Jedná se o přetržení (rupturu) menisku v jeho „kořeni“ – tedy tam, kde je meniskus připojen na holenní kosti (tibie). Kořen (root) je místo, kde meniskus začíná nebo končí, a jeho funkce je klíčová pro přenášení zatížení v kolenu. Laicky: Meniskus se „utrhne od svého držáku“ = přestane fungovat jako tlumič. Root ruptura vzniká při rotačním poranění kolena nebo postupně u starších lidí. Nejčastěji dojde k root ruptuře zadní části vnitřního menisku. Častěji se s root rupturou setkáváme u starších aktivních lidí nebo u pacientů s kolenem do „O“.
Obr. Root ruptura vnitřního menisku. Zdroj obrázku: https://www.sportsinjurybulletin.com/diagnose–treat/uncommon-injuries-getting-to-the-root-of-meniscal-tears
Co způsobí root ruptura?
Root ruptura způsobí, že meniskus přestane fungovat jako „tlumič“ – biomechanicky je to podobné, jako by meniskus nebyl vůbec a zatížení se přenáší přímo na chrupavku. Může to vést k rychlé progresi artrózy.
Obr. Root ruptura vnitřního meniskus. Při zatížení meniskus tím, že není fixován k úponu, uhýbá ven = extruze menisku mimo kloubní štěrbinu a nechrání chrupavku. Zdroj obrázku: Zdroj: https://musculoskeletalkey.com
Jak se léčí root ruptura?
Operačně artroskopicky refixací kořene zpět ke kosti pomocí speciálních technik. Stručně technika: Artroskopicky se prošije zadní část menisku min. dvěma stehy, které se následně protáhnou přes kostní kanál ven a vklákna se připevní pomocí implanátu na přední části holenní kosti. Tím se meniskus v kloubu přitáhne a vytvoři se jeho nový úpon na kost.