Náhrada ramena

Základní pojmy

Endoprotéza = náhrada kloubu (umělý kloub)
TEP = totální (kompletní) náhrada kloubu
CKP = náhrada horního konce pažní kosti s ponecháním vlastni kloubní jamky

Co je umělá náhrada ramena?
Umělá kloubní náhrada je operační metoda, při které se nahrazují poškozené kloubní povrchy umělým implantátem (endoprotézou). Náhrada ramena patří mezi méně částé náhrady kloubu. Provádí se výhradně na specializovaných pracovištích. Je metodou volby u pacientů s pokročilým stupněm artrózy (III. a vyšší stupeň), po tříštivých zlomeninách horní části pažní kosti apod.

Průběh náhrady ramena

Předoperační informace

Před operací

Předoperační vyšetření

Před operací je nutné si zajistit kompletní předoperační interní vyšetření dle návodu cestou praktického lékaře. V případě, že se léčíte s jiným závaznějným onemocněním, pak příprava probíhá v režii specialisty na danou problematiku (kardiolog, diabetolog, nefrolog apod.).

Předoperační vyšetření proveďte maximálně měsíc před operací, odběr krve nesmí být starší 14 dní. Domluvte se dopředu se svým praktickým lékařem.

Vyloučení infekčního ložiska v těle před operací

Kromě interního předoperačnho vyšetření, jsou nutné u náhrady kloubu provést další vyšetření k vyloučení skrytého infekčního ložiska – zubní vyšetření, ORL (výtěr z krku a mandlí), rozbor moče a u žen gynekologické vyšetření. V případě nálezu infekce v dané oblasti je nutné přeléčení antibiotiky, jinak hrozí riziko pooperační infekce a bude nutné operaci odložit.

Léky na ředění krve je třeba vysadit před operací

Léky na ředění krve by mohly ovlivnit krvácení během operace. Tzn. Anopyrin a jiné léky na ředění krve je nutné vysadit minimálně 7 dní před operací. Léky v žadném případě však nevysazuje sami, pouze po domluvě se svým praktickým lékařem. 

Operační informace

Operace

Náhrada ramena je méně častou náhradou kloubu a provádí se výhradně na  specializovaných pracovišť.

Náhrada ramena se provádí pouze v celkové  anestezii. 

Operace trvá většinou:

Náhrada ramena trvá cca 1,5-3 hodiny

Informace o hospitalizaci

Hospitalizace

Příjem k hospitalizaci: termín nástupu k operaci stanoví lékař při objednání k operaci, většinou je to den před operací.

Standardní délka hospitalizace dle operačního výkonu:

V nemocnici: 5–8 dní (z toho 1-2 na JIP), poté propuštění domů. 

Lázně/rehabilitace: po sundání ortézy, tzn. cca za 4 týdny od operace.

Informace o rekonvalescenci

Rekonvalescence

Rekonvalescence po náhradě ramena je často velmi zdlouhavá, trvá přibližně 6-8 měsíců. Průběh pooperačního období se u každého pacienta může lišit, s ohledem na věk a celkový zdravotní stav.

Ortéza – celkem 4 týdny od operace

Rehabilitace – rozcvičení pohybu, obnova svalové síly. Často trvá několik měsíců.

Nejčastější dotazy 

Jaké mohou být komplikace spojené s náhradou ramena?

Vykloubení (luxace), porucha hojení rány, omezený pohyb, zlomenina, otok,  trvající bolesti, infekce, trombóza, plicní embolie atd.

Jak se může projevit infekce v kloubu?

Počínající infekce se může projevit zvýšením tělesné teploty, zarudnutím rány, sekrecí z rány, mokváním, narůstající bolesti a otokem kloubu, popř. náhlým zhoršením funkce a pohyblivosti kloubu. Pokud máte výše uvedené příznaky, doporučuji časnou konzultaci na ambulanci.

Sport a pohybové aktivity po náhradě ramena

S náhradou ramena se nedoporučje sportovat.

Návrat zpět do zaměstnání?

Záleží na typu zaměstnání. Nedoporučuje se návrat do zaměstnání s používáním končetiny s nahrazeným kloubem.

Cestování letadlem

V případě cestování leteckou dopravou budete potřebvat Průkaz nositele implantátu. Ten si můžete vyžádat u svého operatéra.

Nejčastější dotazy

Mám problémy s kolenem po úraze na lyžích. Kromě bolesti při pohybu, mám stále otok a při sportu mi koleno jakoby vyskakuje.

Při úraze kolena pravděpodobně došlo k poranění menisku a předního zkříženého vazu, který vám způsobuje pocity nestability při změně směru pohybu. V tomto případě se provádí náhrada zkříženého vazu artroskopicky. Podrobné informace najdete na podstránce operace kolena.

Mám bolestivé koleno do „O“. Je mi 40 roků a hraji rekreačně fotbal a tenis. Vybočení kolena se mi stále zhoršuje, i přestože každý den poctivě cvičím. Je to jen kosmetická vada nebo mi to může nějak poškodit kloub do budoucna?

Koleno do „O“, odborně varózní osová odchylka, patří mezi nejčastější deformity kolena. Záleží na stupni vyosení. Při vyosení kolena do varozity dochází k neustálému přetěžování vnitřní strany kloubu - chrupavky, což může skončit za relativně krátkou dobu těžkou artrózou kolena. V těchto případech je vhodná operace - osteotomie, při které srovnáme koleno a tím zabráníme jeho dalšímu poškozování a máte tak naději, že se vyvarujete v budoucnu i náhradě kloubu. Tento výkon provádím na ortopedické klinice ve Fakultní nemocnici Olomouc. Je potřeba se objednat ke mně do specializované poradny a provedeme rentgen a zvolíme pro vás co nejlepší postup. Podrobné informace jak se objednat najdete na mém webu v sekci kontakty.

Mám pokročilý stupeň artrózy kyčle. Je mi 35 roků a v dětství jsem se léčil s vrozenou vadou kyčle? Lékař mě objednal na náhradu kloubu. Je vhodná operace v mém věku?

Pravděpodobně se jedná o poškození kloubu vzniklé na podkladě tzv. vývojové dysplazie kyčle. Je to jedna z častých příčin vzniku artrózy u mladších lidí. Pokud se jedná o náhradu kloubu, určitě se snažíme této operace u mladých pacientů vyvarovat. Avšak pokud jsou bolesti, tak výrazné, že vás omezují v běžném denním životě, máte klidové i noční bolesti, pak je náhrada kyčle jedinou možností. Vzhledem k tomu, že náhrada kyčle má životnost kolem 15-17 roků, je pravděpodobné, že se v budoucnu bude muset minimálně ještě jednou vyměnit.

Mám více než půl roku bolesti na zevní straně lokte a nic nezabírá. Hraji aktivně tenis a badminton. Jaké jsou možnosti?

Jedná se s největší pravděpodobností o diagnózu tenisové lokte, odborně radiální epikondylitidu. Je to problém přetížení úponu svalů, nejen u sportovců – tenistů, ale také u manuálně pracujících lidí. Konzervativní terapie, která zahrnuje obstřik, kolagen, aplikaci plazmy, rázovou vlny nebo léčebný ultrazvuk, je v 95% úspěšná. Operace se provádí až po vyčerpání všech možností konzervativní terapie.

Může pomoci artroskopie, když mám již vyšší stupeň artrózy kolena?

Ano. Ve většině případů, přibližně u 75-80 % pacientů, dojde v pooperačním období k přechodnému zlepšení stavu. Délka trvání se liší od artroskopického nálezu poškozené chrupavky a provedeného výkonu mezi jedním rokem až deseti lety. Avšak s vyšším stupněm artrózy se snižuje úspěšnost zákroku. U artrózy III. a IV. stupně se již artroskopie nedoporučuje, v těchto případech se volí již definitivní výkon náhradou kloubu.

Jsem aktivní sportovec, hraji hokej a zřejmě vlivem přetížení trpím obrovskými bolestmi kolena, které mi skoro nedovolují spát. Jak dlouho musí člověk na případnou operaci čekat?

Doporučuji ortopedické vyšetření. Je potřeba nejprve provést detailní diagnostiku, klinické vyšetření včetně magnetické rezonance a na základě výsledků zvolit správný postup a zvolit typ operačního výkonu.

Kontakty

Ortopedická klinika

Fakultní nemocnice a LF UP Olomouc

Kontakt: +420 585 853 533 

Ordinační den: každé pondělí 8:00-15:00

Neo Sport Clinic s.r.o.

Čajkovského 1348/18A, Horní lán, Olomouc 

Kontakt: +420 702 634 411

Mail: recepce@neosportclinic.cz

Konzultační doba: čtvrtek 1x za 14 dní od 16:00-18:30

Ortopedické a rehabilitační centrum SHAPE

Ibsenova 496/19, 779 00 Olomouc

Kontakt: +420 585 436 300

Konzultační doba: každá středa od 16:00-18:00