Kyčel

Úvod a anatomie kyčle

Kyčel (kyčelní kloub, latinsky: articulatio coxae) je jednoduchý kulový kloub, který spojuje dolní končetinu a pánev. Patří mezi váhonosné klouby. Je druhým největším kloubem v lidském těle (na prvním místě je kolenní kloub). Anatomicky je tvořen hlavicí stehenní kosti (femuru) a jamkou (acetabulum) umístěnou na pánvi.  Podél jamky je chrupavčitý lem, který zajišťuju stabilitu a nazývá se labrum. 

Nejčastější diagnózy

Co znamená artróza kyčle a jak se řeší operačně?

Artrózou kyčle se rozumí degenerativní onemocnění kloubní chrupavky a okolních tkání (vazů, kloubního pouzdra). Artróza může vzniknout nadměrným přetěžováním, úrazem nebo v rámci vývojových vad – dysplazie.  Mezi rizikové faktory patří obezita a pozdní věk. Základní zobrazovací metodou je rentgen kyčle na základě, kterého se určí stupeň poškození kloubu (artróza prvního až čtvrtého stupně). Zatímco první dva stupně se řeší většino u konzervativně, popř. artroskopicky. Od třetího stupně je indikovaná umělá náhrada kyčle (endoprotéza). 

podrobnější informací zde (.pdf, ENGLISH)

Co je to nekróza hlavice stehenní kosti?

Nekróza je způsobena nedokrvením určité části hlavice stehenní kosti. Suverénní metodou pro diagnostiku nekrózy je rentgen a magnetická rezonance. Důležitá je včasná diagnostika s možností záchrany kloubu. V případě pozdních stadií je jediným možným řešením umělá náhrada kyčle.

Syndrom bolestivého třísla u sportovců?

Odborně se také označuje jako sportovní kýla (sports hernia, athletic pubalgia). Jedná se o bolesti v oblasti třísla vyvolané zejména fyzickou zátěží. Nejčastěji se s nimi setkáváme u hráčů fotbalu či hokeje. Diagnostika bolesti třísla velmi široká a často vyžaduje multioborovou spolupráci (ortoped, chirurg, neurolog apod.). Do oblasti třísla se totiž mohou šířit potíže z urogenitálního či trávicího systému, patologie bederní a křížové kosti, onemocnění kyčle. Z chirurgického hlediska je nutné vyloučit tříselnou kýlu. Z ortopedického hlediska je nejčastější příčinou přetížené či natržené úpony svalů přitahovačů stehna (adduktorů) či břišních svalů. Suverénní zobrazovací metodou je magnetická rezonance. Léčba je většinou konzervativní (obstřik, aplikace kolagenu, plazmy).

podrobnější informací zde (.pdf, ENGLISH)

Co je to femoro-acetabulární impingement (FAI)?

Femoroacetabulární impingement (FAI) syndrom je způsobený narážením hlavice a jamky kyčelního kloubu. Příčinou jsou návalky na hlavici kyčelního kloubu a okraji kloubní jamky. Narážení při pohybu způsobuje omezení hybnosti a vyvolává bolest. FAI může postupně vést k rozvoji artrózy kyčelního kloubu. Rozeznáváme dva typy femoroacetabulárního impingemet syndromu: CAM (postižení horního konce kosti stehenní) a PINCER (problém na jamce kyčelního kloubu). FAI se řeší nejčastěji artroskopicky, méně často otevřeně.

Typy operací

Artroskopie kyčle

Miniinvazivní endoskopická metoda, která slouží k diagnostice a ošetření poraněných či jinak poškozených nitrokloubních struktur. Artroskopie kyčle je méně častou operací a provádí se hlavně na specializovaných klinikách.

Trvá přibližně 60-90 min.

Náhrada kyčle

Umělá kloubní náhrada je operační metoda, při které se nahrazují poškozené kloubní povrchy umělým implantátem (endoprotézou). Náhrada kyčle patří mezi nejčastěji nahrazované klouby.

Trvá přibližně 60-120 min.

Nejčastější dotazy

Mám problémy s kolenem po úraze na lyžích. Kromě bolesti při pohybu, mám stále otok a při sportu mi koleno jakoby vyskakuje.

Při úraze kolena pravděpodobně došlo k poranění menisku a předního zkříženého vazu, který vám způsobuje pocity nestability při změně směru pohybu. V tomto případě se provádí náhrada zkříženého vazu artroskopicky. Podrobné informace najdete na podstránce operace kolena.

Mám bolestivé koleno do „O“. Je mi 40 roků a hraji rekreačně fotbal a tenis. Vybočení kolena se mi stále zhoršuje, i přestože každý den poctivě cvičím. Je to jen kosmetická vada nebo mi to může nějak poškodit kloub do budoucna?

Koleno do „O“, odborně varózní osová odchylka, patří mezi nejčastější deformity kolena. Záleží na stupni vyosení. Při vyosení kolena do varozity dochází k neustálému přetěžování vnitřní strany kloubu - chrupavky, což může skončit za relativně krátkou dobu těžkou artrózou kolena. V těchto případech je vhodná operace - osteotomie, při které srovnáme koleno a tím zabráníme jeho dalšímu poškozování a máte tak naději, že se vyvarujete v budoucnu i náhradě kloubu. Tento výkon provádím na ortopedické klinice ve Fakultní nemocnici Olomouc. Je potřeba se objednat ke mně do specializované poradny a provedeme rentgen a zvolíme pro vás co nejlepší postup. Podrobné informace jak se objednat najdete na mém webu v sekci kontakty.

Mám pokročilý stupeň artrózy kyčle. Je mi 35 roků a v dětství jsem se léčil s vrozenou vadou kyčle? Lékař mě objednal na náhradu kloubu. Je vhodná operace v mém věku?

Pravděpodobně se jedná o poškození kloubu vzniklé na podkladě tzv. vývojové dysplazie kyčle. Je to jedna z častých příčin vzniku artrózy u mladších lidí. Pokud se jedná o náhradu kloubu, určitě se snažíme této operace u mladých pacientů vyvarovat. Avšak pokud jsou bolesti, tak výrazné, že vás omezují v běžném denním životě, máte klidové i noční bolesti, pak je náhrada kyčle jedinou možností. Vzhledem k tomu, že náhrada kyčle má životnost kolem 15-17 roků, je pravděpodobné, že se v budoucnu bude muset minimálně ještě jednou vyměnit.

Mám více než půl roku bolesti na zevní straně lokte a nic nezabírá. Hraji aktivně tenis a badminton. Jaké jsou možnosti?

Jedná se s největší pravděpodobností o diagnózu tenisové lokte, odborně radiální epikondylitidu. Je to problém přetížení úponu svalů, nejen u sportovců – tenistů, ale také u manuálně pracujících lidí. Konzervativní terapie, která zahrnuje obstřik, kolagen, aplikaci plazmy, rázovou vlny nebo léčebný ultrazvuk, je v 95% úspěšná. Operace se provádí až po vyčerpání všech možností konzervativní terapie.

Může pomoci artroskopie, když mám již vyšší stupeň artrózy kolena?

Ano. Ve většině případů, přibližně u 75-80 % pacientů, dojde v pooperačním období k přechodnému zlepšení stavu. Délka trvání se liší od artroskopického nálezu poškozené chrupavky a provedeného výkonu mezi jedním rokem až deseti lety. Avšak s vyšším stupněm artrózy se snižuje úspěšnost zákroku. U artrózy III. a IV. stupně se již artroskopie nedoporučuje, v těchto případech se volí již definitivní výkon náhradou kloubu.

Jsem aktivní sportovec, hraji hokej a zřejmě vlivem přetížení trpím obrovskými bolestmi kolena, které mi skoro nedovolují spát. Jak dlouho musí člověk na případnou operaci čekat?

Doporučuji ortopedické vyšetření. Je potřeba nejprve provést detailní diagnostiku, klinické vyšetření včetně magnetické rezonance a na základě výsledků zvolit správný postup a zvolit typ operačního výkonu.

Kontakty

Ortopedická klinika

Fakultní nemocnice a LF UP Olomouc

Kontakt: +420 585 853 533 

Ordinační den: každé pondělí 8:00-15:00

Neo Sport Clinic s.r.o.

Čajkovského 1348/18A, Horní lán, Olomouc 

Kontakt: +420 702 634 411

Mail: recepce@neosportclinic.cz

Konzultační doba: čtvrtek 1x za 14 dní od 16:00-18:30

Ortopedické a rehabilitační centrum SHAPE

Ibsenova 496/19, 779 00 Olomouc

Kontakt: +420 585 436 300

Konzultační doba: každá středa od 16:00-18:00