Osteotomie kolena do „O“

srovnání končetiny a záchrana kolena s poškozenou chrupavkou u aktivních lidí před umělým kloubem

Základní pojmy

Co je to osteotomie?

Osteotomie je operační metoda, při které protínáme kost s cílem srovnat koleno a přenést zátěž na zdravou část kloubu. Osteotomie se často kombinuje s artroskopií kolena s ošetřením menisků a kloubní chrupavky.

Proč osteotomie, jaké jsou výhody tohoto výkonu?

Osa končetiny má zásadní vliv na rozložení zátěže mezi jednotlivé části kolena. Srovnáním kolena do „O“ přerušíme opakovaný cyklus, který vede k přetěžování již poškozené vnitřní části kolena   a zabráníme tak nevratnému opotřebení kloubní chrupavky. Osteotomie může oddálit umělou náhradu kloubu u mladších lidí s artrózou kolena až o 10-15 roků nebo může být v řadě případů dokonce definitivních výkonem. Velkou výhodou osteotomie je zachování vlastního kolena. Na rozdíl od náhrady kloubu nejsou po zhojení osteotomie žádná omezení. Po osteotomii je možné se vrátit zpět do aktivního života včetně sportu.

Typy osteotomií u kolena do „O“

U kolena do „O“ se provádí výkon nejčastěji na horní části holenní kosti tzv. open wedge osteotomie neboli otevřená osteotomie, při které se upravuje osa končetiny otevřením klínu.

V případě větší osové odchylky se provádí osteotomie současně na holenní a stehenní kosti.

Nová biplanární (dvourovinná) osteotomie u kolena do „O“

Nový moderní operační postup a technika osteotomie umožňující rychlejší rekonvalescenci. Výkon, který může zachránit koleno poškozené artrózou před umělým kloubem u mladých a aktivních lidí. Podrobnější informace o osteotomii, pooperačním režimu také najdete v premiové verzi, která obsahuje tří videodokumenty, ve kterých vás provedeme osteotomií pohledem pacienta od operace až do návratu zpět k aktivnímu životu.

Videodokument o osteotomii kolena do „O“

Na 3 videodokumentech vysvětlíme co je to osteotomie, ukážeme vám jak se provádí osteotomie, z jakého důvodu, u koho je vhodná. Detailně se budeme věnovat pooperačnímu režimu a průběhu. Ve videodokumentech vám také ukážeme příběh sportovce, který podstoupil osteotomii, jeho zkušenosti s osteotomií. Více se o videodokumentu dozvíte zde.

Průběh osteotomie kolena

PŘEDOPERAČNÍ INFORMACE

Před operací

Předoperační vyšetření

Před operací je nutné si zajistit kompletní předoperační interní vyšetření dle návodu cestou praktického lékaře. V případě, že se léčíte s jiným závaznějným onemocněním, pak příprava probíhá v režii specialisty na danou problematiku (kardiolog, diabetolog, nefrolog apod.).

Předoperační vyšetření proveďte maximálně měsíc před operací, odběr krve nesmí být starší 14 dní. Domluvte se dopředu se svým praktickým lékařem.

OPERAČNÍ INFORMACE

Operace

U osteotomie se volí nejčastěji celková anestezie popř. svodná (spinální) anestezie do páteře. Volba typu anestezie je zcela v režii anesteziologa, nikoliv ortopeda.

Operace trvá většinou:

Osteotomie u kolena od „O“ trvá cca 1-1,5 hodiny.

INFORMACE O HOSPITALIZACI

Hospitalizace

Příjem k hospitalizaci: termín nástupu k operaci stanoví lékař při objednání k operaci, většinou je to den před operací.

Standardní délka hospitalizace dle operačního výkonu:

Pobyt v nemocnici: cca 3-4 dny při nekomplikovaném průběhu.

INFORMACE O REKONVALESCENCI

Rekonvalescence a pooperační režim

Rekonvalescence po osteotomii trvá přibližně 3-8 měsíců. Průběh pooperačního období se u každého pacienta může lišit, s ohledem na věk a celkový zdravotní stav.

Jak správně postupovat po osteotomii si můžete přečíst níže nebo se také podívat na videodokument o pooperačním průběhu pohledem sportovce, který podstoupil osteotomii zde.

Jaký bude pooperační režim po osteotomii?

Vytažení stehů – za 10-14 dní podle stavu rány.

Chůze o berlích –  od 14. dne je povoleno částečné zatěžovaní operované končetiny o berlích (cca 20 kg) a od 6 týdne je možno postupně plně zatěžovat. Chůze o berlích je doporučena celkem 6-7 týdnů. Délka chůze o berlích se však může lišit podle doporučení operatéra.

Ortéza kolena – celkem na 2-3 týdny od operace (v případech většího rozevření osteotomie i déle 3-4 týdny). 

Rehabilitace – s rozcvičováním kolena se začíná po sundání ortézy (za 2-4 týdny od operace). Fyzikální terapie bez cvičení pohybu na snížení otoku, proti bolesti je možné začít již po vytažení stehů tj. za 10-14 dní.

Jaké mohou být komplikace spojené s osteotomií?

Porucha hojení rány, omezený pohyb, trvající bolesti, infekce, fraktura (zlomenina) během operace s nutností přídatné dlahy a operační rány, jizvy i keloidní, prodloužené hojení kosti, popř. vznik pakloubu (nespojení kosti) s nutností reoperace, omezení pohyblivosti kolenního kloubu, pokračování rozvoje degenerativních kloubních změn s nutností náhrady kloubu.

Sport a pohybové aktivity po osteotomii

Po zhojení osteotomie nejsou žádné omezení pohybové aktivity. Limitace jsou dané stupněm artrózy kloubu.

Kdy mohu řídit automobil?

Automobil lze řídit nejdříve za 2,5 měsíce od operace resp. po kompletním rozcvičení pohybu kloubu. Vhodná je nejdříve konzultace lékaře.

Návrat zpět do zaměstnání?

Záleží na charakteru zaměstnání. Většinou je to období po 2-3 měsíce od operace u sedavého zaměstnání. U fyzicky náročného až 3-8 měsíců.

Za jak dlouho se odstraňuje dlaha, která drží osteotomii?

Dlaha se vytahuje přibližně za rok až jeden a půl roku od operace. Je to minimální výkon, odlehčení o berlích pouze do stehů, poté je možné začít s plnou zátěží.