Loket

Úvod a anatomie lokte

Loket (loketní kloub – latinsky: articulatio cubiti) je oblast horní končetiny, kde se spojují tři kosti – dolní část kost pažní (humerus) a horní část kostí předloktí – kosti vřetenní (radius) a kosti loketní (ulna).  Do oblasti lokte se upínají důležité svalové skupiny – trojhlavý sval pažní (triceps) na olekranon (okovec) a dvouhlavý sval pažní (biceps) na drsnatinu kosti vřetenní. Na zevní (radiální) stranu lokte se upínají natahovače (extensory) a na vnitřní (ulnární) stranu ohybače (flexory) zápěstí.

Nejčastější diagnózy

Co je to tenisový loket?

Jedná se o úponové bolesti svalů – natahovačů zápěstí a prstů na zevní straně lokte. Je způsoben nadměrným a často stereotypním přetěžováním horní končetiny. Léčba se vždy zahajujeme konzervativně (obstřik, plazma, rehabilitace, ultrazvuk). Operační terapie je indikovaná v případě, jestliže je vyčerpaná konzervativní trvající déle než 3-6 měsíců (podrobněji viz. operace tenisového lokte).

Co je to oštěpařský nebo golfový loket?

Podobně jako tenisový loket je i oštěpařský loket onemocnění úponu svalů, ale na vnitřní straně lokte. Jsou to úponové bole svalů – ohybačů zápěstí a prstů. Léčba se vždy zahajujeme konzervativně. Operační terapie je indikovaná v krajním případě, jestliže je vyčerpaná konzervativní trvající déle než 3-6 měsíců (podrobněji viz. operace tenisového lokte).

Co je to burzitida olekranonu?

Studentský nebo písařský loket (bursitis olecrani) je název pro bolestivé postižení burzy v zadní části lokte. Burza je označení pro tíhový váček naplněný tekutinou, který vzniká z podkožního vaziva v místech mechanického zatížení či poúrazech (podrobněji viz. odstranění burzy).

Typy operací

Operace tenisového lokte

Otevřená operace, při které se na zevní straně lokte uvolní úpony svalů a odstraní se chronické zánětlivé tkáně v této oblasti.

Trvá přibližně 30-40 min.

Operace oštěpařského lokte

Otevřená operace, při které se na vnitřní straně lokte uvolní úpony svalů a odstraní chronické zánětlivé tkáně v této oblasti.

Trvá přibližně 30-40 min.

Operace bursitidy olekranonu lokte

Operační odstranění tíhového váčku v oblasti lokte. Provádí podle rozsahu buď v lokální nebo celkové anestezii.

Trvá přibližně 20-30 min.

Artroskopie lokte

Miniinvazivní endoskopická metoda, která slouží k diagnostice a ošetření poraněných či jinak poškozených nitrokloubních struktur. Patří mezi méně časté a specializované výkony. U lokte nejčastěji ošetření kloubní chrupavky, uvolnění pohybu či vyjmutí volných tělísek blokující pohyb.

Trvá cca 60 min.

Náhrada lokte

Náhrada (endoprotéza) loketního kloubu patří mezi nejméně časté ortopedické operace. Provádí se pouze na specializovaných klinikách. Je indikovaná u pokročilé artrózy loketního kloubu např. po zlomeninách, u revmatiků, u hemofiliků apod.

Náhrada lokte trvá cca 90-120 min..

Nejčastější dotazy

Mám problémy s kolenem po úraze na lyžích. Kromě bolesti při pohybu, mám stále otok a při sportu mi koleno jakoby vyskakuje.

Při úraze kolena pravděpodobně došlo k poranění menisku a předního zkříženého vazu, který vám způsobuje pocity nestability při změně směru pohybu. V tomto případě se provádí náhrada zkříženého vazu artroskopicky. Podrobné informace najdete na podstránce operace kolena.

Mám bolestivé koleno do „O“. Je mi 40 roků a hraji rekreačně fotbal a tenis. Vybočení kolena se mi stále zhoršuje, i přestože každý den poctivě cvičím. Je to jen kosmetická vada nebo mi to může nějak poškodit kloub do budoucna?

Koleno do „O“, odborně varózní osová odchylka, patří mezi nejčastější deformity kolena. Záleží na stupni vyosení. Při vyosení kolena do varozity dochází k neustálému přetěžování vnitřní strany kloubu - chrupavky, což může skončit za relativně krátkou dobu těžkou artrózou kolena. V těchto případech je vhodná operace - osteotomie, při které srovnáme koleno a tím zabráníme jeho dalšímu poškozování a máte tak naději, že se vyvarujete v budoucnu i náhradě kloubu. Tento výkon provádím na ortopedické klinice ve Fakultní nemocnici Olomouc. Je potřeba se objednat ke mně do specializované poradny a provedeme rentgen a zvolíme pro vás co nejlepší postup. Podrobné informace jak se objednat najdete na mém webu v sekci kontakty.

Mám pokročilý stupeň artrózy kyčle. Je mi 35 roků a v dětství jsem se léčil s vrozenou vadou kyčle? Lékař mě objednal na náhradu kloubu. Je vhodná operace v mém věku?

Pravděpodobně se jedná o poškození kloubu vzniklé na podkladě tzv. vývojové dysplazie kyčle. Je to jedna z častých příčin vzniku artrózy u mladších lidí. Pokud se jedná o náhradu kloubu, určitě se snažíme této operace u mladých pacientů vyvarovat. Avšak pokud jsou bolesti, tak výrazné, že vás omezují v běžném denním životě, máte klidové i noční bolesti, pak je náhrada kyčle jedinou možností. Vzhledem k tomu, že náhrada kyčle má životnost kolem 15-17 roků, je pravděpodobné, že se v budoucnu bude muset minimálně ještě jednou vyměnit.

Mám více než půl roku bolesti na zevní straně lokte a nic nezabírá. Hraji aktivně tenis a badminton. Jaké jsou možnosti?

Jedná se s největší pravděpodobností o diagnózu tenisové lokte, odborně radiální epikondylitidu. Je to problém přetížení úponu svalů, nejen u sportovců – tenistů, ale také u manuálně pracujících lidí. Konzervativní terapie, která zahrnuje obstřik, kolagen, aplikaci plazmy, rázovou vlny nebo léčebný ultrazvuk, je v 95% úspěšná. Operace se provádí až po vyčerpání všech možností konzervativní terapie.

Může pomoci artroskopie, když mám již vyšší stupeň artrózy kolena?

Ano. Ve většině případů, přibližně u 75-80 % pacientů, dojde v pooperačním období k přechodnému zlepšení stavu. Délka trvání se liší od artroskopického nálezu poškozené chrupavky a provedeného výkonu mezi jedním rokem až deseti lety. Avšak s vyšším stupněm artrózy se snižuje úspěšnost zákroku. U artrózy III. a IV. stupně se již artroskopie nedoporučuje, v těchto případech se volí již definitivní výkon náhradou kloubu.

Jsem aktivní sportovec, hraji hokej a zřejmě vlivem přetížení trpím obrovskými bolestmi kolena, které mi skoro nedovolují spát. Jak dlouho musí člověk na případnou operaci čekat?

Doporučuji ortopedické vyšetření. Je potřeba nejprve provést detailní diagnostiku, klinické vyšetření včetně magnetické rezonance a na základě výsledků zvolit správný postup a zvolit typ operačního výkonu.

Kontakty

Ortopedická klinika

Fakultní nemocnice a LF UP Olomouc

Kontakt: +420 585 853 533 

Ordinační den: každé pondělí 8:00-15:00

Neo Sport Clinic s.r.o.

Čajkovského 1348/18A, Horní lán, Olomouc 

Kontakt: +420 702 634 411

Mail: recepce@neosportclinic.cz

Konzultační doba: čtvrtek 1x za 14 dní od 16:00-18:30

Ortopedické a rehabilitační centrum SHAPE

Ibsenova 496/19, 779 00 Olomouc

Kontakt: +420 585 436 300

Konzultační doba: každá středa od 16:00-18:00