Náhrady kolena patří mezi časté ortopedické výkony u pokročilé artrózy (III. a vyššího stupně). Koleno můžeme nahradit buď kompletně (totální náhrada; TEP) nebo částečně, pouze jednu z nosných částí, nejčastěji vnitřní stranu (částečná náhrada; UNI).

Knee replacements are one of the common orthopaedic procedures in advanced arthritis (grade III and higher). The knee can be replaced either completely (total knee replacement; TEP) or partially, with only one of the weight-bearing parts, usually the inner side (partial knee replacement; UNI).

Z jakých částí se skládá totální náhrada kolena?

Náhrada kolena se skládá ze tří části. První část je femorální komponenta, která nahrazuje dolní část stehenní kosti. Druhá hlavní částí je na holenní kosti, odborně se označuje jako tibiální komponenta. Obě hlavní části jsou pevně uchyceny („přilepeny“) ke kosti pomocí kostního cementu. Mezi femorální a tibiální komponentou je kloubní vložka (inzert), která je nasazena a uzamčena na tibiální části a umožňuje klouzavý pohyb. Každá část je k dispozici v různých

Přečtěte si pokračování tohoto exkluzivního článku a plného přístupu do všech rubrik včetně obrázků, fotodokumentace a videí s naším prémiovým předplatným!

Cena 199 Kč za roční předplatné

Koupit
Připojte se ještě dnes a získejte:
Neomezený přístup k prémiovému obsahu ortopedickeoperace.cz
Více než 100 odborných článků k pohybovému aparátu
Upozornění: Předplatné nezahrnuje přístup k placeným videodokumentům.