Kyselina hyaluronová je přirozeně se vyskytující látkou v lidském těle, která má vlastnosti spojené s hydratací a viskoelasticitou. V ortopedii je kyselina hyaluronová často využívána v podobě intraartikulárních injekcí (injekcí přímo do kloubu) k léčbě artrózy, zejména v kolenních kloubech. Tento postup se často označuje jako „viskosuplementace“. Aplikace kyseliny hyaluronové do kloubu zajišťuje její maximální účinek v místě, kde je ji potřeba a je tak nejlepší cestou výživy kloubní chrupavky.

Jaký účinek má kyselina hyaluronová na klouby?

Lubrikace (promazání): Kyselina hyaluronová působí jako mazivo v kloubu, což může pomoci snížit bolest a zlepšit pohyblivost.

Ochrana chrupavky: Kyselina hyaluronová chrání kloubní chrupavku před dalším poškozením.

Protizánětlivý účinek: Kyselina hyaluronová může snižovat zánět v kloubu, což vede ke snížení bolesti a zánětu.

Podpora regenerace: Některé výzkumy naznačují, že kyselina hyaluronová může podporovat regeneraci kloubních tkání.

Zlepšení funkce kloubu.

Jak se často aplikuje?

Kyselina hyaluronová se aplikuje injekčně přímo do kloubu. V současné době je nejčastější jednorázová aplikace tzv. „one-shot“, tzn. jednorázová aplikace.

Jaké je omezení po aplikaci kyseliny hyaluronové?

Po aplikaci je nutné mít 1-2 dny klidovější režim, kloub může krátkodobě po aplikaci natéct. Stačí zaledovat, případě si víz Brufen tbl. a potíže by měli během pár dnů ustoupit.

Kdo aplikuje kyselinu hyaluronovou?

Ortoped.

Je aplikace kyseliny hyaluronové placená pojišťovnou?

Aplikace kyseliny hyaluronové je částečně hrazena pojišťovnou (přibližně pojišťovny doplácí polovinu ceny), a to pouze v případě prokázané artrózy II. a vyššího stupně na RTG s popisem radiologa výhradně u kolena! Ostatní klouby nejsou spoluhrazeny pojišťovnou. Kyselina hyaluronová je pouze na předpis – poukaz. Cena jedné aplikace se může lišit podle výrobce, doplatek za jednorázovou aplikaci je přibližně 1500 Kč. Pokud není na rentgenu popsaná artróza II. stupně a vyšší nebo jiný kloub než koleno, je aplikace samozřejmě možná, ale za plnou úhradu cca 3 tisíce.

Jak často se aplikuje kyselina hyaluronová?

Většinou 1x za půl roku nebo 1x za rok.

Je důležité si uvědomit, že výsledky mohou být různé a závisí na stadiu artrózy a dalších faktorech.

Pokud uvažujete o injekcích kyseliny hyaluronové jako možné léčbě neváhejte se objednat do ortopedické ambulance.