Artroskopie ramena

Základní pojmy

Co je artroskopie (ASK)?

Jedná se o miniinvazivní metodu (přístup do kloubu jen z malých přístupových ran v oblasti ramena), která slouží k diagnostice a ošetření poraněných či jinak poškozených nitrokloubních struktur. Výhodou této metody je především minimální zátěž pro pacienta. Artroskopie ramena je častou ortopedickou operací.

Nejčastější artroskopické operace v oblasti ramena:

sešití svalů rotátorové manžety, stabilizace ramena při nestabilitě, odstranění srůstů, vyčištění zánětlivých tkání při burzitidě, uvolnění pohybu u zmrzlého ramena, ošetření dlouhé šlachy bicepsu.

Průběh operace artroskopie ramena

Předoperační informace

Před operací

Před operací je nutné si zajistit kompletní předoperační interní vyšetření dle návodu cestou praktického lékaře. V případě, že se léčíte s jiným závaznějným onemocněním, pak příprava probíhá v režii specialisty na danou problematiku (kardiolog, diabetolog, nefrolog apod.).

Předoperační vyšetření proveďte maximálně měsíc před operací, odběr krve nesmí být starší 14 dní. Domluvte se dopředu se svým praktickým lékařem.

Operační informace

Operace

Artroskopie ramena se provádí výhradně v celkové anestezii. Jen vyjímečně ve svodné anestezii.

Operace trvá většinou:

Prostá artroskopie trvá cca 30-40 min.

Stabilizace ramena trvá cca 60 min.

Sešití svalů rotátorové manžety trvá cca 60-90 min.

Stabilizace AC skloubení trvá cca 60 min.

Nejčastější artroskopické operace ramena

Prostá artroskopie (bez použití implantátu)

  • odstranění srůstů a chronických zánětlivých změn u burzitidy
  • vyprázdnění kalcifikátů (zvápenatění)
  • snesení kostěného výběžku
  • uvolnění pohybu u zmrzlého ramena
  • vyčištění subkakromiálního prostoru
  • ošetření dlouhé šlachy bicepsu při zánětu
  • ošetření kloubní chrupavky

Rekonstrukční artroskopie (s použitím implantátu)

  • sešití svalů rotátorové manžety při prasklině svalů
  • stabilizace ramena při „vyskakování“ ramena
  • stabilizace AC skloubení poúrazovém vykloubení
Informace o hospitalizaci

Hospitalizace

Standardní délka hospitalizace dle operačního výkonu:

Prostá artroskopie ramena: cca 1–3 dny.

Rekonstrukční artroskopie ramena: cca 2-3 dny.

Informace o rekonvalescenci

Rekonvalescence

Vytažení stehů – za 10 – 14 dnů po operaci.

Prostá artroskopie ramena (bez použití implantátu, vyčištění srůstů, chronických zánětlivých změn, ošetření šlachy bicepsu, snesení kostěného výběžku, vyprázdnění kalcifikátů apod.)

Rehabilitace – možno začít téměř ihned po operaci, po propuštění z nemocnice je vhodná ambulantní rehabilitace pod dohledem fyzioterapeuta.

Ortéza – většinou není potřeba, pouze v případě ošetření dlouhé šlachy bicepsu na 3 týdny.

Rekonvalescence – přibližně 1-2 měsíce.

Sportovní aktivita – nejdříve po zklidnění a rozcvičení kloubu cca za 2 měsíce. 

Návrat do zaměstnání – délka pracovní neschopnosti je zcela individuální a zálěží na typu zaměstnání.

Rekonstrukční artroskopie (sešití svalů rotátorové manžety, stabilizace ramena, stabilizace AC skloubení)

Ortéza – záleží na typu rekonstrukčního výkonu – stabilizace ramena – 5-6 týdnů, sešití svalů rotátorové manžety – 3-4 týdny, stabilizace AC skloubení – 4 týdny.

Rehabilitace – nejdříve po sundání ortézy. 

Rekonvalescence – trvá přibližně 2-3 měsíce.

Sportovní aktivita – po rozcvičení pohybu, cca za 3-4 měsíce.

Návrat do zaměstnání – délka pracovní neschopnosti je zcela individuální a zálěží typu zaměstnání. 

Jaké mohou být komplikace po artroskopii?
Porucha hojení rány, infekce, trombóza, selhání implantátu, plicní embolie atd.

Nejčastější dotazy

Mám problémy s kolenem po úraze na lyžích. Kromě bolesti při pohybu, mám stále otok a při sportu mi koleno jakoby vyskakuje.

Při úraze kolena pravděpodobně došlo k poranění menisku a předního zkříženého vazu, který vám způsobuje pocity nestability při změně směru pohybu. V tomto případě se provádí náhrada zkříženého vazu artroskopicky. Podrobné informace najdete na podstránce operace kolena.

Mám bolestivé koleno do „O“. Je mi 40 roků a hraji rekreačně fotbal a tenis. Vybočení kolena se mi stále zhoršuje, i přestože každý den poctivě cvičím. Je to jen kosmetická vada nebo mi to může nějak poškodit kloub do budoucna?

Koleno do „O“, odborně varózní osová odchylka, patří mezi nejčastější deformity kolena. Záleží na stupni vyosení. Při vyosení kolena do varozity dochází k neustálému přetěžování vnitřní strany kloubu - chrupavky, což může skončit za relativně krátkou dobu těžkou artrózou kolena. V těchto případech je vhodná operace - osteotomie, při které srovnáme koleno a tím zabráníme jeho dalšímu poškozování a máte tak naději, že se vyvarujete v budoucnu i náhradě kloubu. Tento výkon provádím na ortopedické klinice ve Fakultní nemocnici Olomouc. Je potřeba se objednat ke mně do specializované poradny a provedeme rentgen a zvolíme pro vás co nejlepší postup. Podrobné informace jak se objednat najdete na mém webu v sekci kontakty.

Mám pokročilý stupeň artrózy kyčle. Je mi 35 roků a v dětství jsem se léčil s vrozenou vadou kyčle? Lékař mě objednal na náhradu kloubu. Je vhodná operace v mém věku?

Pravděpodobně se jedná o poškození kloubu vzniklé na podkladě tzv. vývojové dysplazie kyčle. Je to jedna z častých příčin vzniku artrózy u mladších lidí. Pokud se jedná o náhradu kloubu, určitě se snažíme této operace u mladých pacientů vyvarovat. Avšak pokud jsou bolesti, tak výrazné, že vás omezují v běžném denním životě, máte klidové i noční bolesti, pak je náhrada kyčle jedinou možností. Vzhledem k tomu, že náhrada kyčle má životnost kolem 15-17 roků, je pravděpodobné, že se v budoucnu bude muset minimálně ještě jednou vyměnit.

Mám více než půl roku bolesti na zevní straně lokte a nic nezabírá. Hraji aktivně tenis a badminton. Jaké jsou možnosti?

Jedná se s největší pravděpodobností o diagnózu tenisové lokte, odborně radiální epikondylitidu. Je to problém přetížení úponu svalů, nejen u sportovců – tenistů, ale také u manuálně pracujících lidí. Konzervativní terapie, která zahrnuje obstřik, kolagen, aplikaci plazmy, rázovou vlny nebo léčebný ultrazvuk, je v 95% úspěšná. Operace se provádí až po vyčerpání všech možností konzervativní terapie.

Může pomoci artroskopie, když mám již vyšší stupeň artrózy kolena?

Ano. Ve většině případů, přibližně u 75-80 % pacientů, dojde v pooperačním období k přechodnému zlepšení stavu. Délka trvání se liší od artroskopického nálezu poškozené chrupavky a provedeného výkonu mezi jedním rokem až deseti lety. Avšak s vyšším stupněm artrózy se snižuje úspěšnost zákroku. U artrózy III. a IV. stupně se již artroskopie nedoporučuje, v těchto případech se volí již definitivní výkon náhradou kloubu.

Jsem aktivní sportovec, hraji hokej a zřejmě vlivem přetížení trpím obrovskými bolestmi kolena, které mi skoro nedovolují spát. Jak dlouho musí člověk na případnou operaci čekat?

Doporučuji ortopedické vyšetření. Je potřeba nejprve provést detailní diagnostiku, klinické vyšetření včetně magnetické rezonance a na základě výsledků zvolit správný postup a zvolit typ operačního výkonu.

Kontakty

Ortopedická klinika

Fakultní nemocnice a LF UP Olomouc

Kontakt: +420 585 853 533 

Ordinační den: každé pondělí 8:00-15:00

Neo Sport Clinic s.r.o.

Čajkovského 1348/18A, Horní lán, Olomouc 

Kontakt: +420 702 634 411

Mail: recepce@neosportclinic.cz

Konzultační doba: čtvrtek 1x za 14 dní od 16:00-18:30

Ortopedické a rehabilitační centrum SHAPE

Ibsenova 496/19, 779 00 Olomouc

Kontakt: +420 585 436 300

Konzultační doba: každá středa od 16:00-18:00