Poranění hlezna (laicky „výron kotníku“) je jedním z nejčastějších úrazů pohybového aparátu napříč všemi věkovými kategoriemi. Často používané „poranění kotníku“ je nesprávné, protože kotník je jen označení pro kost (máme zevní nebo vnitřní kotník), zatímco hlezno je celá oblast včetně vazů a svalů. Přestože ne všechny úrazy hlezna vyžadují návštěvu úrazové pohotovosti, je důležité vyhledat lékařské vyšetření, pokud je bolest silná, během úrazu došlo k slyšitelnému prasknutí a pokud je hlezno po úraze deformované, tzn. existuje podezření na zlomeninu nebo pokud se stav nezlepší během několika dní. Bez správné léčby a rehabilitace se vážně poraněné hlezno nemusí dobře zahojit a kloub může poté opakovaně otékat, bolet při každé činnosti a současně by mohl ztratit rozsah pohybu a zejména nestabilitu, která vede k opakovaným podvrtnutím už i při běžné chůzi s následným rozvojem nevratným změn na kloubní chrupavce – artrózy.
Jak nejčastěji dochází k poranění hlezna?
K podvrtnutí hlezna může dojít, jak v běžném životě např. při špatném došlapu při chůzi, uklouznutím na mokrém povrchu, a nebo mnohem častěji během nějaké sportovní aktivity. Hlezno lze poranit dvojím způsobem, nepřímým tzn. podvrtnutím (odborně distorze, laicky „výron“) např. špatným došlapem nebo přímým nárazem do hlezna např. úderem protihráče do kotníku (odborně kontuze). Nejčastěji se setkáváme s poraněním hlezna po špatném došlapu na zevní stranu nohu a jejím vytočením dovnitř.
Vysvětlení nejčastěji používaných pojmů u poranění hlezna v lékařské praxi:
Výron (distorze): Jedná se o natažení nebo prasknutí vazů v hleznu.
Zlomenina (fraktura): Znamená, že jedna nebo více kostí v oblasti hlezna se zlomila.
Kontuze (naražení): Poranění způsobené přímým úderem, například kopem do hlezna.
Natažení svalu (distenze): Když je sval přetížený nebo násilně stáhnutý.
Roztržení vazu (ruptura) : Když je vaz v hleznu nejenom natažený, ale úplně praskne.
V jakých případech bychom si měli dávat pozor na poranění hlezna?
Při chůzi nebo běhu po nerovném povrchu nebo při špatných terénních podmínkách. Po předchozím poranění kotníku, zvlášť pokud je opakované, je pravděpodobnější, že si ho podvrtnete znovu. Při špatné fyzická kondici, netrénovanosti nebo po delší pauze od sportovních aktivit, po nemoci či jiném úraze.