Rizartróza je artróza neboli opotřebení kořenového kloubu palce. Kořenový kloub se odborně označuje jako trapeziometakarpální kloub (zkráceně TMC), což je skloubení mezi os trapezium (zápěstní kůstka) a první metakarpální kostí. Rizartróza obvykle postihuje osoby staršího věku, ale může se vyskytnout i u mladších jedinců po úraze nebo dlouhodobým přetěžováním v záměstnání nebo při sportu. Pro rizartrózu je typická bolest při úchopu nebo otáčení předmětů.

Jak se diagnostikuje?

Rentgenový snímek je ve většině případů dostačující. Pro detailní pohled a míru poškození kloubu se provádí magnetická rezonance.

Jak se postupuje při léčbě?

Protizánětlivé léky.

Rehabilitace včetně fyzioterapie: Cvičení a techniky mohou pomoci zlepšit rozsah pohybu a posílit okolní svaly.

Ortéza s fixací palce: Někdy může být užitečné nosit ortézu na palec, aby se snížila bolest a podpořila správná poloha kloubu.

Aplikace injekcí do kloubu: Obstřik s kortikodykyselina hyaluronová mohou být injekčně podávány přímo do kloubu ke snižení otoku a bolesti. Zklidňující protizánětlivý efekt mají i aplikace kolagenových injekcí.

Operační řešení: Náhrada kloubu (nahrazení kloubu umělou endoprotézkou) nebo tzv. interpoziční artroplastika (odstranění os trapezium = trapezektomie a výplň prostoru umělým implantátem nebo šlachou).