Avaskulární nekróza hlavice stehenní kosti (zkratka AVN), také známá jako osteonekróza, je onemocnění, při kterém dochází k částečnému nebo úplnému přerušení krevního zásobení hlavice stehenní kosti. Krev přináší do kosti výživu a v případě, že dojde k přerušení toku krve začne odumírat (nekróza) nevyživená část kostní tkáně. Pokud se neřeší zavčas, může vést ke kolapsu kloubní plochy a následné destrukci kyčelního kloubu. AVN často postihuje mladší lidi, což je z pohledu náhrady kyčle a její životnosti velký problém.

Jaké jsou příčiny vzniku kostní nekrózy?
V řadě případů příčinu nenajdeme, ale existují některé známé rizikové faktory jako např. dlouhodobé užívání kortikosteroidů, nadměrné konzumace alkoholu, kouření, pakované úrazy kyčle, radioterapie, autoimunitní onemocnění a některé krevní poruchy jako srpkovitá anémie nebo trombofilie.
Jak se projevuje kostní nekróza?
Hlavním příznakem je bolest třísla při zátěži (zpočátku v klidu zpravidla ustupují). S rozvojem výpotku se objevují i bolesti klidové a noční, zvýrazňuje se kulhání při chůzi a omezená hybnost. Tyto příznaky mají většinou pozvolný rozvoj.
Jak se diagnostikuje kostní nekróza?
Pomocí rentgenového snímku v předozadní a Launsteinově projekci, avšak je třeba si uvědomit, že v počátcích nemusí být nekróza viditelná, mluvíme o tzv. preradiologickém stádiu. Suverénní metodou, která odhalí již i počínající nekrózu hlavice je magnetická rezonance (MR), která se současně i nepostradatelná pro léčebnou strategii, zejména pro volbu typu operačního výkonu.
Jak se postupuje při léčbě AVN?
Je důležité zdůraznit, že čím dříve je diagnóza stanovena a léčba zahájena, tím je vyšší pravděpodobnost úspěchu léčby. Aktuálně se doporučuje aktivní operační přístup, aby se předešlo propadnutí kloubní plochy s následnou destrukcí kloubu. Mezi záchovné výkony patří návrty a dekomprese hlavice stehenní kosti nebo osteotomie. V případě, že dojde již k propadení (kolapsu) chrupavky, tzn. v pozdních stadiích AVN, pak je jedinou možností umělá náhrada kyčle.
Copyright © 2023 ortopedickeoperace.cz, MUDr. Jiří Lošťák, Ph.D.