Skokanské koleno, známo též jako tendinitida patelárního vazu, je stav, při němž dochází k zánětu nebo podráždění horního úponu patelárního vazu, což je vaz spojující čéšku (patelu) s holení. Tento vaz spojuje čtyřhlavý sval stehenní přes čéšku s holenní kostí. Patelární vaz omáhá regulovat pohyb kolenního kloubu a je důležitý pro natažení kolena, skákání, běhání a chůzi. Skokanské koleno je často spojeno se sporty, při kterých se vyskakuje jako je např. basketbal, volejbal nebo atletika, ale může se vyvinout i u lidí, kteří nejsou aktivními sportovci.
Jaké jsou příčiny vzniku skokanského kolena?
Příčiny mohou zahrnovat nadměrné namáhání, špatnou techniku nebo nesprávnou obuv.
Jak se projevuje skokanské koleno?
Hlavním projevem je bolest v oblasti čéšky v místě úponu patelárního vazu (tzv. apex pately), zvláště při skákání, běhání, chůzi po schodech nebo po dlouhém sezení. Současně může být také citlivá i oblasti kolem čéšky.
Jak se postupuje při léčbě skokanského kolena?
Léčba může zahrnovat klidový režim, ledování, kineziotaping. Uživají se protizánětlivé léky jako např. Brufen, Aulin nebo Diclofenac. Nosí se tzv. infrapatelární pásky, které snižují tahu patelárního vazu na jeho úpon. Velmi dobře účinná je rehabilitace včetně fyzikální terapie. Do místa úponu se aplikují kolagenové injekce nebo vlastní plasma. Obstřik s kortikody není doporučovaný, hrozí prasknutí vazu. Při dlouhodobě neúčinné konzervatviní terapii se volí operační řešení, při kterém se reviduje úponu vazu a odstraňují poškozená vlákna vazu.
Copyright © 2023 ortopedickeoperace.cz, MUDr. Jiří Lošťák, Ph.D.