je doporučena celkem 6-7 týdnů. Délka chůze o berlích se však může lišit podle doporučení operatéra.

Ortéza kolena – celkem na 2-3 týdny od operace (v případech většího rozevření osteotomie i déle 3-4 týdny). 

Rehabilitace – s rozcvičováním kolena se začíná po sundání ortézy (za 2-4 týdny od operace). Fyzikální terapie bez cvičení pohybu na snížení otoku, proti bolesti je možné začít již po vytažení stehů tj. za 10-14 dní.

Jaké mohou být komplikace spojené s osteotomií?

Porucha hojení rány, omezený pohyb, trvající bolesti, infekce, fraktura (zlomenina) během operace s nutností přídatné dlahy a operační rány, jizvy i keloidní, prodloužené hojení kosti, popř. vznik pakloubu (nespojení kosti) s nutností reoperace, omezení pohyblivosti kolenního kloubu, pokračování rozvoje degenerativních kloubních změn s nutností náhrady kloubu.

Sport a pohybové aktivity po osteotomii

Po zhojení osteotomie nejsou žádné omezení pohybové aktivity. Limitace jsou dané stupněm artrózy kloubu.

Kdy mohu řídit automobil?

Automobil lze řídit nejdříve za 2,5 měsíce od operace resp. po kompletním rozcvičení pohybu kloubu. Vhodná je nejdříve konzultace lékaře.

Návrat zpět do zaměstnání?

Záleží na charakteru zaměstnání. Většinou je to období po 2-3 měsíce od operace u sedavého zaměstnání. U fyzicky náročného až 3-8 měsíců.

Za jak dlouho se odstraňuje dlaha, která drží osteotomii?

Dlaha se vytahuje přibližně za rok až jeden a půl roku od operace. Je to minimální výkon, odlehčení o berlích pouze do stehů, poté je možné začít s plnou zátěží.

Nejčastější dotazy

Mám problémy s kolenem po úraze na lyžích. Kromě bolesti při pohybu, mám stále otok a při sportu mi koleno jakoby vyskakuje.

Při úraze kolena pravděpodobně došlo k poranění menisku a předního zkříženého vazu, který vám způsobuje pocity nestability při změně směru pohybu. V tomto případě se provádí náhrada zkříženého vazu artroskopicky. Podrobné informace najdete na podstránce operace kolena.

Mám bolestivé koleno do „O“. Je mi 40 roků a hraji rekreačně fotbal a tenis. Vybočení kolena se mi stále zhoršuje, i přestože každý den poctivě cvičím. Je to jen kosmetická vada nebo mi to může nějak poškodit kloub do budoucna?

Koleno do „O“, odborně varózní osová odchylka, patří mezi nejčastější deformity kolena. Záleží na stupni vyosení. Při vyosení kolena do varozity dochází k neustálému přetěžování vnitřní strany kloubu - chrupavky, což může skončit za relativně krátkou dobu těžkou artrózou kolena. V těchto případech je vhodná operace - osteotomie, při které srovnáme koleno a tím zabráníme jeho dalšímu poškozování a máte tak naději, že se vyvarujete v budoucnu i náhradě kloubu. Tento výkon provádím na ortopedické klinice ve Fakultní nemocnici Olomouc. Je potřeba se objednat ke mně do specializované poradny a provedeme rentgen a zvolíme pro vás co nejlepší postup. Podrobné informace jak se objednat najdete na mém webu v sekci kontakty.

Mám pokročilý stupeň artrózy kyčle. Je mi 35 roků a v dětství jsem se léčil s vrozenou vadou kyčle? Lékař mě objednal na náhradu kloubu. Je vhodná operace v mém věku?

Pravděpodobně se jedná o poškození kloubu vzniklé na podkladě tzv. vývojové dysplazie kyčle. Je to jedna z častých příčin vzniku artrózy u mladších lidí. Pokud se jedná o náhradu kloubu, určitě se snažíme této operace u mladých pacientů vyvarovat. Avšak pokud jsou bolesti, tak výrazné, že vás omezují v běžném denním životě, máte klidové i noční bolesti, pak je náhrada kyčle jedinou možností. Vzhledem k tomu, že náhrada kyčle má životnost kolem 15-17 roků, je pravděpodobné, že se v budoucnu bude muset minimálně ještě jednou vyměnit.

Mám více než půl roku bolesti na zevní straně lokte a nic nezabírá. Hraji aktivně tenis a badminton. Jaké jsou možnosti?

Jedná se s největší pravděpodobností o diagnózu tenisové lokte, odborně radiální epikondylitidu. Je to problém přetížení úponu svalů, nejen u sportovců – tenistů, ale také u manuálně pracujících lidí. Konzervativní terapie, která zahrnuje obstřik, kolagen, aplikaci plazmy, rázovou vlny nebo léčebný ultrazvuk, je v 95% úspěšná. Operace se provádí až po vyčerpání všech možností konzervativní terapie.

Může pomoci artroskopie, když mám již vyšší stupeň artrózy kolena?

Ano. Ve většině případů, přibližně u 75-80 % pacientů, dojde v pooperačním období k přechodnému zlepšení stavu. Délka trvání se liší od artroskopického nálezu poškozené chrupavky a provedeného výkonu mezi jedním rokem až deseti lety. Avšak s vyšším stupněm artrózy se snižuje úspěšnost zákroku. U artrózy III. a IV. stupně se již artroskopie nedoporučuje, v těchto případech se volí již definitivní výkon náhradou kloubu.

Jsem aktivní sportovec, hraji hokej a zřejmě vlivem přetížení trpím obrovskými bolestmi kolena, které mi skoro nedovolují spát. Jak dlouho musí člověk na případnou operaci čekat?

Doporučuji ortopedické vyšetření. Je potřeba nejprve provést detailní diagnostiku, klinické vyšetření včetně magnetické rezonance a na základě výsledků zvolit správný postup a zvolit typ operačního výkonu.

Kontakty

Ortopedická klinika

Fakultní nemocnice a LF UP Olomouc

Kontakt: +420 585 853 533 

Ordinační den: každé pondělí 8:00-15:00

Neo Sport Clinic s.r.o.

Čajkovského 1348/18A, Horní lán, Olomouc 

Kontakt: +420 702 634 411

Mail: recepce@neosportclinic.cz

Konzultační doba: čtvrtek 1x za 14 dní od 16:00-18:30

Ortopedické a rehabilitační centrum SHAPE

Ibsenova 496/19, 779 00 Olomouc

Kontakt: +420 585 436 300

Konzultační doba: každá středa od 16:00-18:00