Zdokonalili jsme operační postup a techniku u osteotomie, operace při které se rovná koleno do „O“. Inspirací nám byla stáž uznávaného specialisty na osteotomie Dr. Lukáše Hanáka, který působí na prestižní zahraniční ortopedické klinice v Německu. Nový postup umožňuje snadnější rekonvalescenci a rychlejší návrat do běžného života.

Co je nového?

Šetrnější operační přístup, menší operační rána = snížení rizika pooperačních komplikací hojeni rány.
Nově biplanární typ osteotomie – osteotomie se provádí ve dvou rovinách, minimalizují se tak komplikace během operace.
Větší zešikmení osteotomie umožňuje lepší a rychlejší hojení osteotomie (obrázek níže).
Pevnější dlaha – k udržení osteotomie se používá pevnější dlahy – například z materiálu PEEK s karbonovými vlákny (PEEK POWER od firmy Arthrex) nebo Tomofix (od firmy Synthes). Volba dlahy zavísí zejména na velikosti korekce osové odchylky.
Nepoužívá se žádná cizí kost od dárce k výplni osteotomie. Tím se výrazně snižuje riziko infekce. Výplň se používá pouze v případech velkého rozevření.
Po operaci ortéza na 14 dní (pouze u některých případů na 3-4 týdny).
Již od 14 dne po operaci je povoleno částečné zatěžovaní operované končetiny o berlích (cca 20 kg) a od 4 týdne je možno postupně zatěžovat. Chůze o berlích je doporučena celkem 6-7 týdnů.

Proč osteotomie, jaké jsou výhody tohoto výkonu?

Osa končetiny má zásadní vliv na distribuci zátěže mezi jednotlivé části kolena. Srovnáním kolena do „O“ přerušíme opakovaný cyklus, který vede k přetěžování již poškozené části kolena a dalšímu nevratnému opotřebení kloubní chrupavky. Tento výkon může oddálit umělou náhradu kloubu u mladších lidí s artrózou kolena až o 10-15 roků nebo může být v řadě případů dokonce definitivních výkonem. Velkou výhodou osteotomie je zachování vlastního kolena. Na rozdíl od náhrady kloubu nejsou po zhojení osteotomie žádná omezení. Po osteotomii je možné se vrátit zpět do aktivního života včetně sportu.

Kdo je vhodný na osteotomii?

Pohybově aktivní mladší pacient s koleny do „O“ a artrózou kolena I.-II. event. počínajícího III. stupně.
Věková hranice – u mužů do 65 roků, u žen do 62 roků (není však striktní hranicí).
Bolesti na vnitřní straně kolena.
Kolena do „O“ cca 6-15 stupňů.
Ohyb kolena nad 100 stupňů.
BMI do 30 (kg/m2).
Stavy po artroskopickém odstranění menisků s artrózou na vnitřní straně kolena.
Normální nebo vyšší stav čéšky.

U koho bychom měli zvážit jiný výkon než osteotomii?

Pacienti s cukrovkou na inzulinu, se systémových zánětlivým onemocněním (např. revmatoidní artritidou), užívajících kortikoidy apod.

Podrobnější informace o osteotomii najdete zde.

Specializovaná poradna pro problematiku kolena – MUDr. Jiří Lošťák, Ph.D.