Bolest třísla u sportovců je poměrně častým a velmi nepříjemným problémem, který může mít mnoho příčin. Mnoho sportů, které vyžadují rychlé změny směru, skákání, kopání nebo běh, jsou spojeny s vyšším rizikem přetížením nebo poranění třísla. Hlavní rizikovou skupinou mezi sportovci jsou hokejisti, fotbalisti, vzpěrači nebo běžci přes překážky. Mezi hlavní příčiny patří potíže s adduktory, sportovní kýla, zánět – osteitida, poranění kyčelního kloubu nebo stresové zlomeniny. Podrobněji níže.

Co všechno může způsobit bolesti třísla u sportovců?

Přetížení nebo poranění přitahovačů stehna (adduktorů): Jedná se o jednu z nejběžnějších příčin bolesti v třísle u sportovců. Potíže vznikají nejčastěji dlouhodobým přetěžováním adduktorů nebo jsou způsobené úrazem, při němž dojde buď k částečné, nebo celkové ruptuře (roztržení) průběhu adduktorů nebo jejich úponu na stydkou kosti. Bolest často po začátku zátěže vymizí, vrací se však po zátěži a je ještě intenzivnější. Diagnostikuje se klinickým vyšetřením, při kterém se

odporově testují adduktory. Provádíme rentgenové vyšetření, které může ukázat jak chronické (dlouhodobé) změny při úponech přitahovačů (zvápenatění – kalcifikace) nebo odlomení části kosti, ke kterému může dojít tahem svalu při větším úraze (avulzní zlomenina). K diagnostice poranění adduktorů se používá ultrazvuk. Suverénní metodou je magnetická rezonance, která detailně ukáže jak úpon svalů či jejich průběh a také případný nález poranění v kyčelním kloubu. Léčba je zpočátku konzervativní – aplikace protizánětlivého obstřiku s kortikoidyinjekčních kolagenů nebo vlastní plasmy přímo do místa úponu k urychlení hojivého procesu a svalové regenerace. Důležité je omezení aktivit, při natažení svalu se doporučuje klid min. 1-2 týdny, v případě natržení (roztržení) svalu až 6-8 týdnů. Doporučujeme i RHB – jak zpočátku na zklidnění – např. laser, tak i z dlouhodobého hlediska – rotoped, izometrické cvičení svalstva kyčle. Při trvání potíží po vyčerpání konzervativní terapie je možné i operační řešení – částečné uvolnění počátku šlachy adduktorů od úponu na sedací kost.

Sportovní kýla (také známá jako hernie sportovců, Athletic pubalgia): Ačkoli nejde skutečně o kýlu, tento stav je charakterizován bolestí v oblasti třísla způsobenou oslabením nebo poraněním břišní stěny. To může být výsledkem opakovaných zátěží, jaké sportovci zažívají. Příčina vzniku „sportovní kýly“ není zcela jasná. Pravděpodobně vzniká při nerovnováze mezi napětím přitahovačů stehna (adduktorů) a svalovinou dolní části břišní stěny. Diagnostika pomocí ultrazvuku nebo podrobněji pomocí magnetické rezonance. Bezprostřední léčba zahrnuje odpočinek a snížení fyzické zátěže. Je důležité dát postižené oblasti čas k zotavení. Účinná je i rehabilitace včetně fyzikální terapie a speciální cvičení , které mohou pomoci obnovit funkci a snížit bolest. Pokud bolest přetrvává doporučují se protizánětlivé léky. V případě trvání potíží nereagujících na konzervativní postup, volíme operační řešení. Existuje několik operačních postupů, které lze uplatnit v případě sportovní kýly. Provádí se klasická otevřená chirurgická operace. Modernější technika laparoskopická operace umožňuje rychlejší zotavení a návrat k aktivitě.